Hava Soğutma vs Sıvı Soğutma

Bu konuyu okuyanlar

Weks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, benim bu forumda ilk konum-sorum. Bu foruma geçmeye karar verdim ve iyi bir karar verdiğime inanıyorum:p Sorularım;
1- O.C yapacağımı düşünmüyorum. Yaparsam 5 yıl gibi bir süre sonra yapacağımı varsayıyorum. Sıvı Soğutma mı almalıyım? Yoksa Hava Soğutma iş görür mü?
2- Hava Soğutma ise Thermaltake UX100 alıp üst tarafa 2 adet Corsair HD120 almak mı? Yoksa sadece Cooler Master MA610P mi almak?
3- Sıvı Soğutma ise Dark W244 düşünüyorum iyi bir tercih mi?
Sorularım bunlar. Sistemim;
•Ryzen 5 3600x
•MSİ B450 Tomahawk Max
•Corsair Carbide Spec-Delta RGB
En fazla bütçem 800TL. İyi Forumlar.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hiç kendini kasma ,derim. Ryzen işlemcilerin fazla bi overclock potansiyeli yok. 1000 TL veripde alacağın üst seviye bi sıvı soğutma ile, en fazla ,diğer orta şeker soğutuculardan 100 mhz daha fazla çıkabilirsin.Bunları ,ilerde overclock işine yeltenirsen diye söylüyorum.

15-20 senedir bu overclock işi içindeyim. Naçizane epey bi tecrübem oldu,yani.

Bu nedenle ,overclockda yapmayacağına göre,orta karar bi hava soğutma alıp,bak keyfine ,derim.:)İşini fazlasıyla görecektir.

Weks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu nedenle ,overclockda yapmayacağına göre,orta karar bi hava soğutma alıp,bak keyfine ,derim.:)İşini fazlasıyla görecektir.
Thermaltake UX100 ve 2 fan almak MA610P'ye eşdeğer olur mu? Görüntü açısından şıklıkta istiyorum çünkü. Cevabınız için teşekkürler?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Stok soğutucusu bile iş görür..

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Merhaba, benim bu forumda ilk konum-sorum. Bu foruma geçmeye karar verdim ve iyi bir karar verdiğime inanıyorum:p Sorularım;
1- O.C yapacağımı düşünmüyorum. Yaparsam 5 yıl gibi bir süre sonra yapacağımı varsayıyorum. Sıvı Soğutma mı almalıyım? Yoksa Hava Soğutma iş görür mü?
2- Hava Soğutma ise Thermaltake UX100 alıp üst tarafa 2 adet Corsair HD120 almak mı? Yoksa sadece Cooler Master MA610P mi almak?
3- Sıvı Soğutma ise Dark W244 düşünüyorum iyi bir tercih mi?
Sorularım bunlar. Sistemim;
•Ryzen 5 3600x
•MSİ B450 Tomahawk Max
•Corsair Carbide Spec-Delta RGB
En fazla bütçem 800TL. İyi Forumlar.

Kutu içinden çıkan fan OC yapmadıkça yeticektir. Kasa havasız bir yerde( örn: masa altı) tutuluyorsa kasa içi ekstra bir fan takmak mantıklı olur.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Thermaltake soğutucu eski sistem ve ısı borusu dahi olmayan bi soğutucu. Hiç düşünme yani 3600 ün stok soğutucusu daha performanslı.Sana düzgün bi hava soğutma önerelim,onu kullan . En azından,overclock yapmasanda, PBO ve XFR 2 ile ,işlemcin bu soğutmanın yardımı ile de,daha performanslı çalışacaktır.

Weks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Thermaltake soğutucu eski sistem ve ısı borusu dahi olmayan bi soğutucu. Hiç düşünme yani 3600 ün stok soğutucusu daha performanslı.Sana düzgün bi hava soğutma önerelim,onu kullan . En azından,overclock yapmasanda, PBO ve XFR 2 ile ,işlemcin bu soğutmanın yardımı ile de,daha performanslı çalışacaktır.
Kasa Mid Tower olmasina rağmen küçük olduğu için kule tipi hava soğutma istemiyorum. Üst tarafa fan takabilcek şekilde bir fan istiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

3600X'in stok fanını mı kullanmamı önerirsiniz?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kasa Mid Tower olmasina rağmen küçük olduğu için kule tipi hava soğutma istemiyorum. Üst tarafa fan takabilcek şekilde bir fan istiyorum.

3600X'in stok fanını mı kullanmamı önerirsiniz?
stok fan ,thermaltakenin soğutucusundan çok daha iyi.

Kule tipi soğutucular en performanslı hava soğutuculardır. Isı boruları ile birlikte. Yüksekliği düşük ve kasana sığabilecek bi bi kule tipi soğtucu almanda fayda var.

Weks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
stok fan ,thermaltakenin soğutucusundan çok daha iyi.

Kule tipi soğutucular en performanslı hava soğutuculardır. Isı boruları ile birlikte. Yüksekliği düşük ve kasana sığabilecek bi bi kule tipi soğtucu almanda fayda var.
MA610P işimi görecek midir sizce ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yüksek bi soğutucu. kASANA SIĞMAZ SANIRIM. Hangi kasayı kullanıyorsun.

Weks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yüksek bi soğutucu. kASANA SIĞMAZ SANIRIM. Hangi kasayı kullanıyorsun.
Corsair Carbide Spec-Delta RGB

Kasamı değiştirmeye karar verdim. Cooler Master MB511 alacağım ve Arctic Freezer 34 Esports Duo ile 2 tane Corsair HD120 fan alıp kasanın üstüne monte edeceğim. Yardımlarınız için teşekkürler ?

Son düzenleme: