HDD den gelen ses

Bu konuyu okuyanlar

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar merhaba yaklaşık bir ay önce laptopumdan gelen ses adlı konuyu açmıştım tavsiyeler doğrultusunda laptobu servise verdim değişim talep ettim ürünüm MSI GP62 6QF.Değişim kabul edildi bugün yeni cihazı aldım.Sorunum şuydu HDD den rahatsız edici seviyede ses geliyordu fakat bu ses şarja takınca gidiyordu.Bugün yeni bilgisayarımı kutusundan çıkardım açılmadı şarja taktım açıldı şarj dolunca şarjdan çıkardım ve şarjdan çıkardığım gibi eski bilgisayardaki sorun başladı ve ses gelmeye başladı HDD den.Arayıp sormuştum neden böyle bir sorun oldu aynı sorunu tekrar yaşamamak için bana HDD im arızalandığını söylediler kullanıma mı bağlı dedim olabilecek standart bir HDD arızası olduğunu söylediler.Şuan yeni bilgisayarımdada aynı sorunu yaşıyorum ve çok sinirlendim acaba tavsiye verebilecek bir fikri olan varmı SSD alsam sessiz bir bilgisayar elde eder miyim ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
İçindeki hddnin markası lazım bana. İçini açmadan yetkililere sormalısın. Öğrenmek istiyorum dersen olabilir.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Marka hgst. Western digital markası. Ses çıkarması normal. Wdlerde biraz ses oluyor.

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Marka hgst. Western digital markası. Ses çıkarması normal. Wdlerde biraz ses oluyor.
Telefonda biostan bi ayar yaptırdılar düzeldi gibi Cpu ... isimli bi seçeneği disabled yaptırdılar bi fikriniz varmı

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
ses hdd için normal ssd koy 1tb ssdler 750 ve üzeri ...
Ekran Görüntüsü 2017-02-10 23-42-34.png
otomatik akustik yönetimi var hdtune de vardı...

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ses hdd için normal ssd koy 1tb ssdler 750 ve üzeri ...Ekli dosyayı görüntüle 17846otomatik akustik yönetimi var hdtune de vardı...
Rahatsız edici bir sesti normal hdd gibi değildi fakat bahsettiğim bios ayarından sonra şuan sıkıntı yok umarımda olmaz bir daha.Kullandığım bilgisayarın SSD li modeli 1300 tl daha pahalı olduğu için sonradan kendim SSD alırım diye düşündüm.Yakın zamanda alıp takacağım sanırım SSD den sonra fan sesinden başka bir şey duymam ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Rahatsız edici bir sesti normal hdd gibi değildi fakat bahsettiğim bios ayarından sonra şuan sıkıntı yok umarımda olmaz bir daha.Kullandığım bilgisayarın SSD li modeli 1300 tl daha pahalı olduğu için sonradan kendim SSD alırım diye düşündüm.Yakın zamanda alıp takacağım sanırım SSD den sonra fan sesinden başka bir şey duymam ?
ssd ile fan dışında ses olmaz tabi bobinlerin ses çıkartmazsa ki o ses olayı çok düşük ihtimal.

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yanıtlarınız için teşekkürler

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ssd ile fan dışında ses olmaz tabi bobinlerin ses çıkartmazsa ki o ses olayı çok düşük ihtimal.
Son olarak bir şey sormak istiyorum şuan bilgisayarımdaki HDD 600 gb C 400 GB D olmak üzere iki parça ve şuan ben D ye yedekleme yapıyorum dosyalarımı kopyalıyorum ve C yede programlar kuruyorum SSD aldıktan sonra C deki her şeyi SSD ye aktarım sistemle birlikte kurulu dosyaları C nin depoloma alanı olan 600 gb ı D ye aktararak 1 TB lık D diski oluşturabilir miyim ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Son olarak bir şey sormak istiyorum şuan bilgisayarımdaki HDD 600 gb C 400 GB D olmak üzere iki parça ve şuan ben D ye yedekleme yapıyorum dosyalarımı kopyalıyorum ve C yede programlar kuruyorum SSD aldıktan sonra C deki her şeyi SSD ye aktarım sistemle birlikte kurulu dosyaları C nin depoloma alanı olan 600 gb ı D ye aktararak 1 TB lık D diski oluşturabilir miyim ?
Biraz daha aciklayici sorabilir misin?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
yapabilirsin sistem ssdde olduğunda d'yi büyütebilirsin 960Gb formatlı sığa olucak 1Tb dedikleri 960-949Gb arası oluyor ssdde...

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
kardeş western markada ses normal o yapıyor bence ssd ye çevir en temizi...

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Biraz daha aciklayici sorabilir misin?
Şunu yapmak istiyorum benim şuan HDD de C ve D olmak üzere 2 diskim var C de programlarım ve sistem dosyalarım var D de ise video,fotoğraf program setupları falan var ben C yi SSD ye aktarıp HDD de olan C diskini tamamen silip D ye eklemek istiyorum sonuç olarakta bilgisayarımda 256 gb SSD olucak C diski 1 tb HDD olucak D diski.Bu mümkünmü veri kaybetmeden?
--- Gönderi Güncellendi ---
kardeş western markada ses normal o yapıyor bence ssd ye çevir en temizi...
Fakat bendeki ses anormal derecede fazlaydı yani pc başında otururken rahatsız oluyorsun sürekli vız vız ama dediğim gibi geçti biostan yaptığım ayardan sonra.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
c silinince veri kaybı olmadan d büyütülebilir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şunu yapmak istiyorum benim şuan HDD de C ve D olmak üzere 2 diskim var C de programlarım ve sistem dosyalarım var D de ise video,fotoğraf program setupları falan var ben C yi SSD ye aktarıp HDD de olan C diskini tamamen silip D ye eklemek istiyorum sonuç olarakta bilgisayarımda 256 gb SSD olucak C diski 1 tb HDD olucak D diski.Bu mümkünmü veri kaybetmeden?
Bence mümkün. HDD'deki C bölümünü SSD'ye aktardıktan sonra HDD'deki C bölümünü silersin. Silmek için Windows'ta başlat menüsüne sabit disk oluştur ve biçimlendir yazıp daha sonra çıkan seçeneğe tıklayıp gelen pencerede C'ye sağ tıklayıp sil seçeneğine tıklarsınız. Ama bu aşamada dikkat edin D'yi silmeyin. :) Bu işlem sonrasında C bölümü kadar boş disk alanı ortaya çıkacaktır. Sonra eğer bu seçenek aktifse D bölümüne sağ tıklayıp birimi genişlete tıklayın. Eğer ki bu seçenek aktif değilse AOMEI Disk Partition Assistant Standard adlı programla bu işi yapabilirsiniz bence. Sorularınız olursa sorabilirsiniz. İyi günler. :)

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bence mümkün. HDD'deki C bölümünü SSD'ye aktardıktan sonra HDD'deki C bölümünü silersin. Silmek için Windows'ta başlat menüsüne sabit disk oluştur ve biçimlendir yazıp daha sonra çıkan seçeneğe tıklayıp gelen pencerede C'ye sağ tıklayıp sil seçeneğine tıklarsınız. Ama bu aşamada dikkat edin D'yi silmeyin. :) Bu işlem sonrasında C bölümü kadar boş disk alanı ortaya çıkacaktır. Sonra eğer bu seçenek aktifse D bölümüne sağ tıklayıp birimi genişlete tıklayın. Eğer ki bu seçenek aktif değilse AOMEI Disk Partition Assistant Standard adlı programla bu işi yapabilirsiniz bence. Sorularınız olursa sorabilirsiniz. İyi günler. :)
Teşekkür ederim sanırım kendim yapacağım bu işlemi ve şu ses sorununu güncellemek istiyorum bu sorunun eski bilgisayarımdada bir programdan kaynaklandığını düşünmüştüm fakat sonradan sürekli olduğunu farketmiştim bugün o programın setup ına tıkladığım gibi aynı şekilde ses gelmeye başladı tekrar ve sesin HDD den değilde daha çok touch pad in altından geldiğini farkettim HDD sesi değil yani HDD tone dada HDD ile ilgili bir arıza yoktu zaten.Fakat daha sonra setup kapamama rağmen hatta silmeme rağmen ses kesilmedi daha sonra bilgisayarı sıfırladım düzeldi şuan bir sıkıntı yok acaba bunun sebebi nedir neden bu program yüzünden touch pad in altından bu ses geliyor ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Teşekkür ederim sanırım kendim yapacağım bu işlemi ve şu ses sorununu güncellemek istiyorum bu sorunun eski bilgisayarımdada bir programdan kaynaklandığını düşünmüştüm fakat sonradan sürekli olduğunu farketmiştim bugün o programın setup ına tıkladığım gibi aynı şekilde ses gelmeye başladı tekrar ve sesin HDD den değilde daha çok touch pad in altından geldiğini farkettim HDD sesi değil yani HDD tone dada HDD ile ilgili bir arıza yoktu zaten.Fakat daha sonra setup kapamama rağmen hatta silmeme rağmen ses kesilmedi daha sonra bilgisayarı sıfırladım düzeldi şuan bir sıkıntı yok acaba bunun sebebi nedir neden bu program yüzünden touch pad in altından bu ses geliyor ?
Bilmiyorum. Belki de laptobun zemini ya da touchpadin yapısı ses çıkarmaya müsaittir. Programla alakasını anlayamadım. Acaba laptobunuzun işlemcisi ya da hard disk touchpadin yakınında mı? İnşallah sorununuz çözülür. İyi günler.

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
bobin ağlaması oluyordur o programı kurunca....
Hem o programı kurup hemde o sesten kurtulmamın bir yolu var mı acaba ?
Bilmiyorum. Belki de laptobun zemini ya da touchpadin yapısı ses çıkarmaya müsaittir. Programla alakasını anlayamadım. Acaba laptobunuzun işlemcisi ya da hard disk touchpadin yakınında mı? İnşallah sorununuz çözülür. İyi günler.
Harddisk touch pad in solunda harddiskin sesini algıladım %100 işlem yapınca belli oluyor okadarda çok çıkmıyor aslında fakat bahsettiğim ses harddisk sesi gibi değil daha çok bir çızırtı ince bir ses ve touch pad in altında ne var bilmiyorum yarın teknik servise soracağım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
bobin sesine asus'un çözümü yeniden tasarlamak olmuştu senin yapacağın birşey yok msi bunu görüp onun düşünmesi gerekiyor klasik yaklaşım ses çıkartan bobine yapıştırıcı damlatmak olur...
evde yapma.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Bobin ağlaması derken? :)
gtx970'de meşhur sorun aslında pekçok elektronik cihazda bobin sesi olur eski crt tvlerde derinden tiz bir ses çıkardı eht'nin sesidir bazı tvlerde çok bazılsında yok gibi olurdu içinde bobin olan herşeyde olur...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
gtx970'de meşhur sorun aslında pekçok elektronik cihazda bobin sesi olur eski crt tvlerde derinden tiz bir ses çıkardı eht'nin sesidir bazı tvlerde çok bazılsında yok gibi olurdu içinde bobin olan herşeyde olur...
Yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde bir konuda GTX97o sesi ile ilgili video paylaşmıştınız . Dediğiniz ses o değil mi?

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Harddisk touch pad in solunda harddiskin sesini algıladım %100 işlem yapınca belli oluyor okadarda çok çıkmıyor aslında fakat bahsettiğim ses harddisk sesi gibi değil daha çok bir çızırtı ince bir ses ve touch pad in
Benim ekran kartım GTX960M

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Harddisk touch pad in solunda harddiskin sesini algıladım %100 işlem yapınca belli oluyor okadarda çok çıkmıyor aslında fakat bahsettiğim ses harddisk sesi gibi değil daha çok bir çızırtı ince bir ses ve touch pad in
@ConfickerBelasi 'nın dediği gibi olabilir. Yani belki de ekran kartından kaynaklıdır. Ses rahatsız ediciyse bence servise gösterin.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116

Benim ekran kartım GTX960M
cpunun da altında ve çevresinde bobinler var onlarda ses çıkartabilir.
cpu ötebilir...

onurbpm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
cpunun da altında ve çevresinde bobinler var onlarda ses çıkartabilir.
cpu ötebilir...
@ConfickerBelasi 'nın dediği gibi olabilir. Yani belki de ekran kartından kaynaklıdır. Ses rahatsız ediciyse bence servise gösterin.
Dediğim gibi sıfırladım bilgisayarı şuan bir sıkıntı yok yani yazılımsal bir sorun sanırım o program kaynaklı fakat o programı yükleyince veya setup a tıklar tıklamaz başlıyor silmek kapatmak vs. bunlarda yetmiyor.Daha önce servisin biostan yaptırdığı ayarla çözdüm demiştim o ayar cpu c4 function muş onu disabled yapmıştım düzelmişti.O program benim için önemli fakat bu seslede bilgisayar kullanmak rahatsız edici oluyor sırf oyüzden programın lisansını alacağım sanırım bir süre daha bilgisayardan tekrar gelmezse bu ses.