Soru Hangi Skoda Octavia? 1.6TDI-1.0TSI? Optimal-Style?

Bu konuyu okuyanlar

engineer35

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Merhaba arkadaşlar;

Skoda Octavia 2018 almayı düşünüyorum. Sizlerin fikrini almak istedim.
Nelere dikkat etmeliyim? Önerileriniz nelerdir?

------------------------------------------

Aşağıdaki seçeneklerin hızlanma süreleri , maksimum hızları hemen hemen aynı.

Benzinli: (Tork 200 nm)
1.0 TSI 115 PS otomatik vites - şehir içi 5,7 lt/km (Gerçekte 7.2 lt duydum)
1.0 TSI 115 PS manuel vites - şehir içi 5,9 lt/km

Dizel : (Tork 250 nm)
1.6 TDI 115 PS otomatik vites - şehir içi 4,2 lt/km
1.6 TDI 115 PS manuel vites - şehir içi 4,6 lt/km

-1.0 benzinli motor bu kasaya zayıf kalır mı?
Araçta 5 kişi yolcu ile yokuşlarda sıkıntı yaratır mı? (12 yıl önceki 1.3 dizel Albea aracım sürünüyordu adeta, şu an 1.5 dizel Hyundai Era kullanıyorum, harika)

-Şu an benzin 20 TL , motorin 28 TL. Bu fark daha da açılır mı merak konusu.
Bu farkı da göz önünde tutarsak km başına aynı miktar ücret ödenir gibi.

Bu durumda hangisi mantıklı olur?

Piyasada genelde Optimal paket var.

-Optimal paket nasıldır?
-Style paket ile en önemli farkları nelerdir? Style paket fiyat farkına değer mi?
-Optimal paket şirket aracı diye bir yorum okudum. Filo arabalarından çıkma araçlar veya şirket araçları hangi paket oluyor?

Şimdiden çok çok teşekkür ederim

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Merhaba arkadaşlar;

Skoda Octavia 2018 almayı düşünüyorum. Sizlerin fikrini almak istedim.
Nelere dikkat etmeliyim? Önerileriniz nelerdir?

Aşağıdaki seçeneklerin hızlanma süreleri , maksimum hızları hemen hemen aynı.

Benzinli: (Tork 200 nm)
1.0 TSI 115 PS otomatik vites - şehir içi 5,7 lt/km (Gerçekte 7.2 lt duydum)
1.0 TSI 115 PS manuel vites - şehir içi 5,9 lt/km

Dizel : (Tork 250 nm)
1.6 TDI 115 PS otomatik vites - şehir içi 4,2 lt/km
1.6 TDI 115 PS manuel vites - şehir içi 4,6 lt/km

-1.0 benzinli motor bu kasaya zayıf kalır mı?
Araçta 5 kişi yolcu ile yokuşlarda sıkıntı yaratır mı? (12 yıl önceki 1.3 dizel Albea aracım sürünüyordu adeta, şu an 1.5 dizel Hyundai Era kullanıyorum, harika)

-Şu an benzin 20 TL , motorin 28 TL. Bu fark daha da açılır mı merak konusu.
Bu farkı da göz önünde tutarsak km başına aynı miktar ücret ödenir gibi.

Bu durumda hangisi mantıklı olur?

Piyasada genelde Optimal paket var.

-Optimal paket nasıldır?
-Style paket ile en önemli farkları nelerdir? Style paket fiyat farkına değer mi?
-Optimal paket şirket aracı diye bir yorum okudum. Filo arabalarından çıkma araçlar veya şirket araçları hangi paket oluyor?

Şimdiden çok çok teşekkür ederim
1.5 CRDTI Era da saçma bir şekilde yürüyor :D . Gerçi 90 dan sonra bayıyordu normal olarak ama ilk 3 vites agresif kullandımı anlamsız heyecanlı. 2020 de motor yedi o günden beri sanayide pas tutuyor :D.

Bizde aile aracı olarak kendimize aynı marka / model olmasada motor şanzıman kombinasyonlu VW markasına bakıyoruz. 1.0TSI DOD tarafından test sürüşüne çıkmıştım yetersiz kaldığını düşünüyorum. 1.6TDI 2015 Octavia arkadaşımda var. Benimde kullandığım araç olduğunu aktararak, yürüyüşünü vs. beğendiğim model. Optimal paketini bende boş yada rent araçları diye biliyorum.

Benzin / Dizel in fiyat makası şuan fazla. Bu makasının durumunu tahmin etmek imkansız şu durumda.
Bu durumu göz önünde bulundurunca HYBRID modellere yönelmeye başladık bu durumda. Toyota Corolla / CR-H en mantıklı tercihler gibi duruyor.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Yakin zamanda abime 1.0 Octavia Hibrit almayi dusunuyoruz. Zira dizel devri gecti artik. Ayrica dizel aracla ugrasmasi da dert. Su an en mantikli secim bence ya LGP ya da hibrit tarafa yonelmek. LPG diyince secenek cok azaliyor. 2017 - 2016 Tucson veya Civic bakilabilir. Hibrit tarafinda da motor 1.8 vergisi cok yuksek o yuzden Corolla onermiyorum. Su an Octavia hibrit inanilmaz bir arac hem yakit tuketimi dusuk hem de 1.0 motor olmasina ragmen gayet iyi cekis gucu var. Ustelik aracin donanimi da bayagi iyi fiyatina gore. Bir secenek de Egea Cross hibrit. Butceniz ne kadar bilmiyorum ama 2020 - 2021 hibrit 1.0 Octavia bakabilirsiniz.

engineer35

Asistan
Reaksiyon puanı
52
1.5 CRDTI Era da saçma bir şekilde yürüyor :D . Gerçi 90 dan sonra bayıyordu normal olarak ama ilk 3 vites agresif kullandımı anlamsız heyecanlı. 2020 de motor yedi o günden beri sanayide pas tutuyor :D.

Bizde aile aracı olarak kendimize aynı marka / model olmasada motor şanzıman kombinasyonlu VW markasına bakıyoruz. 1.0TSI DOD tarafından test sürüşüne çıkmıştım yetersiz kaldığını düşünüyorum. 1.6TDI 2015 Octavia arkadaşımda var. Benimde kullandığım araç olduğunu aktararak, yürüyüşünü vs. beğendiğim model. Optimal paketini bende boş yada rent araçları diye biliyorum.

Benzin / Dizel in fiyat makası şuan fazla. Bu makasının durumunu tahmin etmek imkansız şu durumda.
Bu durumu göz önünde bulundurunca HYBRID modellere yönelmeye başladık bu durumda. Toyota Corolla / CR-H en mantıklı tercihler gibi duruyor.

Yakin zamanda abime 1.0 Octavia Hibrit almayi dusunuyoruz. Zira dizel devri gecti artik. Ayrica dizel aracla ugrasmasi da dert. Su an en mantikli secim bence ya LGP ya da hibrit tarafa yonelmek. LPG diyince secenek cok azaliyor. 2017 - 2016 Tucson veya Civic bakilabilir. Hibrit tarafinda da motor 1.8 vergisi cok yuksek o yuzden Corolla onermiyorum. Su an Octavia hibrit inanilmaz bir arac hem yakit tuketimi dusuk hem de 1.0 motor olmasina ragmen gayet iyi cekis gucu var. Ustelik aracin donanimi da bayagi iyi fiyatina gore. Bir secenek de Egea Cross hibrit. Butceniz ne kadar bilmiyorum ama 2020 - 2021 hibrit 1.0 Octavia bakabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim arkadaşlar;

hibrit alabilme bütçem yok uzun bir süre. Skoda Octavida 2017-2019 kasası çok hoşuma gidiyor.
1.0 TSI benzinli yetersiz ise Dizel seçeneği kalıyor. Ama dizel de bitti dersek bu sefer araba kalmıyor :D

Reaksiyon puanı
103
merhabalar öncelikle aile kullanımlı ve uzun yolculuklar yapıyorsanız dizel tercih etmeniz hem performans hem de yakıt için daha iyi olacaktır. Fakat 1.0 motorun performansı 1.6 tdidan kötü değil sadece araca daha fazla yük bineceğinden dizel motoru daha torklu ve devir oranları şanzımanla daha uyumlu. eğer sadece kendiniz, eşiniz vs kullanacaksa 1.0 motor almak daha mantıklı. ayrıca tsi motor 3 silindirlidir. bakımları da nispeten daha uygun.

Donanım olarak Style paketin gündüz farları leddir, eğer opsiyonlu ise ön led gündüz farları sinyal olarak yanar, arka stopları leddir, dijital klima gibi güzel donanımları vardır. opsiyonlu araçlarda sunroof ve anahtarsız çalıştırma gibi özellikler görmek mümkün. optimal pakette park sensörü dışında bildiğim kadarıyla bir opsiyon yok. Style paket tercih etmeniz daha iyi olur.

engineer35

Asistan
Reaksiyon puanı
52
merhabalar öncelikle aile kullanımlı ve uzun yolculuklar yapıyorsanız dizel tercih etmeniz hem performans hem de yakıt için daha iyi olacaktır. Fakat 1.0 motorun performansı 1.6 tdidan kötü değil sadece araca daha fazla yük bineceğinden dizel motoru daha torklu ve devir oranları şanzımanla daha uyumlu. eğer sadece kendiniz, eşiniz vs kullanacaksa 1.0 motor almak daha mantıklı. ayrıca tsi motor 3 silindirlidir. bakımları da nispeten daha uygun.

Donanım olarak Style paketin gündüz farları leddir, eğer opsiyonlu ise ön led gündüz farları sinyal olarak yanar, arka stopları leddir, dijital klima gibi güzel donanımları vardır. opsiyonlu araçlarda sunroof ve anahtarsız çalıştırma gibi özellikler görmek mümkün. optimal pakette park sensörü dışında bildiğim kadarıyla bir opsiyon yok. Style paket tercih etmeniz daha iyi olur.
Çok teşekkür ederim hocam.

Genelde eşimle kullanıyoruz ama ayda bir iki ailemle toplam 5 kişi biniyoruz. Piknik, deniz, köy... gibi yerlere eşyalarla gidiyoruz.
1.0 TSI üzer mi diye düşünüyorum

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
1.0TSI'ın sollama yapmaması gibi problemleri yok. 1.0 motor olduğunu unutmadan kullanırsanız eğer iş görme bakımından fazlasıyla sizi mutlu edecektir.

Şahsi fikrim Istanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirde oturuyorsanız benzini sizi üzebilir.

engineer35

Asistan
Reaksiyon puanı
52
İzmir'de yaşıyorum.
Aklıma takılan 1.0 TSI motorun araç dolu iken yokuşlarda bayılması.

Kağıt üstü veriler yerine gerçek yakıt tüketimlerini bulamadım.
Mazot-benzin arası 6-7 TL fark var şu an, km başına yakıt aynı mu acaba?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
İzmir'de yaşıyorum.
Aklıma takılan 1.0 TSI motorun araç dolu iken yokuşlarda bayılması.

Kağıt üstü veriler yerine gerçek yakıt tüketimlerini bulamadım.
Mazot-benzin arası 6-7 TL fark var şu an, km başına yakıt aynı mu acaba?
Benzin Litresi:20TL
Dizel Litresi: 26TL

1.5Dci + EDC kombinasyonlu aracımla şuan için 10 litre mazotla 250KM yol gidebiliyorum İstanbul'da. Yaklaşık olarak 0.90-1.10 tl / KM başına düşüyor. 1.6 TDI motorun benzer yakıt tüketimi olacağını varsayıyorum.

Benzinli 1.0TSI 100KM/7LT yakıt ortalaması olduğunu varsayarsak tahmini bir hesap olarak 10LT yakıt tüketimi 140KM yol gidecektir.

Dizel 260TL/250KM
Benzin 200TL/140KM

Tahmini yaptığım hesap 3 aşağı 5 yukarı değişiklik olacaktır. Buradan tahmini km başına yakıtını hesaplayabilirsiniz.

engineer35

Asistan
Reaksiyon puanı
52

1.5Dci + EDC kombinasyonlu aracımla şuan için 10 litre mazotla 250KM yol gidebiliyorum İstanbul'da. Yaklaşık olarak 0.90-1.10 tl / KM başına düşüyor. 1.6 TDI motorun benzer yakıt tüketimi olacağını varsayıyorum.

Benzinli 1.0TSI 100KM/7LT yakıt ortalaması olduğunu varsayarsak tahmini bir hesap olarak 10LT yakıt tüketimi 140KM yol gidecektir.

Dizel 260TL/250KM
Benzin 200TL/140KM

Tahmini yaptığım hesap 3 aşağı 5 yukarı değişiklik olacaktır. Buradan tahmini km başına yakıtını hesaplayabilirsiniz.
Çok sağolun hocam ilginiz için

engineer35

Asistan
Reaksiyon puanı
52

Dizel 260TL/250KM
Benzin 200TL/140KM

Şöyle bir video buldum, arkadaşlara da faydalı olur diye paylaşıyorum.

Son mesajlar