Soru Hepsiburada'daki fırsatçı satıcılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hepsiburada doğru olanı mı yapıyor?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben de hukukçu değilim esasen, yüksek lisansım esnasında bu konularla baya haşır neşir oldum.
Ben hepsiburadanın buna bir dur demesi gerekiyor denmesine ithafen bunları yazdım. Yani bunu yapabilecek olan onlar değil devlet.

2-3 Katına satmak bence hukuk falan bir kenara, ahlaki ve etik olarak da doğru değil. Pandemi başında kolonylarda ve maskelerde de böyle bir durum olmuştu hatırlarsanız fiyatları şişirmişlerdi ve bunun sonucunda devlet tavan fiyat uygulamasına giderek maskelere 1 Tl sınırı koymuştu. (Burada pandemiden dolayı aciliyet söz konusuydu)

Dediğine benzer ceza gelmemesinin sebebi bu fiyat şişirenlerin piyasayı domine edebilecek güçte büyük şirketler olmaması. Her biri e-ticaret platformlarında faaliyet gösteren küçük işletmeler. Büyük teknoloji marketler fiyatları bu şekilde şişiremez. Hal böyleylen küçük işletmelerle de uğraşmak istemiyorlar, çünkü cezalar genelde şirketin yıllık gelirine bir oranla veriliyor. Bu uygulama doğru mu bence değil ama ne yaparsın
Hocam işin ahlak ve etik tarafını ben çoktan geçtim zaten. O kısımla ilgili hiçbir beklentim yok maalesef Türk halkında. Yoksa azıcık insan birilerinin böyle bir şey yapmaması lazım zaten hukuk nezdinde bir yaptırımı olmasa bile.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Serbest piyasa ekonomisi diye diye herkes kendi kafasına göre davranmaya başladı 5'e aldığı ürünü 10'a satmaya çalışıyor sorunca bana gelişi 9 diyor yok dolar yükseldi bilmem ne turşucu dolar yükseldi diye fiyatları yükseltiyor bu kadar olmaz millette almasın..

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Nasıl öyle olacak !

Dolar 10 TL iken 15 -20 bin TL olan şey nasıl dolar 12 TL olunca 35-40 bin TL olur ? Bu alenen faiş fiyat olmuş olur.
Dolar 10 iken girilmedi, 8 iken girildi 11.90 iken güncellendi. Ve iPhone 13 128Gb şu an 15.000₺ Resmi fiyatı. iPhone 11 de 12.000₺

Reaksiyon puanı
8,009
Trendyol'dan teknolojik ürün almak bana göre Hepsiburada ve Amazon'a göre daha mantıksız.
Kesinlikle katılıyorum. Fiyat artışı orda da olmuş diye atmıştım da Trendyoldan teknolojik ürün, özellikle telefon almak bana da aşırı saçma geliyor. Güven vermiyor site.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
şu anda ipad miniler hepsi burada da hala 7499 tl wifi+cell

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Serbest piyasa mantığının her yerde ekonomiyi diri tutarken bizde kendi topuğuna sıkmaktan öteye geçememesi rezalet ötesi bir durum. Piyasaya devlet müdahalesinin gerektiğini düşünüyorum. Taban ve tavan fiyat uygulamaları yapılabilir aksi halde bizdeki fırsatçılarla bu ekonominin hayatta kalması mümkün bile değil. Bunun en canlı örneğini depremler yangınlar vb. zamanında gördük. Elektronikte zaten her daim görüyoruz.

techno99

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Özellikle teknoloji ürünlerini hepsiburadadan alıyorum. Genel itibariyle en uygun fiyatlar burada oluyor. Özellikle akıllı telefonlar daha uygun. Ama dediğinize katılıyorum.

D

Deleted member 6647944

SDN Okuru
Özellikle Hepsiburada'daki satıcıların Apple'ın şu anlık resmi satış fiyatının 20 bin TL üstüne ürün satması, bana göre serbest piyasa olayından çıkıp "kaç kaz yolarım" durumuna evrildi. Türkiye'nin en büyük çevrimiçi alışveriş mağazası ise bu duruma hiç sesini çıkartmıyor.

Şirketin ses çıkartması için illaki kendi adıyla ürün satması gerekmiyor. İnsanlar bu kadar çaresizken bu fırsatçılara bir dur denmeli şahsi fikrimce. Siz ne düşünüyorsunuz?

iPhone 13 Apple
Ekli dosyayı görüntüle 165474
iPhone 13 Hepsiburada

Ekli dosyayı görüntüle 165473
iPhone 13 mini Apple
Ekli dosyayı görüntüle 165475
iPhone 13 mini Hepsiburada
Ekli dosyayı görüntüle 165476
iPhone 13 Pro Apple
Ekli dosyayı görüntüle 165477
iPhone 13 Pro Hepsiburada
Ekli dosyayı görüntüle 165478
iPhone 13 Pro Max Apple
Ekli dosyayı görüntüle 165479
iPhone 13 Pro Max Hepsiburada
Ekli dosyayı görüntüle 165480

Hocam hastanenin yakınındaki büfeler suları 6-7 tl ye satıyor. Bir de fırsatçılık diyorsun. Ülkede ihtiyacı olan herkes her yerde kazık yiyor. Maalesef Türkiye'nin geldiği son durum bu...

hakkiay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Her yerde bu fırsatçılar ile karşılaşmazsak olmaz.