Harddisk'teki verileri sonsuza kadar yok etme

Bu konuyu okuyanlar

KA4N

Öğrenci
Merhabalar,
Bilgisayarımda 1 TB Fusion Drive var. İçerisinde benim sonsuza kadar bir daha her ne yöntemle olursa olsun geri getirilememesi istediğim veriler var. 10-15 kere format attım, pc harddiskini onlarca defa disk izlencesinden (Mac kullanıyorum buarada) sıfırladım. Ama içim rahat değil. Hiçbir program aracılığıyla geri getirilemez?
 

FlameWinder

Asistan
Şimdi 10-15 kere format atmak pek bir şey değiştirmez aslına bakarsanız. Çünkü verileri silerken 1 olan bitleri 0 olarak değiştiriyorsunuz. 0 olan bitler yine 0 olunca haliyle etkisi olmayabiliyor. %100 değil elbette ancak böyle bir ihtimal mecvut. Eğer gerçekten önemliyse en iyisi yeni bir hard disk alıp eskisini matkap ile delmek olacaktır. Doğrudan zarar gören diskler kurtarılamaz çünkü.
 

KA4N

Öğrenci
@FlameWinder Gerçekten ciddi veriler. Ben sadece güvenliğinden endişe duyuyorum. Sistemden 100% silindi. Virüs felan girerse veya bir ihtimal hacklenirse bilgisayar, verilerin başka ellere geçmesindenvs... korkuyorum sadece.
 

FlameWinder

Asistan
Şu saatten sonra bir veri merkezine gitmediği sürece böyle bir şey mümkün değil. Zaten yapılacak veri kurtarma işlemi öyle 1-2 dakikada falan gerçekleşmez en azından 12-18 saatin geçmesi gerekiyor hacklense bile. Verinin hassasiyetine göre karar vermek size kalmış. Dediğim gibi diske doğrudan fiziksel hasar vermediğiniz sürece bir ihtimal hep olacak.
 
Diske rasgele veri yazman gerek. Hızlı biçimlendirme yaparsan veriler silinmez sadece tekrar yazılabilir olarak tabloda işaretlenir. Yavaş biçimlendirme yaparsan tüm sektörleri 0 yapar veri geri getirilemez. En azından bildiğimiz şekilde geri getirilemez CIA falan veri kurtarır belki.
 

SDN Son Haberler

Üst