Hangi ethernet kablosunu tavsiye edersiniz?

clonpear

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Merhaba. Superonline kullanıyorum ve pakette aldığım hız 50mbps. Fakat pc de ne yazık ki bu hızı göremiyorum. Masaüstü bir pc kullanıyorum ve ana modeme ek olarak ağ genişletici bir modem ile ethernet kablosu ile pc me bağlıyorum. Tabii bu ağ genişletici olduğu için aldığım hızlarda kablosuz hızlarla aynı. 20 metre bir kablo alacağım fakat 2 seçenek arasındayım. Bu konuda bana yardımcı olursanız gerçekten çok minnettar olurum.

Benim az çok beğendiğim ve birini almayı düşündüğüm kablolar:

1-) S-Link Slx-286 20M Patch Utp Cat5e Kablo Fiyatı

2-) Cat6 Kablo Internet Adsl Fabrikasyon 20 Metre GittiGidiyor'da 272045489

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Şehir efsanesi mi gerçek mi bilemem ama bir rivayete göre kablo uzunluğu arttıkça ping ve hızı da etkiliyormuş eğer gerçek olduğu kanıtlanmışsa mesafeyi düşürmeni öneririm. Kablo olarak benim açımdan S-Link Slx-286 İşini görecektir.

clonpear

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Şehir efsanesi mi gerçek mi bilemem ama bir rivayete göre kablo uzunluğu arttıkça ping ve hızı da etkiliyormuş eğer gerçek olduğu kanıtlanmışsa mesafeyi düşürmeni öneririm. Kablo olarak benim açımdan S-Link Slx-286 İşini görecektir.
superonline müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bana aynen dediğini söyledi ama önerdiğin kabloyla bu ne kadar giderilebilir veya önereceğin başka bir kablo var mı? Bu arada maalesef ana modemin yerini değiştiremem.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Bende öyle duymuştum bir çok yerden ama denemek nasip olmadı :)

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
superonline müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bana aynen dediğini söyledi ama önerdiğin kabloyla bu ne kadar giderilebilir veya önereceğin başka bir kablo var mı? Bu arada maalesef ana modemin yerini değiştiremem.
Kablolar ile pek ilgili değilimdir fakat S-Link'i önermemin nedeni ethernet ürünleri konusunda başarılı ve bilindik bir marka olmasıdır. Hız düşüklüğünün kablo kalitesi ve fazladan bağlantı noktası olmasından şüpheleniyorum. En çok üzerinde durduğum tahminim modemden ağ genişleticiye, ağ genişleticiden 20 Metre ötedeki bilgisayara gitmesinde kısaca fazladan bağlantı noktasında diyebilirim. Bağlantıyı direk modemden bilgisayara vermeyi denedin mi ? Ben 16 Mbps Vodafone ADSL internet kullanıyorum, dışarıdan modeme hemen hemen 25 Metreye yakın bir mesafe var modemin bağlandığı telefon kutusu direkte değilde dış kapının hemen yanında bu da biraz daha şanslı yapıyor diyebilirim. Önceki evde dışarıdaki bağlantı direkten geliyordu ve 40-50 Metreye yakın mesafe vardı tam 16 Mbps download Kahramanmaraş'tan İstanbul'a 1-5 ms arasında ping alıyordum şuan ki eve taşındıktan sonra nakil işleminde kablo çekme işini bize devrettikleri için boş ve kalitesiz ucuz bir kablo kullanıp dışarıdan gelen bağlantıyı modeme yansıttım şuan pingi en aşağı 10-20 ms arasında yapıyor download max 14 Mbps benimki de artık hattan mı kablo kalitesinden mi bilemem.

clonpear

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Kablolar ile pek ilgili değilimdir fakat S-Link'i önermemin nedeni ethernet ürünleri konusunda başarılı ve bilindik bir marka olmasıdır. Hız düşüklüğünün kablo kalitesi ve fazladan bağlantı noktası olmasından şüpheleniyorum. En çok üzerinde durduğum tahminim modemden ağ genişleticiye, ağ genişleticiden 20 Metre ötedeki bilgisayara gitmesinde kısaca fazladan bağlantı noktasında diyebilirim. Bağlantıyı direk modemden bilgisayara vermeyi denedin mi ? Ben 16 Mbps Vodafone ADSL internet kullanıyorum, dışarıdan modeme hemen hemen 25 Metreye yakın bir mesafe var modemin bağlandığı telefon kutusu direkte değilde dış kapının hemen yanında bu da biraz daha şanslı yapıyor diyebilirim. Önceki evde dışarıdaki bağlantı direkten geliyordu ve 40-50 Metreye yakın mesafe vardı tam 16 Mbps download Kahramanmaraş'tan İstanbul'a 1-5 ms arasında ping alıyordum şuan ki eve taşındıktan sonra nakil işleminde kablo çekme işini bize devrettikleri için boş ve kalitesiz ucuz bir kablo kullanıp dışarıdan gelen bağlantıyı modeme yansıttım şuan pingi en aşağı 10-20 ms arasında yapıyor download max 14 Mbps benimki de artık hattan mı kablo kalitesinden mi bilemem.
Bilgisayarım ağ genişleticinin direkt yanında yani toplasan 1 metre falandır maksimum ethernet kablosu zaten. Birde direkt yanında zaten ethernet kablosu.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Telefon veya başka bir Wi-Fi özellikli ürün ile modemin yanına gidip Wi-Fi bağlantısı kurun speedtest yapın eğer sonuçlar bilgisayardan yüksek ise sorun mesafede veya kabloda kalitesindedir yani hattan kaynaklanmadığı ortaya çıkar ama bunları yapmadan önce Wi-Fi güçlerinde sınırlama olmadığını kontrol edin. Birde ağ genişleticiden bağlantıyı kesip aynı şekilde modemin yanında tekrar speedtest yapın olmadı modem arayüzünden Wi-Fi bağlantısı kuran kişileri kontrol edin sizden habersiz girip interneti sömüren kişiler de olabilir göz ardı etmemek gerek.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Sen 20m kablo al ve modemden doğrudan bilgisayarına çek, eskisinden kat kat güzel bağlantı alacaksın. Ben 60 metreden aynı işlemi yaptım, hızda ve tepkide çok şey fark ettiriyor.
Kablo olarak Hama ya da Belkin al diyeceğim ama olasılıkla 20m'si yoktur ve fiyatları oldukça pahalı.