Hangi programlama dilini öğrenmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

Lapassion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar öncelikle ben bunu hobisel olarak yapmayacağım.Kariyer hedefim var.Fakat ben bir mühendis de değilim.Tıp okumaktayım.Gelecekte öngördüğüm bazı değişimler beni programlama dili öğrenmeye itiyor.Geleceğin bir parçası olup mühendislik ve tıbbın kaynaşmasında rol almak istiyorum.Gerek yapay zeka, gerek biyolojik virüslerde nanoteknoloji kullanımı olsun ileride işime yarayacak bir dilin temelini atmak istiyorum.Araştırmalarım neticesinde birkaç dil listesi çıkardım.Bunlar: C++ , c# , Matlab. Yapay zeka için henüz kendimi çok toy görüyorum.Öncelikle klasik programlama öğrenmem gerektiğini düşünüyorum.Bu düşüncem yanlışsa lütfen eleştirin.Yazılım konusuna uzağım fakat liseden kalma html, css, js dillerini bilmekteyim.Bunların bana hiçbir yararının dokunmayacağını bilmekle birlikte burada belirtme amacım bilgisayarla aşinalığımın az da olsa var olması.Asıl konuya dönecek olursam.Programlama öğrenmeye hangi dille başlamalıyım?Hangisini gelecekte bahsettiğim alanlarda kullanabilirim?Eğer herhangi ikisini, üçünü aynı amaçlar doğrultusunda(yapay zeka öğrenmeme de yardımcı olması bu kriterlerden biri) öğrenebilmem yeterli gelir ise hangisini öğrenmem daha kolay olur?

indisputable

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Biyoinformatik icin python ile baslamak, hatta python ile devam etmek mantikli.
Yapay zeka icin de python kullaniliyor zira.
Ancak programlama ogrenmek yapay zeka programlamanin cok basi.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Python + Algoritma.
Yapay zeka başlı başına algoritmadır. Bugün çok kapsamlı olmayan basit yapay zekalar bir çok programlama dilinde geliştirilebiliyor. Ancak benim yapay zeka örneklerinde gördüğüm kadarıyla python yoğunlukta.

Sorduğunuz soruya göre sayfalara yönlendiren bir robot da, bir oyun içerisinde araç kullanabilen de bir yapay zekadır.
Bahsettiğiniz gibi TIP alanında geliştirmeler yapmak gibi bir amacınız varsa bu işte başlangıç seviyeleri size yetmeyeceği gibi yeterli kodlama bilgisine sahip olsanız da algoritma kurulumu problem olabilir. Dolasıyla bir hayli üzerinde durmanız gerekir.

Bu alanda ileriye yönelik fikir sahibi iseniz bu iş için uygun yazılımcıları bulup girişimcilik yapmanızı tavsiye ederim.
Çünkü dediğim gibi fazlasıyla meşgul edecektir sizi.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Ben Matlab üzerinden gitmeni tavsiye ediyorum. Cünkü matlab cok spesifik bir yazilim ve yazilim dili ve koskocaman bir dünya. Matlab'in tip elektronigi alaninda da cok kullanildigini biliyorum ve onlarla ilgili componentleri mevcut. Tabi python gibi kolaylikla ögrenemezsiniz, ancak alaninizla ilgili analizleri en iyi matlab de yapabilirsiniz.

bundan belki 10 yil önce matlab'e ilgi duymaya baslamistim, o ara da figes isimli bir kurum ile iletisime gectim, sagolsunlar bana bir sürü brosür ve cd yolladilar..

MATLAB Eğitim ve Kurs Hizmetleri | Uluslar Arası Geçerliliği Olan Katılım Belgesi

simdi isler nasil yürüyor bilmiyorum. Sanirim dökümanlarina erismek icin kurslarina kayit olman gerekebilir. En azindan fikir edinmek amaciyla iletisime gecip sorularini onlara sorarsan daha dogru yönlendirirler. Ben matlab de kücük bir alan biliyorum (biraz image processing biraz da elektronik devre hesaplamalari). Sizin yogunlasmak istediginiz alanlarla ilgili bu kurum daha iyi bilgi verir.

kolay gelsin

Lapassion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Python + Algoritma.
Yapay zeka başlı başına algoritmadır. Bugün çok kapsamlı olmayan basit yapay zekalar bir çok programlama dilinde geliştirilebiliyor. Ancak benim yapay zeka örneklerinde gördüğüm kadarıyla python yoğunlukta.

Sorduğunuz soruya göre sayfalara yönlendiren bir robot da, bir oyun içerisinde araç kullanabilen de bir yapay zekadır.
Bahsettiğiniz gibi TIP alanında geliştirmeler yapmak gibi bir amacınız varsa bu işte başlangıç seviyeleri size yetmeyeceği gibi yeterli kodlama bilgisine sahip olsanız da algoritma kurulumu problem olabilir. Dolasıyla bir hayli üzerinde durmanız gerekir.

Bu alanda ileriye yönelik fikir sahibi iseniz bu iş için uygun yazılımcıları bulup girişimcilik yapmanızı tavsiye ederim.
Çünkü dediğim gibi fazlasıyla meşgul edecektir sizi.
1 haftadır yoğun bir şekilde python öğrenmeye çalışıyorum.Basit düzeyde yapay zekanın mantığını da bugün öğrendim.Şimdilik numpy dışında hangi kütüphaneleri öğrenmeliyim onu araştırıyorum.Maalesef Türkçe kaynak bulmak çok zor.Türkçe kaynakların çoğu da mantığı kavramaya yetmiyor.Vakit alacak gibi ama olacak :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben Matlab üzerinden gitmeni tavsiye ediyorum. Cünkü matlab cok spesifik bir yazilim ve yazilim dili ve koskocaman bir dünya. Matlab'in tip elektronigi alaninda da cok kullanildigini biliyorum ve onlarla ilgili componentleri mevcut. Tabi python gibi kolaylikla ögrenemezsiniz, ancak alaninizla ilgili analizleri en iyi matlab de yapabilirsiniz.

bundan belki 10 yil önce matlab'e ilgi duymaya baslamistim, o ara da figes isimli bir kurum ile iletisime gectim, sagolsunlar bana bir sürü brosür ve cd yolladilar..

MATLAB Eğitim ve Kurs Hizmetleri | Uluslar Arası Geçerliliği Olan Katılım Belgesi

simdi isler nasil yürüyor bilmiyorum. Sanirim dökümanlarina erismek icin kurslarina kayit olman gerekebilir. En azindan fikir edinmek amaciyla iletisime gecip sorularini onlara sorarsan daha dogru yönlendirirler. Ben matlab de kücük bir alan biliyorum (biraz image processing biraz da elektronik devre hesaplamalari). Sizin yogunlasmak istediginiz alanlarla ilgili bu kurum daha iyi bilgi verir.

kolay gelsin
Matlab'ı da öğreneceğim fakat şu an Matlab öğrensem dahi içini dolduracak tıp bilgilerine sahip değilim.Kendimi bu iş için yeterli gördüğümde sanırsam o zaman Matlab öğreneceğim.Yorumunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
1 haftadır yoğun bir şekilde python öğrenmeye çalışıyorum.Basit düzeyde yapay zekanın mantığını da bugün öğrendim.Şimdilik numpy dışında hangi kütüphaneleri öğrenmeliyim onu araştırıyorum.Maalesef Türkçe kaynak bulmak çok zor.Türkçe kaynakların çoğu da mantığı kavramaya yetmiyor.Vakit alacak gibi ama olacak :)
Evet biraz meşakkatli konular. Udemy üzerinden kurs satın alıp oradan da ilerleyebilirsiniz.
Tavsiye edeceğim hocalardan birisi Engin Demiroğ. Kendisinin bu alanda bir kursu var size yardımcı olabilir.
Yine Makine öğrenmesi gibi konularda Sadi Evren Şeker'in Youtube üzerinde kanalı var. Teorik yapılarını oradan takip edebilirsiniz. Bu hocamızıda kesinlikle tavsiye ederim bende takip ediyorum. Umarım istediğiniz seviyelere gelirsiniz. Kolay gelsin :)