Yardım hangi ssd uyumludur

Bu konuyu okuyanlar

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ssd almayı düşünüyorum bende james donkey marka vardı ve çok kalite bir şey değil biliyorum iyisini almak istedim biraz bakındım önce j.d. 2,5 inchdi galiba o yüzden 2,5 inchlere baktım sonra biraz dikkatli araştırınca okuma yazma hızlarında pcı express 3.0 yuvasını öğrendim yeni var mı diye ana karta baktım ama yok o yeni anakartlarda oluyormuş benim pc eski zaten neyse tekno seyirde m2 adaptör ile yeni ve eski anakartlara m2 ssd takmak isimli bir video izledim pcı ekspress 3.0 x4 ibareli alın daha boyutu yüksek oluyor ve daha hızlı dedi dediğim gibi benim anakartta yuvası yok ama videoda adaptörden bahsetmiş ve adaptöre ssd yi takıp adaptörü yuvaya takın diyo benim gördüğüm altında pcıex1_2 yazan ve pcıex16_2 isimli yuvalar var biri ekran kartının dibi hangisi kullanılır olan ve yuvalar uyumlu mu? ve hangi ssd yi almalıyım öyle çok iyi bir şey istemiyorum zaten sadece bu james donkeyden iyi olacağını biliyorum 500 gb lık baktım ve itopya da

Kingston 500GB A2000 NVMe M.2 SSD (2200MB Okuma / 2000MB Yazma)​

marka model bir tane buldum bu uyar mı uyduğunu nasıl anlıyoruz m2 olması ve benim slotlar da _2 yazması mı uyumluluk göstergesi yoksa başka mı almalıyım

SSD Yuvası foto atamadım hata verdi o yüzden link verdim
ssd yuvası

video urlsi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok basit. Sen anakartının tam marka ve modelini,hatta varsa revizyonunu söyle. Oradan bakarım ne olup ne olmadığına.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Vardır olması lazım .cpuz programını kurup,mainboard kısmına tıkla.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
manufacturer : Asustek. falan
Model : Cm6870 bildiğim kadarıyla pc nin modeliydi bu kasa modeli
Bir de altta bus specs. var onda da Pcı-Express 3.0(8.0 GT/s) yazıyo
Bir de en altta mainboard da graphic interface istersen onları da yazayım
Mesaj otomatik birleştirildi:

manufacturer : Asustek. falan
Model : Cm6870 bildiğim kadarıyla pc nin modeliydi bu kasa modeli
Bir de altta bus specs. var onda da Pcı-Express 3.0(8.0 GT/s) yazıyo
Bir de en altta mainboard da graphic interface istersen onları da yazayım
o graphic yazan yerde de
Version : PCI-Express 3.0
Link Width: x16 Max. Supported: x16
Current Link Speed: 2.5 GT/s Max. Supported: 8.0 GT/s
Yazıyor

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamam,hazır bi pc bu . Bazı bilgiler netleşti .Anakartının tam modelini bulma imkanımız kalmadı gibi. Yine de anakartın üerine iyice bi bak Bi model falan varmı diye.

Model ileilgili bi bilgi yoksa, şunları söyliyebilirim. E.kartını taktığın slot PCI EX. 3.0. Ancak adaptörü takacağın 2 . x16 slotunun bilgisi yok Büyük ihtimal PCI EX. 2.0 da olabilir. O zaman takacağın NVME, yarı hızında çalışır.Yani kingstonu alırsan,2200 mb olan okuma hızın 1100 mb olur mesela. Tabi yine de senin james donkeyden epey daha yüksek bi değer.

Zayıf bi ihtimal ama 2. x.16 slot da ,PCI EX 3.0 ise, zaten hiçbi sorun olmaz Taktığın NVME nin tam hızlarını alırsın.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Tamam,hazır bi pc bu . Bazı bilgiler netleşti .Anakartının tam modelini bulma imkanımız kalmadı gibi. Yine de anakartın üerine iyice bi bak Bi model falan varmı diye.

Model ileilgili bi bilgi yoksa, şunları söyliyebilirim. E.kartını taktığın slot PCI EX. 3.0. Ancak adaptörü takacağın 2 . x16 slotunun bilgisi yok Büyük ihtimal PCI EX. 2.0 da olabilir. O zaman takacağın NVME, yarı hızında çalışır.Yani kingstonu alırsan,2200 mb olan okuma hızın 1100 mb olur mesela. Tabi yine de senin james donkeyden epey daha yüksek bi değer.

Zayıf bi ihtimal ama 2. x.16 slot da ,PCI EX 3.0 ise, zaten hiçbi sorun olmaz Taktığın NVME nin tam hızlarını alırsın.
anakart modeli yok ona eminim çünkü hatırlarsan ekran kartı için konuşmuştuk o zaman da açıp baktım yoktu bir sorum daha olsun o zaman izninle ben biraz daha zaman sonra anakartı ve işlemciyi de değiştirmek istiyorum o zamana kadar alsam yatırım gibi ileriye yönelik zaten j.d. den daha iyi olacak bunu biliyoruz yani slot düşük kalsa da diyorum bunu düşünerek almak mantıklı mı olur mantıksız mı?

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Eğer sistemi bu SSD üzerinden başlatacaksanız sorunlar yaşayabilirsiniz. Zira yükleme konusunda bu tip dönüştürücüler sorun yaratıyor.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Eğer sistemi bu SSD üzerinden başlatacaksanız sorunlar yaşayabilirsiniz. Zira yükleme konusunda bu tip dönüştürücüler sorun yaratıyor.
ya bende hard disk var zaren 2 tb mı ne 2.5'' mi alsam diye de düşünmüyo değilim çok mu kötü olur onlar

ya bende hard disk var zaren 2 tb mı ne 2.5'' mi alsam diye de düşünmüyo değilim çok mu kötü olur onlar
iş görmez mi yani

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İlerde zaten anakartı falan değiştireceksen hiç düşünme ,al.Hatta bütçen varsa daha hızlı bi şey al. Böyle şeyleri zırt-pırt almayacağına,göre.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
İlerde zaten anakartı falan değiştireceksen hiç düşünme ,al.Hatta bütçen varsa daha hızlı bi şey al. Böyle şeyleri zırt-pırt almayacağına,göre.
evet de arkadaş diyo ya açılırken falan olmaz diye ondan dedim diğerini mi alsam ilerde fiyatlar bu stabilde olursa yine alırım zaten

bütçe 500 üstü yok belki ilerde olur şuan işten ayrıldım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
500 üstü yoksa,KİNGSTONU al.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
500 üstü yoksa,KİNGSTONU al.
aldım met bir de başka bir şey sorcam benim pc ram yanlış hatırlamıyorsam ddr3 1600mhz di 16 gb bir ram alayım diyorum ama 1600 mhz değil de daha yükseğini atıyom 3200 mhz alsam ne oluyo

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
aldım met bir de başka bir şey sorcam benim pc ram yanlış hatırlamıyorsam ddr3 1600mhz di 16 gb bir ram alayım diyorum ama 1600 mhz değil de daha yükseğini atıyom 3200 mhz alsam ne oluyo
3200 mhz alamassın çünkü ramin ddr3 o 3200 dediğin ddr4 ddr3 te en fazla 2133 oluyodu sanırsam ama anakartın da desteklemesi lazım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
ddr3 ise ,3200 mhz ram ler DDR4 tür ,zaten kullanmazsın.Mevcut ramin kaç GB.CPUZ programında SPD ve memory e basarsan raminin tüm özellkleri ortya çıkar.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ddr3 ise ,3200 mhz ram ler DDR4 tür ,zaten kullanmazsın.Mevcut ramin kaç GB.CPUZ programında SPD ve memory e basarsan raminin tüm özellkleri ortya çıkar.
ya benim ram 8 gb dı iyiydi bilgisayarcıya götürdüm biri gitmiş dedi sonra o da bir tane 4 taktı o gidenin yerine ama çok sağlıklı değil sanırım şimdi en azından 8 falan alıp 12 gb ya da direk 16 gb yapmayı düşünüyom

bakıyom hemen

spd den slot seçerek mi bakıcaz bu özelliklere

HyperX Fury DDR3 8 GB 1x8 GB DDR3 DIMM 1600 MHz HX316C10FB/8 RAM (Bellek) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor bunu alayım diyorum uygun mudur ? 16 gb çok geldi fiyatı

ya benim ram 8 gb dı iyiydi bilgisayarcıya götürdüm biri gitmiş dedi sonra o da bir tane 4 taktı o gidenin yerine ama çok sağlıklı değil sanırım şimdi en azından 8 falan alıp 12 gb ya da direk 16 gb yapmayı düşünüyom

bakıyom hemen

spd den slot seçerek mi bakıcaz bu özelliklere

HyperX Fury DDR3 8 GB 1x8 GB DDR3 DIMM 1600 MHz HX316C10FB/8 RAM (Bellek) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor bunu alayım diyorum uygun mudur ? 16 gb çok geldi fiyatı
bunun uyumluluğunu nerden anlıcam bide onu söyler misiniz ????

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
SPD den slot seçerek ,dolu olan slotları bul ve onların fotosunu at Artık,kaç tane ramin varsa. Memory nin de fotosu lazım.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
SPD den slot seçerek ,dolu olan slotları bul ve onların fotosunu at Artık,kaç tane ramin varsa. Memory nin de fotosu lazım.
tamam atıyom

memory : s8z68sp.png

SPD
Slot 1 : 80yv2t2.png

Slot 2 : qtcaan1.png

tamam atıyom

memory : s8z68sp.png

SPD
Slot 1 : 80yv2t2.png

Slot 2 : qtcaan1.png

burada 800 mhz yazıyo ama yanlış hatırlamıyorsam ben pc üzerinden baktım 1600 mhz kullanılabiliyodu

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O ,800 denilen rakam, her daim 2 ile çarpılır Yani 1600 mhz. Onda sorun yok.

Bilgisayarcı farklı bi 4 gb ram takmış. Ramler farklı olduğu içinde anakartın bu iki rami tanımış ama dual kanal değilde ,single kanal olarak çalıştırmış. Hiç çalıştırmıyabilirdi de. :)

Şimdi bütçen darsa bi tane 8 gb 1600 mhz ram alabilirsin ama uyum sorunu konusunda hiç kimse garanti veremez. Bilgisayarcılarda ,o an için bakıp görme veya başka bi ram takabilme şansları olduğu için onların imkanları fazla.
Veya bu iki rami satabilirsen 2x8gb bi ram al. Ama bütçeni biraz daha zorlar bu alternatif.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
O ,800 denilen rakam, her daim 2 ile çarpılır Yani 1600 mhz. Onda sorun yok.

Bilgisayarcı farklı bi 4 gb ram takmış. Ramler farklı olduğu içinde anakartın bu iki rami tanımış ama dual kanal değilde ,single kanal olarak çalıştırmış. Hiç çalıştırmıyabilirdi de. :)

Şimdi bütçen darsa bi tane 8 gb 1600 mhz ram alabilirsin ama uyum sorunu konusunda hiç kimse garanti veremez. Bilgisayarcılarda ,o an için bakıp görme veya başka bi ram takabilme şansları olduğu için onların imkanları fazla.
Veya bu iki rami satabilirsen 2x8gb bi ram al. Ama bütçeni biraz daha zorlar bu alternatif.bu attığım 8 gb rami daha sonra

bu attığım 8 gb rami daha sonra alsam 2 tane yapsam diye düşünüyorum öyle olur mu bir de ben bilgisayarcının taktığını çıkarmayı düşünüyorum zaten a data olan benimkiydi onla 12 gb yapcam olur mu daha sonra aynı ram ile oluyosa 16 ya çıkarayım

bu attığım 8 gb rami daha sonra alsam 2 tane yapsam diye düşünüyorum öyle olur mu bir de ben bilgisayarcının taktığını çıkarmayı düşünüyorum zaten a data olan benimkiydi onla 12 gb yapcam olur mu daha sonra aynı ram ile oluyosa 16 ya çıkarayım
yani daha sonra derken ikinciyi daha sonra

yani daha sonra derken ikinciyi daha sonra
valla rami de aldım hadi hayırlısı olsun sağolun cevapladığınız için özellikle met sana teşekkür ederim

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamamdır. Sonucu bi yazarsın.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ssd geldi fakat adaptörü mü neyse o yarın öbür gün gelir rami taktım 16 gb gösteriyor ama taktıktan sonra açtım ekranda biraz kasma oldu sanki ki zaten kastığı oluyodu ama nasıl anlarım ben bunun sağlam olup olmadığını taktın çalıştı tamam mıdır ?

ssd geldi fakat adaptörü mü neyse o yarın öbür gün gelir rami taktım 16 gb gösteriyor ama taktıktan sonra açtım ekranda biraz kasma oldu sanki ki zaten kastığı oluyodu ama nasıl anlarım ben bunun sağlam olup olmadığını taktın çalıştı tamam mıdır ?

Bir de slot 1 e benim adata yı slot 2 boş slot 3 e bu aldığım kingstonu ve 4 e bilgisayarcının verdiği rami taktım ram sıralaması değişmeli mi yoksa böyle de çalışmasında sıkıntı yok mudur çünkü internette video gördüm diyo yok 8 i ikinci slota 4 ü dördüncü slota takın 12 yapcaksanız falan diyor ????

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    33.9 KB · Görüntüleme: 107
  • 1.png
    1.png
    28.4 KB · Görüntüleme: 103

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hiç bozma ,İlginç bi şekilde 3 ram ,dual kanal çalışmış. Olmaz ama oluyor demekki.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hiç bozma ,İlginç bi şekilde 3 ram ,dual kanal çalışmış. Olmaz ama oluyor demekki.
:D anlamadım fakat :D :D çift kanal nasıl çalışıyor ve 3 ram kafam almadı ama boşver sen beni olduysa ben onaylıyım alışverişi ilk başta işlemciden kırmızı ışık geldi sonra maviye döndü bilgisayarda açılırken açtıktan sonra felan kastı bi ama

bunların direkt olarak ram ile alakası var mı bilmiyorum tabi ekran kartı da olabilir mi onla alakalı mı acaba?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bi süre kullan. Oyuna falan gir,mavi ekran vermezse sorun yok denebilir.

gökhankul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Met SSD adaptörü geldi taktım ssdyi de sonra PC ye yerleştirdim fakat bilgisayar açılmıyor neden ? Bunu takmam için ekran kartı çıkart tak yapmam gerekti onunla alakalı mı acaba bide şuanda PC de 2 SSD 1 harddisk var onunla alakalı olamaz deme

Herkes takmış normal çalışıyor bende çalışmadı

Format mı lazım acaba