Soru HDD Diski Çıkarıp SSD Takmak İstiyorum!

Bu konuyu okuyanlar

Mecizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacaktı sizlere. Pcyi hızlandırmak için hdd yerine ssd takmak istiyorum bir kaç video izledim. Hdddeki windowsu ssdye klonladılar. Sorum şu benim ssdim masaüstü pcde takılı ondakini alıp pcye takmak istiyorum direk. Hddyide disk yerini sökü takmak istiyorum. Masaüstünde kullandığım ssdyi direkt olarak taksam çalışır mı pcde? Çalışmazsa önce ssdye sonra hddye ayrı ayrı formatmı atmam gerekiyor. Pc Modelim Asus A756U

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Direkt çalışması lazım ama Windows'u SSD'den başlatmak için ufak bir BIOS ayarı yapmak gerekiyor, öyle yaparsanız bir de sürücüleri baştan yüklemeniz gerekir (Windows Update otomatik yükler genelde).

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacaktı sizlere. Pcyi hızlandırmak için hdd yerine ssd takmak istiyorum bir kaç video izledim. Hdddeki windowsu ssdye klonladılar. Sorum şu benim ssdim masaüstü pcde takılı ondakini alıp pcye takmak istiyorum direk. Hddyide disk yerini sökü takmak istiyorum. Masaüstünde kullandığım ssdyi direkt olarak taksam çalışır mı pcde? Çalışmazsa önce ssdye sonra hddye ayrı ayrı formatmı atmam gerekiyor. Pc Modelim Asus A756U
Çalışır tabii ama eski PC'den kalıntılar olacağından tekrardan Windows kurmalısınız.

Mecizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bios ayarı ve format şart yani kesin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çalışır tabii ama eski PC'den kalıntılar olacağından tekrardan Windows kurmalısınız.
Bilgisayar tamircisine sordum 250₺ fiyat çekti kendim yapmak istiyorum. Adım 1 hdd çıkarıp ssd takacam. Adım 2 cdrom çıkarıp hdd takılacak. Adım 3 biostan başlama ayarını ssd yapmak. Tüm bunlardan sonra ssd mi ve hddye ayrı ayrı format atmam gerekiyor mu.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Bios ayarı ve format şart yani kesin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayar tamircisine sordum 250₺ fiyat çekti kendim yapmak istiyorum. Adım 1 hdd çıkarıp ssd takacam. Adım 2 cdrom çıkarıp hdd takılacak. Adım 3 biostan başlama ayarını ssd yapmak. Tüm bunlardan sonra ssd mi ve hddye ayrı ayrı format atmam gerekiyor mu.
SSD üzerindeki Windows 8 ve üstü ise kişisel verilerinizi kaybetmeden sıfırlayabilirsiniz (sadece Microsoft Store'dan indirdiğiniz uygulamalar ve normal yüklü programlarınız silinir, kayıt defteri sıfırlanır vs.), HDD üzerindekini ise manuel olarak temizlersiniz sıfırdan kuruluma gerek yok bence.