HDD yi SSD ile değiştirme sadece windows'u aktarma nasıl yapılır?

muratbora

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
HDD yi SSD ile değiştirme sadece windows'u ( 8.1 den yükseltme orjinal 10 kullanıyorum ) aktarma nasıl yapılır? 1 TB HDD mi 480 GB SSD ile değiştirmek istiyorum, HDD ful doluya yakın olduğundan CLONE işlemi yapamıyorum zira klonlanacak diskte en az diğerindeki veri kadar boş alan olması lazım, HDD'ki dolu alanı SSD'deki boşluk seviyesine indirebilmek için harici diske aktarma işini 1 gündür bitiremedi, artık bıktım ve sonlandırdım.

Sadece windows'u CLONE yapabileceğim bir sistem yok mu? Belgeler ( video, fotoğraf, vs diğerleri ) HDD 'de kalsın.
Bunu en uygun nasıl yaparım? Yapılacak işlemleri sırasıyla anlatabilecek varsa çok teşekkür ederim.

Not : Windows versiyonu 8.1 den yükseltme Windows 10 kullanıyorum ORJİNAL

Son düzenleme:

misty rosetta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,370
hohocam bence hdd yi atma, ssd ile birlikte kullan.

muratbora

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kullanıcam, DVD yerine takıp kullanıcam onda sorun yok, ama şimdi acil bir şekilde windows'u SSD ye nasıl aktarabilirim, onu öğrenmek istiyorum

misty rosetta

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,370
dvd girişi kullanıyorsanız dvd okuyucuyu çıkartmayın, bir kenarda durur...

muratbora

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
DVD'yi çıkarmadan yerine HDD yi nasıl takacaksınız? Hem DVD / HDD dönüştürü altım, hemde harici dönüştürü USB 3.0 kutu aldım...Her 2 ilede HDD'yi kullanmaya devam edebilirim.

Neyse şimdilik konumuz bu değil, ben windows'u SSD'ye nasıl aktarırım sorun bu , bu konuda yardım istiyorum?
Teşekkür ederim

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,344
Yükseltme sonrasında yerel disk C'de Windows.old klasörü de oluşur, onu silerek yer açabilirsiniz. Dosya klasör belge resim vs bunları başka bir harici alana yedekleyebilirsiniz, lazım olmayanları da silin. Programlarınızı düzenleyin kullanmadıklarınızı kaldırın. Disk temizle yapın, disk birleştirmesi yapın.

Disk klonlama için pek çok yazılım var ama ben şunları önerebilirim:

İlk olarak
Windows ara
devmgmt.msc
Enter
Disk sürücünüzü öğrenin (Western Digital, Seagate vs. )
Markasına göre;
Acronis True Image WD Edition
veya
Seagate DiscWizard
kullanın.

Veya markadan bağımsız :
EaseUS Todo Backup uygulaması da işinizi görebilir.

Her şey başarılı olsa bile, daha sonra mutlaka temiz kurulum yapınız. Yükseltme ileride sorun yaşatabilir.

Kolay gelsin.

muratbora

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Zaten yaşattı, bilgisayar çok yavaşladı, o yüzden ben klonlama'dan ziyade yeni aldığım SSD'yi HDD'nin yerine takıp ona windows 10'un en çabuk şekilde nasıl aktarırım onun derdindeyim...Yani temiz kurulum dediğiniz şey herhalde...Birde daha sonra HDD'yi DVD bölüne taksam veya USB bağlatı aparatı ile bağlasam içindeki proğramlarımı ( photoshop, excel, vs ) HDD 'den kullanmaya devam edebilirmiyim? edemezsem bu proğranları SSD'ye nasıl aktarabilirim? Kopyala yapıştır şeklinde çalışır mı?