Harddisk

Bu konuyu okuyanlar

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Arkadaşlar selamun aleyküm. Bilgisayarım ile uğraşırken yani söktüm alt kapağını. Ram almak amacıyla Ram i çıkardım resmini felan çektim. Dedim harddiski de çıkarayım. Neyse taktım pc yi açtım. Windows 7 logosu geldi bi süre öyle durdu sonra açılmadı. Kapattım bi daha açtım. Bu sefer logo da gelmedi. Biraz bekledim belki gelir diye. Sonra önyükleme hatası verdi. 0x00000f hatası. Onarım yaptım olmadı. Format atacaktım disk 0 mb olarak gösteriyor. Eğer bozuksa yeni disk alacağım. Ya hdd alacağım ya da ssd. Ama takıldığım bir yer var. Şimdi ssd herhalde pc ye hem depo hem de hız görevi yapıyormuş. Tam emin olamadım. 500 gb toshiba harddisk 160 TL 120 gb ssd 200 TL. Takıldım. Yardım edermisiniz? Ssd gerçekten hızlandırıyor mu? Hdd hızlandırıyor mu? Arkadaşlar selamun aleyküm. Bilgisayarım ile uğraşırken yani söktüm alt kapağını. Ram almak amacıyla Ram i çıkardım resmini felan çektim. Dedim harddiski de çıkarayım. Neyse taktım pc yi açtım. Windows 7 logosu geldi bi süre öyle durdu sonra açılmadı. Kapattım bi daha açtım. Bu sefer logo da gelmedi. Biraz bekledim belki gelir diye. Sonra önyükleme hatası verdi. 0x00000f hatası. Onarım yaptım olmadı. Format atacaktım disk 0 mb olarak gösteriyor. Eğer bozuksa yeni disk alacağım. Ya hdd alacağım ya da ssd. Ama takıldığım bir yer var. Şimdi ssd herhalde pc ye hem depo hem de hız görevi yapıyormuş. Tam emin olamadım. 500 gb toshiba harddisk 160 TL 120 gb ssd 200 TL. Takıldım. Yardım edermisiniz? Ssd gerçekten hızlandırıyor mu? Hdd hızlandırıyor mu?

Arcath

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Windows 'u SSD üzerine kurduğunuz takdirde bilgisayarınız rutin işlemlerde (açılış, kapanış, program çalıştırma, vs.) oldukça hızlanacaktır.
Bilgisayarım üzerinde yalnızca SSD mevcut, yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Depolamayı harici hard diskler ile çözüyorum. HDD kullanan bilgisayarlar bana çok hantal geliyor, artık onları kullanmak istemiyorum.

İşlemciden, ram ve ekran kartından daha iyi performans alabilmek için SSD 'ye ihtiyacınız var. Çünkü hemen hemen her bilgisayarın (tabii tüm donanıma bakmak lazım) en yavaş kalan elemanı hard disk 'tir. Bunu yükseltmek öncelik olmalıdır.

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Windows 'u SSD üzerine kurduğunuz takdirde bilgisayarınız rutin işlemlerde (açılış, kapanış, program çalıştırma, vs.) oldukça hızlanacaktır.
Bilgisayarım üzerinde yalnızca SSD mevcut, yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Depolamayı harici hard diskler ile çözüyorum. HDD kullanan bilgisayarlar bana çok hantal geliyor, artık onları kullanmak istemiyorum.

İşlemciden, ram ve ekran kartından daha iyi performans alabilmek için SSD 'ye ihtiyacınız var. Çünkü hemen hemen her bilgisayarın (tabii tüm donanıma bakmak lazım) en yavaş kalan elemanı hard disk 'tir. Bunu yükseltmek öncelik olmalıdır.
Peki hdd ve ssd birlikte nasıl kullanırım? Arkadaşım diyor ki cd yerine disk takılıyor öyle iki disk kullanabiliyorsun gibi bişey söyledi. Bu doğru mu?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Peki hdd ve ssd birlikte nasıl kullanırım? Arkadaşım diyor ki cd yerine disk takılıyor öyle iki disk kullanabiliyorsun gibi bişey söyledi. Bu doğru mu?
Ek bir aparat ile CD sürücüsünü çıkarıp, aparatın içine SSD yi takarak bu bölüme SSD takma işlemi yapılabilir.

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Ek bir aparat ile CD sürücüsünü çıkarıp, aparatın içine SSD yi takarak bu bölüme SSD takma işlemi yapılabilir.
Hocam peki illaki cd ye ihtiyacım olacak. Cd writer tekrar monte ettikten sonra hdd çıkardım diye hata verir mi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam peki illaki cd ye ihtiyacım olacak. Cd writer tekrar monte ettikten sonra hdd çıkardım diye hata verir mi?
İlla ki CD sürücüsüne ihtiyacınız olacaksa yapmayın daha iyi. Sürekli tak çıkar şeklinde kullanılacak bir şey değil bu aparat ve SSD. En iyisi sadece SSD alın kullanın. Ömürleri uzun olduğu için yeni bilgisayar aldığınız zamanda rahatça kullanabilirsiniz o yüzden almışken en azından 240 GB alın.