Hangi Programlama Dilinden Başlanılmalı Sizce ?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Kayalar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar ;

10.Sınıftayım ve yazılımcılığa ilgi duyuyorum. Daha önceden HTML ve PHP ile baya boğuşmuşluğum vardır o dillerede aşinayım az çok ama yazılım program dili öğrenmek istiyorum biraz devrik bir cümle kurdum farkındayım.

Hani arkasında Microsoft un durduğu bir eğitim sistemi olduğu için Açık Akademi ile başlıyayım dedim , ilk iki dersi tamamladım ama orada genellikle devamlı övüle övüle C# anlatılıyor ve öneriliyor.

Buraya gelip bir uğradım ve C# ı kötüleyenlerde var , önerende var kafam karıştı açıkçası hangi programlama dilini önerirsiniz ? Bu önerip kötüleme neye göre söyleniyor ? C# için hantal deniliyor neye göre hantal yardımcı olursanız sevinirim başlamışken yapacağım seçim benim için iyi olsun çünkü bu işi severek yapacağım , görüp sıkılanlardan değilim sonuna kadar inatçı birisiyim ve çok uğraşırım bir konu üzerine bu yüzdende başarırım. Neye göre programlama dilini seçmeliyim yardımcı olursanız sevineceğim.

İyi akşamlar dilerim.

Reaksiyon puanı
188
Programlama dili ihtiyaca göre seçilir. Sen ne yapmak istiyorsan ona göre programlama dili seçersin. Ha bu demek değildir ki bir programlama dilinde yapabileceğin şeyi başka bir dilde yapamazsın. 3 aşağı 5 yukarı her programlama dilinde aynı şeyleri yapabilirsin fakat bazı diller çalışmak için bir altyapıya ihtiyaç duyarlar. Mesela Java ve C# gibi. İşletim sistemi olmayan bir yerde bu iki dili çalıştırman çok zor. Ama C ve C++ gibi diller çok alt seviye programlama yapılabileceği için işletim sistemi olmasa dahi kullanılabilir.

Valla atraksiyonu severim farklı şeyleri öğrenmek hoşuma gider dersen D öğren :) Hem çok alt seviye bir dil hem de çok üst seviye. Syntax kolay ve anlaşılır. Kaldı ki C ailesine bir aşinalık varsa -ki PHP diyosun- zorluk çekmezsin. Ama şöyle de bir şey var ki gelecek Web'de ve Web tabanlı yazılımlarda. PHP'yi ne kadar biliyorsun mesela? Sadece prosedürsel yazacak kadar biliyorsan hazır PHP ile aran iyiyken Object Oriented PHP öğren. Böylece Object Oriented bir mimarinin nasıl olduğunu kavrar ve diğer dillere geçişte sıkıntı yaşamazsın. Bunun için de PHP ile MVC yaıları üzerine çalışmanı tavsiye ederim. Zira OOP'yi MVC üzerinden çok rahat kavrayabilirsin...

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bende yeni başladım öğrenmeye sana tavisyem c++ ile başla. ben öyle yaptım. c++ ile programcılığın temel mantığını anlıyorsun en azından. acemi birisi c++ ile çok bir şey yapamaz (kendimden biliyorum ) ama mantığı kavramış oluyorsun. daha sonra php olsun c# olsun daha rahat kavrayabiliyorsun. açık akademi derslerine başladım. gerçekten kaliteli bir anlatımı var. yol senin tabi ki sen seçeceksin. c#dan sonrakli hedefim java öğrenmek.

Berkin Kayalar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Programlama dili ihtiyaca göre seçilir. Sen ne yapmak istiyorsan ona göre programlama dili seçersin. Ha bu demek değildir ki bir programlama dilinde yapabileceğin şeyi başka bir dilde yapamazsın. 3 aşağı 5 yukarı her programlama dilinde aynı şeyleri yapabilirsin fakat bazı diller çalışmak için bir altyapıya ihtiyaç duyarlar. Mesela Java ve C# gibi. İşletim sistemi olmayan bir yerde bu iki dili çalıştırman çok zor. Ama C ve C++ gibi diller çok alt seviye programlama yapılabileceği için işletim sistemi olmasa dahi kullanılabilir.

Valla atraksiyonu severim farklı şeyleri öğrenmek hoşuma gider dersen D öğren :) Hem çok alt seviye bir dil hem de çok üst seviye. Syntax kolay ve anlaşılır. Kaldı ki C ailesine bir aşinalık varsa -ki PHP diyosun- zorluk çekmezsin. Ama şöyle de bir şey var ki gelecek Web'de ve Web tabanlı yazılımlarda. PHP'yi ne kadar biliyorsun mesela? Sadece prosedürsel yazacak kadar biliyorsan hazır PHP ile aran iyiyken Object Oriented PHP öğren. Böylece Object Oriented bir mimarinin nasıl olduğunu kavrar ve diğer dillere geçişte sıkıntı yaşamazsın. Bunun için de PHP ile MVC yaıları üzerine çalışmanı tavsiye ederim. Zira OOP'yi MVC üzerinden çok rahat kavrayabilirsin...

Merhabalar hocam ;

Yorumunuz için teşekkürler. PHP yi o kadar çok değilde genel olarak HTML i biliyorum. İhtiyaca göre demişsiniz , eğerki müsaitseniz kaba taslak ne gibi ihtiyaçların hangi dilde kullanıldığını belirtebilirmisiniz yada belirtilmiş bir kaynağı burada paylaşırmısınız ?

İnatçıyım yukarıdada belirttiğim gibi ama bu inatçılığımı ancak yazın gösterebilirim ama ben şimdiden yavaş yavaş başlamak istiyorum bu açıdan çok zor olmayacak bir dille başlamak istiyorum.

İyi akşamlar dilerim.

Reaksiyon puanı
188
Örneğin performans gerektiren bir uygulama yazıyorsanız bunun olabildiğince alt seviye bir dil olması ve Java ve C# gibi VM üzerinde çalışmaması gerekir. Ya da niyetiniz işletim sistemi yazmaksa yine alt seviye dilleri kullanmalısınız. Ama Bir muhasebe programı gibi sadece veri tutacak bir uygulamayı her dilde yazabilirsiniz. Ama bu programın veritabanı motorunu da siz yazacaksanız performans önemli olacağı için veri tabanı motorunu alt seviye bir dil ile yazmalısınız. Örnekler çoğaltılabilir.

Programlamaya başlamak için vakit kaybetmemelisin. Şimdi yavaş yavaş başlasan da tam vakitli olarak vaktini programlamaya ayırmadığın sürece öğrendiklerini devamlı unutursun. Zira kolay unutulabilen şeyler. Öncelikle HTML bir programlama dili değil tasarım dilidir o yüzden HTML'i hiç saymana gerek yok. Ama HTML'in üzerine JavaScript ve PHP ekleyebilirsin. JavaScript görünüşte her ne kadar kolay bir dil olsa da object oriented kısmı standart dillere göre -prototipleme kullandığı için- kafa karıştırıcıdır. Ya da PHP yine sunucu taraflı bir programlama dili olduğu için üzerine yapılabilecek bir sürü şey vardır. Bu iki dilin de OOP yapılarını kavraman diğer dillere geçişini hızlandırır. Zira Java ve C# tamamen OOP yapısı üzerine kurulu dillerdir.

zer03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önce programlama algoritmasına iyice hakim ol. Ondan sonra dile karar ver.. Herzaman güncel olmak iyidir. Hala C++ diyenleri anlamıyorum açıkcası. Sen C# yada PHP öğren ama C#ı console de öğrenme en azından windows formdan gir ve MVC - Silverlight - WPF üzerinde öğren.