Harici Disk Okunmama Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

heroinchains

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Seagate 1Tb’lık SRD0NF1 modelli harici diskimi yaklaşık 3 yıldır ara ara yedekleyerek kullanıyorum. Ancak en son 4 ay kadar önce yedek almıştım ve bayramdan önce iş değiştirirken iş bilgisayarıma takıp, benim için gerekli belgeleri alıp eve geldim. Daha sonrasında tatile gittim ve geldiğimde mac'ime diski taktığımda çalışmıyordu. Güneşte, tozda, ya da su değecek bir yerde bırakmadım, çantamın içinde ve oda sıcaklığındaydı açıkçası. Neyse buna ne sebep olmuş bilmiyorum ama neticede çalışmıyordu.

Harici disk'i Mac'e taktığımda, Disk Utility'den ya da TestDisk'ten görüntüleyemiyorum. Dolayısıyla R Studio'nun da gördüğü bir şey olmadı. Ya da ben beceremedim bilmiyorum.Adım adım durum şöyle ; disk'i takıyorum: Önce disk yükleniyor gibi bir ses çıkarıyor, harici diskin ışığı yanıyor, daha sonrasında doğru tabir mi bilmiyorum ama sanırım güç kesiliyor ve diskteki o yüklenme sesi kesilerek ışığı sönüyor. Bu sırada herhangi bir ibare gelmiyor ekrana.

Kardeşimin PC'sinde denedim, durum aynı. Kablosunu değiştirdim. Değişen bir şey olmadı. Birden çok usb portta, birden çok kabloyla, ve birden çok bilgisayarla (MAC ve Windows işletim sistemli olmak üzere) denedim, hiçbir sonuç alamıyorum. internette okuduğum kadarıyla "Ohooo görünmüyorsa okunmuyorsa çöptür" diyorlar ve takdir edersiniz ki bu beni çok üzüyor. Çünkü iş belgeleri elbette çok önemli ama bunlar bir yana, yazbaşında kaybettiğim rahmetli babamın fotoğrafları da bu drive'daydı ve benim için yeri dolmaz anılar taşıyor.

Güvenebileceğim bir veri merkezi, bilgisayarcı var mı bilmiyorum çünkü internette tonlarca iyi ve kötü yorum çıkıyor. Ne yapılır,ne edilir bilen bir akıl versin hiç umut yok mudur :(

Herhangi bir ücretli program vs , ne varsa denemeye razıyım. Ancak dediğim gibi programların çalışma prensibi genelde "Diski görüyor ancak okuyamıyorsa" üzerine olduğu için, benim disk hiç gözükmediğinden ne yapabilirim bilmiyorum çok çaresiz kaldım.Belki sorun HDD kutusundadır okuduklarıma göre, içini açıp SATA kablosuyla vs bağlamayı beceremem daha da kötü yaparım diye ellemiyorum :(

Son düzenleme: