HDMI, DVI ve VGA çalışma mantığı

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. 2 gün önce masaüstü bilgisayarım için 300TL'ye 2. el LG E2360V-PN Monitör aldım. Böylece 8 yıldır kullandığım Samsung SyncMaster 920N 4:3 LCD Monitör'ü ise başka bilgisayarlarda ki işlemim için kullanıyorum. Ve monitörde HDMI, DVI ve VGA girişleri mevcut, ayrıca bir de ses girişi; lakin 5+1 ses sistemim olduğundan bu girişi kullanmıyorum.

12EanD.jpg

Ancak aldığım bu LED monitörden ufak bir şikayetim var ve bu konuda teknik bilgi verebilecek arkadaşlara ihtiyacım var. Şöyle ki;

Aldığım bu LG LED monitör, 8 yıldır kullandığım Samsung LCD monitörden daha soluk gösteriyor. Ve ben bunca sene Samsung'un ekranının canlılığına alıştığım için bu LED'in görüntüsü hiç içime sinmedi. Aşağıdaki fotoğraflardan da Samsung'un göze hoş gelen canlılığını canlı göz kadar olmasa da kısmi olarak fark edebilirsiniz. Sanırım burada, Samsung'un 75Hz, LG'ninde 60Hz olmasının bu fark ile bir akalası yok;

LYD8o1.jpg

rm1XdM.jpg

7VDW8v.jpg

LED'in görüntüsünü, Samsung'a yaklaştırmak için uyguladığım monitör veya Nvidia denetçisi üzerindeki ayarlar şu şekilde;

PYD2EQ.jpg

g46vL2.jpg

99NWpQ.jpg

qmvQ2W.jpg

MPD8la.jpg

Q428gV.jpg

Yukarıdaki ayarlar ile, gözü bozmayacak şekilde çıkabildiğim en fazla parlaklık ve canlılığı yakaladım ama hala Samsung'un yanından geçmiyor. Tabi ya "NVİDİA ayarlarını kullan" diyorum yada "Renk ayarlarını diğer uygulamalar denetlesin" diyerek monitörde ki ayarları aktif ediyorum. İkisini harmanlayamıyoruz yani.

Ekran kartım, sadece 2 adet DVI girişi mevcut olan Gigabyte Nvidia GTX 460. Ve LED monitörden görüntüyü bu ekran kartına VGA ile aktarıyorum. Tabi ekran kartında VGA girişi olmadığı için ucuna DVI-VGA dönüştürücü takıyorum;

XD68Y6.jpg

Ve eğer monitör bozuk değilde yada LED monitörlerin özelliği 'soluk göstermeleri' değilse; Samsung'da ki canlılığı yakalayamamamın tek nedeni bu LED monitörü VGA üzerinden çalıştırmam. Ancak Samsung'da aynı şekilde hatta aynı kablo ile çalışıyordu.

Gene de durumu anlamak ya iki ucu DVI kablo alacağım yada HDMI-DVI kablo alacağım ancak bu konuda sormak istediğim oldukça teknik bir konu var;

Bilindiği gibi;

VGA: Analog görüntü taşır, ses taşımaz.
DVI: Dijital görüntü taşır, ses taşımaz.
HDMI: Dijital görüntü taşır, ses taşır.

Monitörden ses almak istemiyorsak (ki benim zaten hoparlörüm var) en stabil görüntü için DVI öneriliyor. Bende 2 ucu da erkek 24 pin DVI kablosu almadan önce şunu merak ettim: Dediğim gibi şu anda LED monitör, bilgisayarımın ekran kartına VGA kablosu ile bağlı. Ancak ekran kartına taktığım bu DVI-VGA dönüştürücü aparat ile, monitörden gelen VGA kablo, dijital sinyal taşımaz değil mi? Gene analog görüntü taşır. Zira DVI dönüştürücü aparatın, VGA'nın çalışma prensibi üzerinde en ufak bir etkisi yok, sadece dönüştürüyor mu?

Soruyu HDMI örneği ile biraz daha komplike bir hale getirirsek: Ben şimdi aşağıdaki şekilde HDMI-DVI kablosu alsam

Erard-HDMI-DVi-D-1-50-m-_P_500.jpg

ve HDMI ucunu monitörün HDMI girişine, DVI ucunu da ekran kartındaki DVI girişine direkt bağlasam, bu kablodan; DVI'ın özelliği olan dijital görüntünün yanında, HDMI'ın özelliği olan ses taşıma özelliğini demi almış olurum? Yoksa sadece ikisinden birini mi? Eğer öyle ise hangisini? Sonuçta iki uçta dijital görüntü taşıyor ama bu kabloda HDMI'ın ses taşıma özelliği olur mu, çünkü bir ucu HDMI? Yoksa burada DVI'ın, ses taşıma özelliği olmadığı için sadece ikisinin de tek ortak özelliği dijital görüntü taşımaları mı olur?

Yani bu solukluk LED'lere has bir durum mu yoksa monitörde mi sorun var anlamadım ki? Halbuki almadan önce grafiker olan monitörün sahibinin yanında gözüme daha canlı gözüktü ama bu arkadaş HDMI üzerinden ekran kartına bağlamıştı. Monitör bende ise, sanki önünde ekran koruyucu film varmışcasına hafif mavimsi bir şekilde soluk gözüküyor. Monitör ve Nvidia kontrol paneli ayarlarından tüm parlaklıkları da stabil bir şekilde artırmaya çalıştım ama ya görüntü de sahte bir parlaklık oluşuyor yada daha da solukluk.

VGA-DVI-HDMI konusunda kafamdaki bu soruya teknik bir cevap verirseniz aşağıdaki kablolardan herhangi birini alacağım arkadaşlar;

6lNv33.jpg

Eğer bu solukluk, LED'lere has bir durum ise durumu kabullenebilirim ama ben LED'i tüm standartlardan daha canlı biliyordum. Ayrıca gözü, monitörün çok canlı olması mı yoksa oluk olması mı daha çabuk bozar orası da önemli. Zira eğer soluk olması göz için, canlı olmasından daha iyi ise bu durumu kabullenip alışmaya çalışabilirim :) Yardımcı olursanız sevinirim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
servisine sor dvi kablo ile bağla belki fark olur ama fabrikasyon ayarlarından ışığı kısık olabilir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Cevap için teşekkürler hocam. Fabrika ayarlarında parlaklık zaten sonda lakin gene de Samsung'dan daha soluk gösteriyor. Ama aklıma getirdiğin iyi oldu, yarın LG Türkiye destek hattını arayıp konuyu arz edeyim. Bakalım onlar ne cevap verecek, tabi buradan da her cevaba açığım. Hayırlı akşamlar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bir uzmana göre dvi ile daha canlı görüntü verir dvi ile bağla.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Monitörünü windows a tanıttın mı?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
kontrast'ı yükselt.
2015-01-14%2B23.21.21.jpg

e960swn aoc monitör'ün ekranı.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Nvidia Denetim Masası'nda da görüldüğü üzere monitör tanıtıldı. Kontrast ile de görüntü bozuluyor. İyisi mi DVI ile denemek. Ancak DVD-HDMI mı alsam yoksa iki ucu da DVI olandan mı alsam. Zira bu konuda sorduğum teknik soruya hala cevap gelmediği için kararsızım. Bu arada senin monitör daha canlı duruyor, ne ile bağladın? VGA- DVI- HDMI?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
dvi - dvi al fark olmaz hdmi'da yenileme hızı düşük olabilir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Teşekkürler o halde. Yarın bir de LG'ye sorup ona göre DVI-DVI alırım ama umarım VGA'ya nazaran fark eder. Belki LED'ler dijital görüntü de daha canlıdır kim bilir :) Deneyip göreceğiz.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Valla Amazon'daki yorumlara baktım. Basitçe monitör için kötü diyorlar.

http://www.amazon.com/LG-E2360V-PN-Glossy-BackLight-Monitor/product-reviews/B0045UEXCC

Gamma'yı 0 yap diye de eklemişler ama ne kadar uğraşırsak uğraşalım doğru dürüst sonuç alamadık diyorlar.

Monitörü sanırım araştırmadan aldın. :-(

Kablo ile bir iyileşme sağlama ihtimalini zayıf görüyorum ama yine de bir dene. VGA-HDMI her zaman kazanç sağlar ama HDMI-DVI???

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Bana sorarsan LG monitördeki renkler daha gerçekçi. Sadece parlaklığı birazcık az. Daha iyiya hocam gözlerin yorulmaz. Yinede sen bilirsin.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

http://www.amazon.com/LG-E2360V-PN-Glossy-BackLight-Monitor/product-reviews/B0045UEXCC

Gamma'yı 0 yap diye de eklemişler ama ne kadar uğraşırsak uğraşalım doğru dürüst sonuç alamadık diyorlar.

Kablo ile bir iyileşme sağlama ihtimalini zayıf görüyorum ama yine de bir dene. VGA-HDMI her zaman kazanç sağlar ama HDMI-DVI???
aoc e960swn nasıl?
2015-01-14%2B23.21.21.jpg

hesap makinası ile böyle gözüküyor 1366x768 bu 1920x1080 görüntü verince input not support diyor...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ekranın IPS olmasından kaynaklı bir durum olabilir. Daha mat bir panel tercih ediyor LG çünkü. O yüzden bende SAMSUNG tercih ettim.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Hocam moralimi bozdun şimdi. 300TL bütçeli 23" monitör alacağım diye 3 gün araştırdım ve o paraya 2. el olarak alabileceğim en iyi monitörün bu olduğunu düşündüm. Üstelik LED monitör olduğu için hazır temiz buldum hiç kaçırmayayım dedim. Ayrıca amazondaki yorumlara da hiç bakmamıştım, direkt Türkiye deki kullanıcılardan gelen yorumlar çok olumluydu. Hatta bu monitörün aynısını 2011 de 300TL'ye satan bir arkadaşa ulaşıp sırf "nasıl monitör, memnunmuydun" diye sormak için cepten aradım konuştuk. Arkadaş bana "o zamanlar askere gittiğim için satmak zorunda kalmıştım yoksa müthiş bir monitördü ve hiç satmaya niyetim yoktu. Şimdi göreyim yine alırım" deyince tamam dedim doğru monitörü buldum, alıyorum. Ki grafiker bir arkadaştan aldım ve o arkadaşın yanına monitörü almaya gittiğimde sanki gözüme ilk baktığımda daha canlı gelmişti. Sonradan bu arkadaşı aradığımda "ben HDMI üzerinden bağlamıştım sende dene belki VGA'dandır" dedi.

Bana sorarsan LG monitördeki renkler daha gerçekçi. Sadece parlaklığı birazcık az. Daha iyiya hocam gözlerin yorulmaz. Yinede sen bilirsin.

Bende tam bundan bahsediyordum hocam. Senin yorumunda içimi biraz ferahlattı. Tamam 8 yıldır Samsung'un o canlı görüntüsüne alışmıştım, gözümü de yorduğunu söyleyemem ama bu monitörün solukluğunu da "belki göze iyi gelir" diyerek sineye çekmek isterdim. Lakin gamayı açıyorum bu sefer yazılar görülmediğinden daha çok odaklanmak zorunda kalıyorum, bu sefer gözlerim daha çok yoruluyor. Yani iki ucu DVI olan bir kablo ile deneyeceğim, eğer görüntüde zerre iyileşme olmazsa demek ki LED monitörlerin fıtratı bu, yada benimkinin bu :) Aman bozuk çıkmasında, varsın bu monitörün genel bir sorunu olsun ne yapalım.

Yani 300TL'ye bu monitörden daha iyi 23" LED bir monitör vardı da ben mi almadım. Ya bu monitörü kullanan bizim Türkler "görüntü çok canlı" diye abartmış yada Amazondakiler "çok kötü" diye :)

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Hocam moralimi bozdun şimdi. 300TL bütçeli 23" monitör alacağım diye 3 gün araştırdım ve o paraya 2. el olarak alabileceğim en iyi monitörün bu olduğunu düşündüm. Üstelik LED monitör olduğu için hazır temiz buldum hiç kaçırmayayım dedim. Ayrıca amazondaki yorumlara da hiç bakmamıştım, direkt Türkiye deki kullanıcılardan gelen yorumlar çok olumluydu. Hatta bu monitörün aynısını 2011 de 300TL'ye satan bir arkadaşa ulaşıp sırf "nasıl monitör, memnunmuydun" diye sormak için cepten aradım konuştuk. Arkadaş bana "o zamanlar askere gittiğim için satmak zorunda kalmıştım yoksa müthiş bir monitördü ve hiç satmaya niyetim yoktu. Şimdi göreyim yine alırım" deyince tamam dedim doğru monitörü buldum, alıyorum. Ki grafiker bir arkadaştan aldım ve o arkadaşın yanına monitörü almaya gittiğimde sanki gözüme ilk baktığımda daha canlı gelmişti. Sonradan bu arkadaşı aradığımda "ben HDMI üzerinden bağlamıştım sende dene belki VGA'dandır" dedi.

Bende tam bundan bahsediyordum hocam. Senin yorumunda içimi biraz ferahlattı. Tamam 8 yıldır Samsung'un o canlı görüntüsüne alışmıştım, gözümü de yorduğunu söyleyemem ama bu monitörün solukluğunu da "belki göze iyi gelir" diyerek sineye çekmek isterdim. Lakin gamayı açıyorum bu sefer yazılar görülmediğinden daha çok odaklanmak zorunda kalıyorum, bu sefer gözlerim daha çok yoruluyor. Yani iki ucu DVI olan bir kablo ile deneyeceğim, eğer görüntüde zerre iyileşme olmazsa demek ki LED monitörlerin fıtratı bu, yada benimkinin bu :) Aman bozuk çıkmasında, varsın bu monitörün genel bir sorunu olsun ne yapalım.

Yani 300TL'ye bu monitörden daha iyi 23" LED bir monitör vardı da ben mi almadım. Ya bu monitörü kullanan bizim Türkler "görüntü çok canlı" diye abartmış yada Amazondakiler "çok kötü" diye :)
Hocam satın aldığınız kullanıcı ile görüşüp deneyiminizi paylaşırsanız belki size bu duruma neden olan bildiği birşeyi aktarabilir. Bu da problemin kaynağını bulma konusunda size yardımcı olacaktır.

sergenica

Asistan
Reaksiyon puanı
23
hdmı da yenileme hızı daha düşük sanırım hocam