Haydi, Linux'un iyi taraflarına bakalım.

Bu konuyu okuyanlar

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Blender, NetBeans ve eclipse zaten alanında çok profesyonel yazılımlar ve hepsinin windows ve mac versiyonları da var :)

Bu yazılımlar istisna biraz .... Hileli bir cevap vermişsin :)

Bunlara gerek yok ... bana medya oynatıcıların isimlerini verin mesela .... Wianmpla kıyaslayabileceğiniz bir yazılım var mı mesela ?

Eclipse, açık kaynak kodlu bir tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). Ana odak noktası Java ve Java ile ilişkili teknolojiler olsa da esnek yapısı sayesinde C ve Python gibi farklı diller için de kullanılmaktadır

NetBeans, Sun Microsystems tarafından geliştirilen bir Java geliştirme ortamıdır (IDE) ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Blender (3 Boyutlu Modelleme Programı) açık kaynak olarak geliştirilen ücretsiz bir 3 boyutlu modelleme, animasyon, sunum, post-production oluşturma ve interaktif klipleme ve oynatma yazılımıdır.

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Paralı programlarla ücretsizleri karşılaştırmak ne kadar doğru tartışılır.Programların süslü ve cafcaflı olması iyi olduğu anlamına gelmez.İsmi bilinmeyen mükemmel programlar vardır.Linux kullanıcıları üst düzey kullanıcılardır.Bilip bilmeden karalama yapmayın.Windows kullanan kullansın.Ben ikisini de kullanıyorum.Masaüstü 64 bit Windows 7,netbook Joli-os linux.Netbook canavar gibi.Masaüstü Windows işkencesinde.Canı ister hızlı açılır,istemez yavaş açılır.Bazen jet gibidir,bazen de kasılır kalır.Üst düzey donanımına rağmen.

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İki teknolojiyi değerlendirirken şuna bakıyorum

Bir tarafta MSN 2011
Bir tarafta Pidgin

:)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Hadi ona da ben cevap vereyim.

Audacious

Benim gördüğüm tek float point müzik çalar bakın müzik düzenleme ve benzeri stüdyo programları demiyorum müzik çalar kategorisinde(winamp 16 bit çalıyor aimp yeni beta versiyonunda 24 ve 32 bit çalabiliyor float ise hepsinden üstün)

ve binaural formatta ses çalabilen(stereo kulaklıklara uygun bir format değil, kulaklıkta müziğin keyfi binaural ile çıkar)

khz'leri eş zamanlı arttırarak düşük kaliteli mp3'leri güzelleştirebilen(mesela 22,24,32 gibi khzleri tahmin yoluyla 44 ve 48'e eşitliyor tamamen aynısı değil tabiki ama eskisinden iyi hem de eş zamanlı) tek program.

Reaksiyon puanı
188
Hileli cevap sayılmaz çünkü yazılımlar native yazılım. O yüzden hileli demek yanlış olur. Audacious güzel bir müzik çalardır. Bunun dışında VLC güzel bir medya oynatıcısıdır. Caffeine var mesela o da çok iyi :) Son kullanıcının işini görecek her türlü yazılım mevcut o konuda kafan rahat olsun ama iş biraz daha iş amaçlı spesifik kullanıma gelince ihtiyaçları karşılayamıyor. Çünkü kullanılan programların geçiştiricileri linux'u tercih etmiyorlar. Bu da profesyonel kullanımdaki pazar payını ister istemez azaltıyor. Şehsen kullandığı yazılımların linux sürümleri olsa düşünmem geçerim linux'a. Windows'dan bıktım ama her yazılım windows'a çıkıyor. Neden? Yazılım geliştirmesi kolay. Ben de ne yapıcam Mac'e geçicem. Çünkü yazılım geliştirmesi windows gibi kolayken ayrıca windows'un dertleri yok :)

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
windows7'yi gördükten sonra linux-windows tartismalari biter sanıyorum yanılmısım :)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Son kullanıcının işini görecek her türlü yazılım mevcut o konuda kafan rahat olsun ama iş biraz daha iş amaçlı spesifik kullanıma gelince ihtiyaçları karşılayamıyor.

+1
Ben de aslında Windows'ta oyun oynayan bir adamım(Cod mw2 :D) Linux ile çok işim yok.
Ama saygı duymak lazım, rekabet iyidir
Bugün Mac ve Linux'un oluşturduğu rekabet olmasa Win7'yi hayallerimizde göremezdik.
Bunu da ben demiyorum bizzat bu sitenin admini Troy yazmıştı oradan aklımda kalmış :)

Reaksiyon puanı
188
Rekabet elbette olmalı yoksa gelişim olmaz :) O yüzden kötülemek yerine daha da iyileşmesini istiyorum ben :) Ne kadar çok seçeneğimiz olursa o kadar iyi :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bu başlığa yazılan yorumlara bak :hammer: Sizde gidin bir konu açın beğendiğiniz sistemin iyi taraflarına bakın :mrgreen:

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Ben Linuxu neye benzetiyorum ;

Çok gelişmiş bir Hesap makinesi :) Ama hesap makinesini ne kadar geliştirirseniz geliştirin Hesap makinesidir. :)

Windowsun başlarken koyduğu hareketli GİF uygulamasını bile Linuxta göremiyorum ... Her uygulama Gri düz font üzerine inşa edilmiş :)

Linux şu aşamada sadece temel ihtiyaçlara cevap verebiliyor ....

Windows ortaya çıkardığı işletim sistemleriyle Parayı sonuna kadar hak ediyor :) Windows 7 kadar stabil bir işletim sistemi yok piyasada

DOĞRUYA DOĞRU

Bilmeden atıp tutmayalım...

Gelişmişi varken niye gelişmemiş olanını kullananlım :)

Biz mühendis de değiliz .. Kodlarlada işimiz yok sonuçta

Cebimize para mı girecek Linuxu kullanırsak ?
Cebine para girmez, ama cebinden de para çıkmaz. Sizin kaka dediğiniz linux masaüstünde kullanıldığı gibi bir çok donanımda çalışıyor... Süper bilgisayarların ve sunucuların büyük bir çoğunluğu linux içeriyor... Oyun, adobe ürünler vs. çalışmıyor diye kötülemeyin. Ayrıca konsol kullanma gibi bir zorunluluk yok, ama işleri gayet kolaylaştırdığı için yardım önerilerinde verilmesi gayet doğal. Bilmeden fikir sahibi olmayın. Aynı star haberdeki muhabirin halktan aldığı cevaplar gibi cevaplarınız.

Neden ?

Çünkü hak ediyor

Yanlış olmasın ama Open
office bile sanırım desteğini çekti kendi ürününden ....

Burda da fikir sahibi değilsin... KİLİTLE butonu koymak sorun değil, ama bu sistemde daha yeni bir ürün sen w7 ile w7 sp1 i bir tutar mısın?

Bunlara gerek yok ... bana medya oynatıcıların isimlerini verin mesela .... Wianmpla kıyaslayabileceğiniz bir yazılım var mı mesela ?
qmmp winampa 2x basar.

İki teknolojiyi değerlendirirken şuna bakıyorum

Bir tarafta MSN 2011
Bir tarafta Pidgin

pidgin sadelik isteyenler için olabilir. Onu kıyaslama, AMsn, emesene, kmess vs. vs. bunları kıyasla. Ayrıca kendi protokolünü paylaşmadığından webcam açmda sorun oluyor bunuda suç atma...

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1-

Linux'un çabasına Saygı duyuyorum .... Buraya kadar gelişimi bile takdire şayandır .

Gönüllü işi bu kadar olur hak veriyorum ....

Bir yanda bu işi meslek edinmiş Organize halde bir iş çıkaran Deneyimli Mühendisler , teknisyenler , kadrolar

Diğer yanda bilgisi kadar gelişime katkıda bulunan gönüllüler :)

Ücretsiz olan şeyden fazla bişey beklememek lazım .. Haklısınız

---------- Post added at 04:47 ---------- Previous post was at 04:36 ----------

2-

Yazılım dünyası Linux'a yeterli desteği bence asla vermeyecek . çünkü işin içinde Kazanç (gelir) olmadığı sürece ve ücretsiz dağıtım olduğu sürece Yazılımcılar para kazanamayacak

Yazılımcılarda para kazanacakları yerler için yazılım geliştirecekler bu kadar basit :)

Bu işte herkes ekmek yiyor. Hepimiz Linux kullanırsak Bilgisayar sektöründe çalışan milyonlarca insan aç kalır :)

Bu Süreç böyle giderse bence ;

LINUX HEP VAR OLACAK VE TEMEL İHTİYAÇLARI GÖRECEK AMA HEP 2 ADIM GERİDEN GELECEK

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Windows'un sorunsuz olduğunu nereden çıkarıyorsunuz arkadaşlar? Onda da en az Linux kadar sorunlar var :)
Yalnız şöyle birşey de var, bilgisayarla ilk tanıştığımız andan beri Windows kullandık hepimiz, artık o kadar içli dışlı olduk ki Windows çok basit geliyor, herşey elimizin altındaymış gibi çünkü ezbere biliyoruz hepsini ama işin özüne baktığınızda Windows sadece sizin zihinlerinizde sorunsuz ve kolay, bunca birikim olmasa hanginiz kolayca sorununu çözebilir? Forumda görüyoruz gözümüzün önüne geliyor canlı örnekler, adama tane tane anlatıyorsun almıyo kafa çünkü bilgisayarla yeni tanışmış bilmiyor ki neyin ne olduğunu, Linux kullanmaya yeni başlayanlar içinde aynı durum geçerli, siz istiyorsunuz ki sıfır Linux bilgisiyle oturayım bilgisayar başına ama her işimi görebileyim yok öyle bir dünya, sıfır Windows bilgisiyle otursan bilgisayar başına msne bile giremezsin... Şimdi bu şartlar altında sürekli Windows kolay Linux zor diyorsunuz ama bence bunu birkez daha demeden önce iyi düşünün!
Windows o kadar işlemiş ki içimize yanlı düşündüğünüzün farkında değilsiniz... Sadece 2 gruba hak veririm bu Windows Linux tartışmasında birincisi: oyun manyakları :)D) ikincisi kullandığı özel bir program sadece Windows'ta varsa PhotoShop, SolidWorks gibi :)

Ekleme: @MtHan arkadaşımızın bir cümlesini yakaladım çok güzel söylemiş
Ayrıca konsol kullanma gibi bir zorunluluk yok, ama işleri gayet kolaylaştırdığı için yardım önerilerinde verilmesi gayet doğal
Linuxta 2 satır yazı yazıyorsun adam onu aynen konsola girip onayladı mı sorun çözülüyor...
Windowsta işin gücün yokmuş gibi resimli videolu anlatım yapıyorsun adam da ona bakıp adım adım yapıyor...
Sizce hangisi daha kolay?

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aradaki teknoloji farkını görmek zor değil

Windows işin kod kısmını çoktan aşmış ve Grafiksel arayüze younlaşıyor (örnek win7)

ve Gelecek olan Win 8

Bu grafik arabirimide kodlardan oluşuyor ama bunun 1000'de birini Linuxta göremiyoruz

Linux neden hafif çünkü grafik arabirimi çok düşük (yazılımlar bile gri düz font üzerinde çalışıyor)

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Ben Linuxu neye benzetiyorum ;

Çok gelişmiş bir Hesap makinesi :) Ama hesap makinesini ne kadar geliştirirseniz geliştirin Hesap makinesidir. :)

Windowsun başlarken koyduğu hareketli GİF uygulamasını bile Linuxta göremiyorum ... Her uygulama Gri düz font üzerine inşa edilmiş :)

Linux şu aşamada sadece temel ihtiyaçlara cevap verebiliyor ....

Windows ortaya çıkardığı işletim sistemleriyle Parayı sonuna kadar hak ediyor :) Windows 7 kadar stabil bir işletim sistemi yok piyasada

DOĞRUYA DOĞRU
Kardeş hiç Linux kullanmamışsın anlaşılan. Linux'te sana açılış ekranına animasyon koyman için araçlar konulmuş durumda. Bir tek o animasyona kaldıysan zaten bilgisayar kullanım amacını merak ediyorum.
Bir de görsellik istiyorsan youtube da compiz fusion diye arat bakalım ne çıkacak.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bende Linux forumlarında çok dolaştım

sorunu olmayan adama denk gelmedim .... Herşeyi korkarak yapıyorsun :D kesin bir yerden bi sorun çıkıyor

Hadi ya. :D

Sondaki notu düştüğün iyi olmuş ...

Gimp ve adobe photoshopu kıyaslayan bir anket açalım sizce kim kazanır ?
Office 2007 ve oppen office kıyaslayan ankette kim kazanır ?

Blender
netbeans
eclipse

Bunları kıyaslama değilde ... daha önce duydunuz mu diye bir anket açalım :D

Fazla isime göre sıralama. Başka amaçtaki yazılamlardan daha başarılar.

Hele bide Pidgin var

MSN 2011 ile kıyaslayanı döverler :D

Ona bakılırsa WMP ile Linux Media Playerlarını kıyaslayanı döverler.
flc0sj.jpg

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
@finix hangi dagitimi tavsiye edersin? seninki debian sanırım

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdiye kadar bilgisayarıma windows 7 den ses alamadım.
en az 7 defa kurdum ve kaldırdım.
creative marka ses kartımı tanıtamadım. onlarca driver denedim.
Yok anasını satın.

Yukarda hsngrms' in mesajındaki "windowsun sorunsuz olduğunu nerden çıkardın " cümlesine teyiden yazdım.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
windows sorunsuz olurmu yahu varmı böyle bi mantık. ses kartın eski oldugu icin üretici win7 driver destegini kesmis olabilir ama bi sekilde calistirilir ama neyse burasi yeri degil.

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Daha 2 gün önce abimin laptopa w7 kurdumda ekran kartını tanımadı vga yükledi 3d desteği yok. Mecbur aldığında verdikleri vistayı yuklemejk zorunda kaldım... Blender ı bilen var mı diyen arkadaşa hatırlatırım. Dreamworks mu ne öyle bir şirket animasyon filmlerinde blender ı ve render işlemleri içinde bilmem kaç tane linux yüklü makine kullanıyor...

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Blender iyi program ama 3dsmax ın gerisinde kalıyor maalesef.

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hep derim; Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi bizim insanımız diye. :)

1-2 kişi hariç birşey bilmeden yorum yapan(yapabilir gayet doğal) ama bu yaptıklarınada körü körüne inanan o kadar çok arkadaşımız var ki.. :) Neyse bari linux haberlerimizi okuyun biraz fikir verir belki? :) Yada boşverin windows güzel... :)

http://shiftdelete.net/ubuntunun-acilisini-degistiriyoruz!-stargate-plymout_26813-s2.html

hahahaha

gife bak şapka çıkar

aşağıdaki gifse senin gösterdeğin nedir ? :D

288ryma.gif

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
hahahaha

gife bak şapka çıkar

288ryma.gif

genemi bu gif :sneaky2: Bu gife zaten 45 sn civarında bakıyordum bide sen buraya koyunca sinirlerim tepeme çıktı :mrgreen: Yani geç açılıyor windows :cursing:

Bu arada sen MS nin avukatı filanmısın ?

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
hahahaha

gife bak şapka çıkar

288ryma.gif

Komik mi? Oraya hareketli birşey konulabiliyorsa, herşey konulabilir :wink:

Senin zevkine uyan 3 tane rengi arka arkaya koymuş olmaları hiçbir şirketi yüceltmez. :wink:

Sen neden rahatsız oluyorsun ki? Microsoft'un para kaybediyor ve kaybedecek olması seni kötü etkiliyor heralde. :4:

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
İşletim sistemi başlarken ekranda hareketli bir götüntünün belirmesinin, insanların, bilgisayar açılırken hareketli görüntü belirmeyen işletim sistemlerini küçümseyeceğini, onlara değer vermeyeceğini ve yerden yere vuracağını ihtimal dahilinde bile tutmamıştım. Bilgisayar açılırken 4 renkli topun birleşerek bir logo meydana getirmesini beğeniyorsun ama dönen bir çemberin etrafında 3 topun belirip daha sonra çemberin ortasında da bir animasyon daha belirmesini kötü mü buluyorsun?

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşletim sistemi başlarken ekranda hareketli bir götüntünün belirmesinin, insanların, bilgisayar açılırken hareketli görüntü belirmeyen işletim sistemlerini küçümseyeceğini, onlara değer vermeyeceğini ve yerden yere vuracağını ihtimal dahilinde bile tutmamıştım. Bilgisayar açılırken 4 renkli topun birleşerek bir logo meydana getirmesini beğeniyorsun ama dönen bir çemberin etrafında 3 topun belirip daha sonra çemberin ortasında da bir animasyon daha belirmesini kötü mü buluyorsun?

Maden umursamıyorsun bunu kulanın
ms-dos.big.jpg

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
@KVR1333D3N9, bir şeyi merak ediyorum. Bir işletim sisteminden beklentilerin toolbarın hareket ettirilebilinmesi ve başlangıçtaki animasyonun güzelliği mi acaba?

Herkesin beklentileri farklıdır. Kimi windows'u beğenir kimi linux'ı. Burada ısrarla linux'ı kötüleyip, windows'u savununca eline ne geçiyor merak ediyorum.

Senin için windows ihtiyaçlarını karşılayabilir, ama bir yazılım uzmanı için linux daha avantajlı olabilir. Herkesin ihtiyacına göre yani.

Burada konuyu açan arkadaşımızın konuyu açtığı bölümün amacına dikkat edersen, konuyu boş yere meşgul ettiğini anlayabilirsin:)