• 13 dakikada Apple etkinliği özeti!

    Apple dün gerçekleştirdiği etkinlikte AirPods 3, M1 Pro ve M1 Max işlemcileri ile 14 ve 16 inç MacBook Pro tanıttı, biz de özetledik.

Hepatit C'nin Görülme Oranı Düşüyor

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Katılım
16 Eyl 2016
Mesajlar
8,240
Reaksiyon puanı
2,998
Puanları
113
Yaş
18
hepatit-cnin-gorulme-orani-dusuyor,3yI8wJtYLEKR695db6TKrw.jpg

Türkiye'de hepatit C virüsü sıklığının % 1 dolayında olduğunu belirten Gastroenterelog Akkız, "Klinik gözlemimiz antiviral tedavilerden sonra bu oranın giderek düştüğü şeklinde" dedi.

Hepatit C'nin en fazla kan ve kan ürünleriyle bulaştığını belirten Çukurova Üniversitesinden Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Akkız, "Özellikle iyi tetkik edilmemiş, Hepatit C açısından araştırılmamış kanlar transfer edildiğinde kolaylıkla bulaşabilir. Bu yolla daha büyük Hapatit C virüsü alındığı için bunlarda hastalığın gelişmesi ve ilerlemesi daha yüksektir" diye konuştu.

Ameliyat, enjeksiyon ve medikal uygulamalarda da hastalığın bulaşma ihtimali olduğuna değinen Prof. Dr. Akkız, şunları söyledi:

"Hepatit C’den korunmak için bulaşma yollarını çok iyi bilmek lazım. Burada sağlık çalışanlarına ve doktorlara çok büyük sorumluluk düşüyor. Kullanılan malzemeler konusunda çok özenli olmamız gerekiyor. Eğer bunlara dikkat edersek, gereksiz bir takım uygulamalardan kaçınırsak Hepatit C’den korunmada önemli bir adım atmış oluruz. Hastalık genellikle belirti vermiyor. Eğer insanların çevresinde Hepatit C’li hastalar varsa, yorgunluk hissediyorsa, ameliyat olduysa, enjeksiyon yapıldıysa bu hastalarda halsizlik, çabuk yorulma, kas ağrısı, zaman zaman karaciğerin olduğu bölgede huzursuzluk, batma, yanma ve ağrısı olanların mutlaka Hepatit C konusunda tetkik edilmesinde fayda var."

MADDE BAĞIMLILARINDA HEPATİT C ORANI ARTIYOR

İlk defa Hepatit C virüsüyle karşılaşan hastanın immün sisteminin bu virüsü atma veya temizleme şansı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akkız, ortak iğneyle damar yolundan ilaç kullanan madde bağımlılarında hastalığın görülme sıklığının arttığına dikkat çekti.

kaynak: Hepatit C'nin görülme oranı düşüyor
 
Üst