Her 100 çocuktan birinde var

Bu konuyu okuyanlar

Pupilla

Dekan
Katılım
17 Haziran 2009
Mesajlar
8,724
Reaksiyon puanı
136
Puanları
63
İnönü Üniversitesi (İÜ) tarafından 4-10 yaş grubu 7 bin çocuk üzerinde yapılan taramada 100 çocuktan birinde göz tembelliği tespit edildi.

Dışardan normal görünür fakat "görmez"

Rahatsızlığın erken teşhis edilmesi halinde tedavisinin de bir o kadar kolay olabileceğini aktaran Yakıncı, şöyle devam etti:

"Görünüşte gözlerde herhangi bir problem olmadığı için tespit edilmesi çok zor olan göz tembelliği, 10 yaşından önce müdahale edildiği taktirde tedavisi mümkün olabilir. Daha sonra tespit edilse bile tedavisi çok güç veya mümkün değil. Göz dışarıdan tamamen normal görünür ama o göz görmez. Tek gözün kapatılarak muayene edilmesi gerekiyor. Bu çok önemli bir hastalık ve toplumda görülme sıklığı yüzde 1 ve 5 arasında değişiyor. Taramamızda yüzde 1 sonucuna ulaştık."

Çaresi erken teşhis ve tedavi

Toplumda görülme sıklığı çok fazla olan bu hastalığı Sağlık Bakanlığının taraması gerektiğini vurgulayan Yakıncı, "Çok kolay bir testle yarım dakikada tarama yapılabiliyor. Göz çok önemli bir organ, kurtulması için gereken her şey yapılmalı. Bunun da yolu erken teşhis ve tedavidir" diye konuştu.
Yakıncı, ailelerin çocuklarındaki bu rahatsızlığı dışarıdan tespit etmesinin çok zor olduğunu anlatarak, "Toplumda çok sık görülen bu hastalık körlüğe kadar ilerleyebiliyor. Ailelere, çocukları okula başlamadan bir hekime başvurmalarını öneriyorum" şeklinde konuştu.

AA
 
Üst