Hayatımda oynadığım en güzel ve en kötü oyun. (Genshin Impact)

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Başlık clickbait gibi gelebilir ama değil. 2 hafta önce App Store’dan indirdiğim bu oyunda hiç bu kadar eğlenmemiştim ama aynı zamanda da hiç bu kadar hayal kırıklığı yaşamamıştım. Bahsettiğim oyun Genshin Impact oluyor. Bir macera/aksiyon RPG oyunu. Oyun yeni olmasına rağmen çok popüler bir durumda ve neden olduğunu anlıyorum. Oyunun birçok kısmı muazzam. Bunlar özet olarak:

Hikayesi olarak iki gezgin kardeş yıldızlar arası geçiş yaparken Teyvat adlı bir dünyada bilinmeyen bir tanrı ile çatışıyorlar. O tanrı,kardeşlerden birini kaçırıp diğerinin gücünü ele geçirip onu bu dünyaya tıkıyor. Diğer kardeş olan sizin amacınız,bu dünyadaki 7 tane ayrı element gücüne sahip tanrıdan yardım isteyip kardeşinizi kurtarmak. Hikaye başlangıcı bence gayet ilginç ama ilerledikçe bu hikaye daha da ilginç olacak. Maalesef hikayesi daha tamamlanmamış.

1) Avatar:Son hava bükücü gibi oyunda elementler var ve bu elementler,birleşince tepki oluşturduğu için bu mekaniği çatışmada bir avantaj olarak kullanabiliyoruz. Aynı zamanda bu elementler de dünyaya çok uyumlu. Örneğin yağmur yağınca sen dahil herkes ıslanıyor. Elektrik veya buz elementi için çok güzel bir an. Bu element mekaniği, oyundaki en çok sevdiğim özellik oluyor.

2) Oyunda 25 küsür karakter bulunuyor. Hepsinde de kendilerine özel silah tipi, saldırılar ve amaçlar bulunuyor ama burada kısıtlı değilsiniz. Silah veya yapısını değiştirirseniz o karakterin amacını da değiştirebiliyorsunuz. (Örneğin destek karakterini saldırı karekteri yapmak...)

O karakterlerden 4’ünü seçip ekip yapabiliyorsunuz. Oyunda istediğiniz zaman o 4 karakter arası geçiş yapabiliyorsunuz. Ateş elementli bir düşman mı var? Su elementli karaktere geçip işini bitirebiliyoruz.

3) Oyun haritası (Teyvat) DE-VA-SA bir boyutta. Komik yanı ise (oyunun hikayesi gibi) bu haritanın daha tamamlanmamış olması. Gelecekte bu harita çok ama çok daha büyük olacak. Oyunda ışınlanma noktaları da bulunuyor. Bunları keşfedince istediğimiz zaman ışınlanabiliyoruz.

4) Oyun müziği müthiş. Dinlemekten hiç sıkılmıyorum. Her bölüme ayrı bir müziği var.

5) Görev yapmadığınızda macera modunda oluyorsunuz. Bu modda yapacağınız o kadar şey varki anlatamam. Hepsini anlatmak için sayfalarca yazı yazmam veya 1 saatlik video falan yapmam gerekir. Çok popüler bir oyun olan Zelda:BOTW gibi karakteriniz yürüyebiliyor,koşabiliyor,yüzebiliyor,tırmanabiliyor ve kanat yardımıyla süzülebiliyor. Enerjiye dikkat edin ama. Tırmanırken enerji bitince düşüyorsunuz,yüzerken enerji bitince boğuluyorsunuz.

6) Oyunda Co-Op modu var ve çoklu platformu destekliyor. PC’de oynayan birisi,mobilde oynayan bir arkadaşıyla beraber oynayabiliyor. Aynı zamanda bu oyun PC,IOS,Android ve PS4 gibi birçok platformda yer alıyor. Gelecekte Xbox’a ve Switch’e de gelecek.

7) İlla en iyi silahlara sahip olmak gerekmiyor. 8 tane 4 yıldızlı silaha sahip olsam bile kullandıklarımın hepsi 3 yıldızlı. Bazı 3 yıldızlı silahlar muazzam. (Pay2win’liği azaltan bir şey)

8) Grafikleri muazzam.

Bu kadar iyi yan saydım ama maalesef bu oyun mükemmel değil. Hayal kırıklığı olan yanları ise bunlar:

1) Resin sistemi (Sınır sistemi) tamamıyla çöp. Bu sistem çok kasmanı engelliyor ama sorunlu. Başta hiç sorun çıkarmayacak ama seviye atlayınca sorun olduğu anlaşılır hale gelecek. (Seviye 1 de olsan,30 da olsan o sınır tamamıyla aynı)

2) Lootbox sistemi (gacha sistemi de deniyormuş). Önceden belirlediğiniz karakter ve/veya silah varsa onu alma şansın çok ama çok az. En iyi (5 yıldız) karakter/silah çıkma olasılığı berbat.

3) Yüksek seviyelere gelince oyun grind (kasma) simülatörüne dönebiliyor. Resin sisteminin de etkisi var.

4) Haritası ve hikayesi daha tamamlanmamış.

5)Türkçe dil seçeneği yok

Yukaridaki ilk 3 madde benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Elbette bunlar düzeltilebilir şeyler ama şu anlık durum böyle. Türkçe olmaması da (benim için sorun olmasa bile) ayrı bir hayal kırıklığı. Oyunda o kadar çok diyalog var ki anlatamam. Yabancı dil bilmiyorsanız oyundan %100 zevk alacağınızı sanmıyorum.

Bu oyunu mobilde indirmiş olsam bile platformu farketmeksizin hayatımca oynadığım hiçbir oyunda bu kadar eğlenmemiştim. Yalnız bu oyundaki kötü yanlar gelecekte büyük bir sorun olabiliyor. Bundan dolayı da aynı zamanda en kötü oyun diyebiliyorum. Konunun çok uzun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Daha iyi günler bunlar çünkü yakında bu oyun hakkında detaylı inceleme yapmayı planlıyorum :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
268
En iyileri= shadow of the tomb riader rtx, metro exodus rtx, scp
En kötü = rdr2, rise of the tomb riader, metro 2002, volorant

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Zevklerine gözüm kapalı güvendiğim arkadaşlardan ısrarla oynayalım diye mesaj alıp duruyorum. Çok merak ediyorum boş zamanım olsa deneyeceğim.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
En iyileri= shadow of the tomb riader rtx, metro exodus rtx, scp
En kötü = rdr2, rise of the tomb riader, metro 2002, volorant
Keşke içeriği okusaydın dostum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zevklerine gözüm kapalı güvendiğim arkadaşlardan ısrarla oynayalım diye mesaj alıp duruyorum. Çok merak ediyorum boş zamanım olsa deneyeceğim.
Aksiyon rpg,macera tipi oyunlar seviyorsan kesinlikle öneririm ama sorunlarını da unutmamak lazım. Neyseki oyun bedava. Denemenin zararı olmaz :)

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Zaten çoğu oyunda Türkçe dil veya altyazı desteği yok.Ama arap=0 ca var sırpça da görmüştüm.

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Zaten çoğu oyunda Türkçe dil desteği yok.Ama arap=0 ca var sırpça da görmüştüm.
Doğrudur ama dediğim gibi bu oyunda çok diyalog var. Bundan dolayı da az diyaloglu oyunlara göre dil desteğinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anlık altyazı olarak 13 dil ve ses olarak 4 dil destekleniyor.

SOLTER

Doçent
Reaksiyon puanı
560
Doğrudur ama dediğim gibi bu oyunda çok diyalog var. Bundan dolayı da az diyaloglu oyunlara göre dil desteğinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anlık altyazı olarak 13 dil ve ses olarak 4 dil destekleniyor.
Çoğu oyun zaten dil desteği vermiyor (popüler oyunlar dışında).

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Ben de jrpg sevdiğimden indirdim biraz baktım, daha başlayamadım. Ama ücretsiz bir oyunun çıktığı ilk ay 250 milyon dolar hasılat yapması inanılmaz cidden.

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948
en iyi Rocket league. Grafikler iyi mekanikler çalışılmış,
en kötü NFS most wanted(2012) Hikaye denen bir mantık yok. hırsız gibi sokakte bulduğumuz araçları kullanabiliyoruz

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Ben de jrpg sevdiğimden indirdim biraz baktım, daha başlayamadım. Ama ücretsiz bir oyunun çıktığı ilk ay 250 milyon dolar hasılat yapması inanılmaz cidden.
İlk ayda oyuna ayırdıkları bütçenin iki katını falan elde ettiler. Oyundaki lootbox sistemi cidden tehlikeli.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Biraz entel gibi olacak ama;
En iyi="Call of chullu-dark corner of earth, Two worlds 2, Call of juarez-bound and blood,BFME2"
En kötü="BattleFront,Counter strike,Assasian creed origins'e kadar olanların hepsi..."

Zevk işte aynı yerde yüzlerce kez birbirimizi vurmak bana saçma geliyor.