Hangi Windows Sürümü En İyi/Stabil/Performanslı?

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Merhaba, bilgisayarım çok kastığı için Manjaro kurmaya yöneldim ve kurdum. Hoşuma gitti ve tekrar format atıyorum. Diskin (300GB) 50GB'ına Windows kuracağım. Sizce en iyi versiyon hangisi? Hangisini en az sorun çıkartır? Forumda neredeyse bu konu hakkında hiç başlık bulamadım.
Ör;
1709,1809 VS.
Oylama olarak açmak isterdim ama çok bir seçenek bilgim yok.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
SSD ve 4GB üzeri RAM varsa Windows 10 son sürüm öneririm. HDD kullanıyorsanız Windows 8.1 öneririm.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
HDD kullanıyorum ve 8GB RAM var. Zaten ayırdığım alana bakarsanız anlayacağınız gibi Windows'a çok girmeyeceğim. Manjaro Steam desteklediğinden neredeyse hiç girmeyebilirim. Sadece bazı Windows gerektiren uygulamalar ve GeForce Now için.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zaten kastığı için Manjaro'ya geçtim. Ama Windows bir zorunluluk oluyor. Ve Windows 8.1 önerilmiyor. Siz HDD için yavaş bir OS olarak öneriniz herhalde. Çok fazla sürücü hataları VS. olur mu?

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393

Bu modlu Win10 ile onedrive , windefender gibi çer çöp hizmetler önyüklü olarak gelmiyor ve arka planda kafasına göre çalışmıyor . Bence en iyisi bu .

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Modlu Windowslar hakkında da bilgiler duydum. Mantıklı geliyor. Ama Windows Defender yerine ne kullanmalıyım bir fikriniz varsa onu da önerirseniz çok mutlu olurum.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Modlu Windowslar hakkında da bilgiler duydum. Mantıklı geliyor. Ama Windows Defender yerine ne kullanmalıyım bir fikriniz varsa onu da önerirseniz çok mutlu olurum.
Kullanma hiçbir şey . Antivirüs aşırı gereksiz . Ben hiçbir zaman kullanmadım , kullanmayacağım . Gereksiz yere performans kaybı . Indirdigin dosylarida kafasina gore siliyor .

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
HDD kullanıyorum ve 8GB RAM var. Zaten ayırdığım alana bakarsanız anlayacağınız gibi Windows'a çok girmeyeceğim. Manjaro Steam desteklediğinden neredeyse hiç girmeyebilirim. Sadece bazı Windows gerektiren uygulamalar ve GeForce Now için.
Laptop mu Masaüstümü?

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Kullanma hiçbir şey . Antivirüs aşırı gereksiz . Ben hiçbir zaman kullanmadım , kullanmayacağım . Gereksiz yere performans kaybı . Indirdigin dosylarida kafasina gore siliyor .
Zaten 10 yaşımı geçtiğinden beri virüs ile karşılaşmıyorum ama ne bileyim. Tırsarım ben öyle. İnrernetten araştırayım ne kullabilirim. Tekrar teşekkürler.

Laptop mu Masaüstümü?
Dizüstü. (Laptop)
Casper - H36

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Zaten 10 yaşımı geçtiğinden beri virüs ile karşılaşmıyorum ama ne bileyim. Tırsarım ben öyle. İnrernetten araştırayım ne kullabilirim. Tekrar teşekkürler.

Dizüstü. (Laptop)
Casper - H36
En iyisi kullanmamak . Ama yok ben ille de kullanıcam dersen malwarebyte hafif ve güzeldir .

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907

Dizüstü. (Laptop)
Casper - H36
Linux işletim kullanacak gibisin ama önceden söyliyeyim, Linux işletim sistemlerinde öyle bi özellik var ki sadece 1 ekran kartını açık bırakabiliyorsun yani Nvidia geforce gtx 1080'in var dersek bir de intel işlemcin varsa işlemciye entegre ekran kartı var az elektrik kullanan ama az performans veren şimdi Windows çok kullanıldığı için driver desteği mükemmel ötesi örneğin bilgisayarını açtın Chrome'da falan geziyorsun intel entegreyi kullanıyor senin Nvidia 1080 çok elektrik yiyip çok perf veren kartı kapatıyor ama oyun açtınmı hemen algılayıp oyunu ilk kartı başlatıp nvidia karttan açıyor. Linux'da ise öyle değil sadece 1 ekran kartı açık kalabiliyor bunu düzeltmek için bumblebee diye bir paket yapılmıştı o hiç stabil değil ve hiç güncelleme almıyor ve kullanmasıda zor şimdi Linux'u kullanıcaksan bilgisayarının bataryasının ömrünü kısaltmış olacaksın(çünkü yüksek elektrik yiyen Nvidia ekran kartını kullanıyor) ya da gidip Nvidia kartı devre dışı bırakıp full intel entegre kartını kullandırtcaksın.

Ben sana Windows 10 Enterprise LTSC kullanmanı öneriyorum kurduktan sonra telemetri düzeyini Güvenliğe almanı öneriyorum(internette nasıl yapıldığı var.).

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
Performansı senin sistemine göre olur yani en fazla senin donanımlarına destek veren hangisiyse mesela ekran kartının en güncel sürümü win 7 de ise ve diğer parçaların için de geçerliyle sen iyi driveri win 7 de kurabiliyorsan win 7 daha performanslı olur senin için aynı durum diğer sistemler için de geçerli arkaplanı mümkünse boş tutup 64 bit yapmak en iyisi olur min 2 tavsiye edilen 4 gb ramin varsa ve SDD mecburi sayılmaz diskin %100 olmuyorsa ve eğer %100 oluyorsa diski yoran programları kapat mesela arkaplanda discord vs açma.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Performansı senin sistemine göre olur yani en fazla senin donanımlarına destek veren hangisiyse mesela ekran kartının en güncel sürümü win 7 de ise ve diğer parçaların için de geçerliyle sen iyi driveri win 7 de kurabiliyorsan win 7 daha performanslı olur senin için aynı durum diğer sistemler için de geçerli arkaplanı mümkünse boş tutup 64 bit yapmak en iyisi olur min 2 tavsiye edilen 4 gb ramin varsa ve SDD mecburi sayılmaz diskin %100 olmuyorsa ve eğer %100 oluyorsa diski yoran programları kapat mesela arkaplanda discord vs açma.
Linux işletim kullanacak gibisin ama önceden söyliyeyim, Linux işletim sistemlerinde öyle bi özellik var ki sadece 1 ekran kartını açık bırakabiliyorsun yani Nvidia geforce gtx 1080'in var dersek bir de intel işlemcin varsa işlemciye entegre ekran kartı var az elektrik kullanan ama az performans veren şimdi Windows çok kullanıldığı için driver desteği mükemmel ötesi örneğin bilgisayarını açtın Chrome'da falan geziyorsun intel entegreyi kullanıyor senin Nvidia 1080 çok elektrik yiyip çok perf veren kartı kapatıyor ama oyun açtınmı hemen algılayıp oyunu ilk kartı başlatıp nvidia karttan açıyor. Linux'da ise öyle değil sadece 1 ekran kartı açık kalabiliyor bunu düzeltmek için bumblebee diye bir paket yapılmıştı o hiç stabil değil ve hiç güncelleme almıyor ve kullanmasıda zor şimdi Linux'u kullanıcaksan bilgisayarının bataryasının ömrünü kısaltmış olacaksın(çünkü yüksek elektrik yiyen Nvidia ekran kartını kullanıyor) ya da gidip Nvidia kartı devre dışı bırakıp full intel entegre kartını kullandırtcaksın.

Ben sana Windows 10 Enterprise LTSC kullanmanı öneriyorum kurduktan sonra telemetri düzeyini Güvenliğe almanı öneriyorum(internette nasıl yapıldığı var.).
İkinizin de cevapları için teşekkür ederim. Driver konusu benim için çok sıkıntılı. Normalde benim gibi bilgisayarların (Çift GPU) üretici firma sitesinde geçiş driverı olur. Ama en sevdiğim (!) marka Casper koymamış. O yüzden ne kadar Windows 7 destekli bile olsa driverlar 2 yıldır o driverları kurmuyorum. Problem yaşamadım. Ve dediğiniz tek ekran kartı sorununu DRI_PRIME=0/1 komutu ile çözdüm. Hangi programı hangisi ile başlatmak istersem o komutu çalıştırıyorum.

Diskim startupda bilemem ama normalde %100 olmaz Windows'ta. (Bazen oyun oynarken oluyor herhalde emin değilim.)

Biraz karışık cevaplar oldu ikinize kusura bakmayın. Sizce bu durum için. Manjaro yanına kullanacağım, (Oyun için olsa bile Geforce Now yani ben taraflı teknik bir şey gerekmiyor) Windows için hangi sürümünü önerirsiniz? Zaten Windows 7 kullanmak istemiyorum Windows 10 arayüz olarak çok hoşuma gidiyor. Windows 8.1'de aynı arayüze sahip zaten. O zaman tekrar soruları sıralıyorum;
1- Hangi Windows sürümünü kullanmalıyım?
2- Hazır değinmişken Manjaro'da driver sorununu nasıl çözmeliyim?
3- Antivirüs ne kullanmalıyım?
4- Daha aklıma gelmedi. :)

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
Donanım özelliklerin ne?

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
İkinizin de cevapları için teşekkür ederim. Driver konusu benim için çok sıkıntılı. Normalde benim gibi bilgisayarların (Çift GPU) üretici firma sitesinde geçiş driverı olur. Ama en sevdiğim (!) marka Casper koymamış. O yüzden ne kadar Windows 7 destekli bile olsa driverlar 2 yıldır o driverları kurmuyorum. Problem yaşamadım. Ve dediğiniz tek ekran kartı sorununu DRI_PRIME=0/1 komutu ile çözdüm. Hangi programı hangisi ile başlatmak istersem o komutu çalıştırıyorum.

Diskim startupda bilemem ama normalde %100 olmaz Windows'ta. (Bazen oyun oynarken oluyor herhalde emin değilim.)

Biraz karışık cevaplar oldu ikinize kusura bakmayın. Sizce bu durum için. Manjaro yanına kullanacağım, (Oyun için olsa bile Geforce Now yani ben taraflı teknik bir şey gerekmiyor) Windows için hangi sürümünü önerirsiniz? Zaten Windows 7 kullanmak istemiyorum Windows 10 arayüz olarak çok hoşuma gidiyor. Windows 8.1'de aynı arayüze sahip zaten. O zaman tekrar soruları sıralıyorum;
1- Hangi Windows sürümünü kullanmalıyım?
2- Hazır değinmişken Manjaro'da driver sorununu nasıl çözmeliyim?
3- Antivirüs ne kullanmalıyım?
4- Daha aklıma gelmedi. :)
1- Win10 Enterprise LTSC
2- bilmiyorum
3- Voodoo Shield

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,849
Antivirüs gereksiz değil. Bana göre gerekli. Rus Torrent siteleri çok gezerim Eset sağolsun 10 siteden 4-5 siteyi engelliyor virüslü içerik var diye.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
mesela ben sisteme antivirüs kullanmadığım zaman fidye virüsü bulaştırdım , virüsü sildim ama dosyalar .ALKA uzantısıyla kilitli :D.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Donanım özelliklerim hakkında cidden fazla fikrim yok. Ekran kartı iki tane var iyi olan AMD/ATI Mobility HD 5650
İşlemci bilmiyorum.
Ram 8GB
Ana kart H36ST diye bir şey olması lazım.
HDD 300 GB

1- Win10 Enterprise LTSC
2- bilmiyorum
3- Voodoo Shield
Enterprise tam olarak ne oluyor? Biraz açar mısınız?

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Driverı nasıl bulacağımı tabi biliyorum. :) Sadece işe yaramıyor. Yani nasıl anlatabilirim emin değilim. Bir kere bir sürücüyü kurduğumda AMD'nin yeni geliştirilen paneli gelmişti. Ve mutlu olmuştum aa bu ne diye. Şimdi ise onu bulamıyorum. Çünkü o indirdiğim driver ikili GPU desteği menüsüne sahipti. Ve menü çalışıyordu demek isterdim ama orada bulunmasına rağmen basttırmıyordu. Ben aynı sürücüyü bulup onu Casper'a atıp bunun çalışması için gerekli olan GPU switch driverını istediğimi söylemek istiyorum. Şu an kullandığım Linux driverlarında sıkıntım yok. Windows driver olarak yeni bir drivera ihtiyacım var.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Antivirüs gereksiz değil. Bana göre gerekli. Rus Torrent siteleri çok gezerim Eset sağolsun 10 siteden 4-5 siteyi engelliyor virüslü içerik var diye.
Kullanmayı biline gerek yok . O sitelerde dolaşırsan güvenlik için lazım olabilir .

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Sonuç olarak modlu Windows 10 indirmeye karar verdim. Hepinize fikirleri için teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Windows ile çok işiniz yoksa Windows 7 bile kullanabilirsiniz.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Donanım özelliklerim hakkında cidden fazla fikrim yok. Ekran kartı iki tane var iyi olan AMD/ATI Mobility HD 5650
İşlemci bilmiyorum.
Ram 8GB
Ana kart H36ST diye bir şey olması lazım.
HDD 300 GB

Enterprise tam olarak ne oluyor? Biraz açar mısınız?
Enterprise LTSC çok iyi bir versiyon, içindeki tüm gereksiz çöpler kaldırılmış durumda ve özellik güncellemelerini 2 yılda bir alıyor.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Enterprise LTSC çok iyi bir versiyon, içindeki tüm gereksiz çöpler kaldırılmış durumda ve özellik güncellemelerini 2 yılda bir alıyor.
Bu modlu Windows nedense kasıyor. LTSC'ye geçebilirim. Ama temiz format olarak mı üstüne yazma olarak mı geçsem bilemedim. Birkaç driver yükledim sadece ama bilemedim şimdi.

Siz ne önerirsiniz modlunun üzerine hızlı kurulum mu yoksa temiz format mı?

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Bu modlu Windows nedense kasıyor. LTSC'ye geçebilirim. Ama temiz format olarak mı üstüne yazma olarak mı geçsem bilemedim. Birkaç driver yükledim sadece ama bilemedim şimdi.

Siz ne önerirsiniz modlunun üzerine hızlı kurulum mu yoksa temiz format mı?
LTSC çabuk şişiyor ve temiz format.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Bilemedim şimdi. Ne indirsem sorun çıkartıyor. Modlu kasıyor, normali utanmasa hiç açılmayacak, LTSC şişiyor diyorsun. Yok mu Windows'u çözümü?
en şişmemiş en yeni windows 10 sürümü enterprise ltsc'dir. olmaz diyorsan linux dünyasına senide katabiliriz istersen.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
en şişmemiş en yeni windows 10 sürümü enterprise ltsc'dir. olmaz diyorsan linux dünyasına senide katabiliriz istersen.
Ben zaten Linux tabanlı Manjaro kullanıyorum. Ama Windows'a olan çoğu uygulama burada yok. (Wine ile optimize ediliyor VS. ama Epic Games Launcher Windows'ta çalışırken Manjaro grafik düşük diyor. Geforce Now'da öyle.)