Soru hangi paket uygun olur ve bazı sorularım

Bu konuyu okuyanlar

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
arkadaslar projem ile alakalı olarak; ingilizce (bilim&kültür) sunumlar , ders içerikleri (daha çok sunum sitesi şeklinde ama kendi ürünlerimi de satmayı planlıyorum bi manada) o sebepten .com uzantısı daha uygun gibi. daha çok sunu sitesi olacak ve javascriptte uzman olmadığım için henüz javascript eklemeyi düşünmüyorum ama bence böyle bir site için eğer css ye hakimseniz dinamik web sitesi hazırlamak da mumkun kanaatimce.

ilk sorum avrupa merkezli hosting mi almalı yoksa tr merkezli mi?(not: abd den bir hosting firması coğrafyanın (uzaklığın) web sitenin hızını ,kalitesini etkileyebilecegini söyledi bu tam olarak ne demek anlamadım desem hatalı olmaz.

trafik ile ilgili (2. sorum olsun): trafik deneme sitesi olacagından sınırsız düşündüm ama faraza 10gb trafik li bir paket alsam, önce bu aylık kaç kişilik giriş/tıka karşılık gelir (bence bu bilinemez ama) daha belirgin sorabilecegim bir şey var: bu 10gb kota bittikten sonra ne oluyor ki? site kapanıyor mu? (sanmam ama..)

benim aşağı yukarı sorularım bu kadar. farklı bir şeyler olursa güncellerim veya yorumdan sorarım. teşekkürler.

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
351
arkadaslar projem ile alakalı olarak; ingilizce (bilim&kültür) sunumlar , ders içerikleri (daha çok sunum sitesi şeklinde ama kendi ürünlerimi de satmayı planlıyorum bi manada) o sebepten .com uzantısı daha uygun gibi. daha çok sunu sitesi olacak ve javascriptte uzman olmadığım için henüz javascript eklemeyi düşünmüyorum ama bence böyle bir site için eğer css ye hakimseniz dinamik web sitesi hazırlamak da mumkun kanaatimce.

ilk sorum avrupa merkezli hosting mi almalı yoksa tr merkezli mi?(not: abd den bir hosting firması coğrafyanın (uzaklığın) web sitenin hızını ,kalitesini etkileyebilecegini söyledi bu tam olarak ne demek anlamadım desem hatalı olmaz.

trafik ile ilgili (2. sorum olsun): trafik deneme sitesi olacagından sınırsız düşündüm ama faraza 10gb trafik li bir paket alsam, önce bu aylık kaç kişilik giriş/tıka karşılık gelir (bence bu bilinemez ama) daha belirgin sorabilecegim bir şey var: bu 10gb kota bittikten sonra ne oluyor ki? site kapanıyor mu? (sanmam ama..)

benim aşağı yukarı sorularım bu kadar. farklı bir şeyler olursa güncellerim veya yorumdan sorarım. teşekkürler.
Öncelikle domain olarak .com uzantılı bir domain al. Sitenin içeriğinin domain uzantısı ile çokta büyük bir bağı yok. Onun dışında .com almanın ayrıcalığı olarak her zaman değerli olarak satabilirsin domaini. .net domainlere kıyasla .com domainler daha pahalı fiyatlara satılabiliyor çünkü daha değerliler. Benim daha önceki web sitemde .com domain vardı ve godaddy 1200 dolar civarı bir şey teklif ediyordu. Şuan ise .net uzantılı bir domainim var buna ise 300 dolar civarı bir şey teklif ediyor.
Sonrasında türkiye merkezli alman daha iyi olur bence. Yabancı hosting firmaları dolar bazlı çalıştıkları için daha pahalıya gelebilir. Site deneme site olduğu için o kadar harcamana gerek yok.
Trafik olarak 10 gb trafik yeterli olur sana. Ama bütçem var dersen 20 gb al. Benim şu anki sitemde 20gb trafik var ve hitlerimde ortalama sayılır. Hiç bir problem yaşamadım. Aşağıya bırakıyorum hitleri. Kota bittikten sonra ne oluyor tam bilmiyorum ama tahminimce sitede ciddi bir yavaşlama söz konusu olur. Son olarak domain için google domains, hosting için ise odeaweb önerebilirim. Yıllardır kullanıyorum bir problem çıkarmadılar :D
1660497644215.png

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
paylaşım için çok teşekkür ederim. yani aylık trafik için bu kadar takılmana gerek yok diyorsun , adsense geliri ne kadar yapabiliyor ki bu üstteki parametrelere göre (umarım çok bilgisizce yada kabaca birşey sormuş olmadım)
aylık 6.4 bin ziyaret var sanırım sitenizde. (ayrıca dilerseniz web sitenizin linkini özel mesaj yoluyla benimle paylaşırsanız ben memnunluk duyarım)

birde bugun açtığım diğer başlığıma da bakabilir misiniz acaba rica etsem.

acaba aylık trafiğin wen sitesinin kaynak kodları ve kendi içerik hacmi ile de ilgisi varmı. ben çok video eklemeyeceğimden muhtemelen hacmi az olacaktır ama bilemedim tabi.

sharp44

Doçent
Reaksiyon puanı
351
paylaşım için çok teşekkür ederim. yani aylık trafik için bu kadar takılmana gerek yok diyorsun , adsense geliri ne kadar yapabiliyor ki bu üstteki parametrelere göre (umarım çok bilgisizce yada kabaca birşey sormuş olmadım)
aylık 6.4 bin ziyaret var sanırım sitenizde. (ayrıca dilerseniz web sitenizin linkini özel mesaj yoluyla benimle paylaşırsanız ben memnunluk duyarım)

birde bugun açtığım diğer başlığıma da bakabilir misiniz acaba rica etsem.
Hocam benim sitem warez içerik sitesi olduğu için adsense onayı alamadım. Onun yerine farklı alternatif para kazanma yolları ile kazanç sağlıyorum. Normalde bu hitlere göre adsense geliri günlük 10-15 tl bulur tahminen. Diğer konuya da bakıyorum hemen.