Hamit Altıntop: Madrid'e gol atınca bunu nasıl kutlamam?

Bu konuyu okuyanlar

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Hamit Altıntop: Madrid'e gol atınca bunu nasıl kutlamam?

Real Madrid'ten Galatasaray'a transferinden sonra, çeyrek finalde eski takımıyla karşılaşacak olmak hakkında ne düşündüğü merak edilen milli oyuncunuz Hamit Altıntop'un Türk basınında yanlış çevirilmesi nedeniyle olay yaratan Marca'ya verdiği röportajın çevirisidir.

İspanyolca bilmeyenlere, kasıtlı olarak yanlış çevirenlere ve olmayan bir şeyden oyuncuyu linç edenlere duyurulur!

Galatasaray'da işler nasıl gidiyor?
İyi. Burada çok mutluyum. Buraya geldim çünkü kulüp beni istedi ben de verdiğim karardan pişman değilim. Yeniden futbol oynamaktan keyif alıyorum ve bu benim için paha biçilemez bir duygu.

Madrid'i nasıl hatırlıyorsun?
Çok iyi. Madrid'e ya da ordaki kimseye karşı kötü bir şey hissetmiyorum. Kulüp hakkındaki düşüncelerim hep olumlu. Ben her zaman pozitif düşünen bir insanım ve dünyada Real Madrid'te oynadım deme şansını çok az oyuncu bulabilir. Şanslıyım ki ben de onlardan biriyim. Çok az oynadım, bu doğru ama Cristiano, Xabi, Ramos, Benzema, Casillas ve diğerleriyle oynama deneyimini yaşadığım için mutluyum. Onlar harika oyuncular ve insanlar. Madrid'teyken hep pozitif şeyler yaşadım. Madrid bana hayatımda yeni bir pencere açtı.

Neden çok az oynadın?
Yani, bu benim için kolay olmadı. Sakatlanmıştım; ama bu bir bahane değildi. Zaten oldukça iyi oynayan ve çok iyi futbolculara sahip olan bir takıma gelmiştim. Ben de kaliteli bir oyuncuyum, gerçekten... Ben iyi bir oyuncuyum ve asla yeteneklerimden şüphe etmedim; ama anladım ki Madrid gibi bir takımda olmak zor. Sabırlı olduğum için bekledim ve sonra teklif aldım. Galatasaray benim için bir teklif yaptı, Mourinho bunu anlayışla karşıladı ve şu an buradayım.

Real Madrid'te sadece 12 maçta oynayabildin.
Doğru. Elimden geleni yaptım ve her zaman bir profesyonel gibi davrandım. Bu konuda kimse şikayetçi olamaz. Kupa maçında Barca'ya karşı ilk 11'de başladım ve değişik bir pozisyonda oynamama rağmen bana göre oldukça iyi bir oyun çıkardım. Madrid'te olmaktan çekinmedim.

O maça başlarken ne düşündün?
Oynamayı düşündüm. Kolay değildi. Benim için ideal olmayan bir pozisyonda oynatıldım. Açık oynayabilirdim; ama daha ilerde daha iyi oynuyorum. Barca'dan çekinmiyorduk; ama onları mağlup etmenin çok ciddi bir durum olacağını biliyorduk. Çıktım oynadım ve sonra oyundan alındım.

Madrid'te nasıl hatırlandığını düşünüyorsun?
İnsanlar beni pek iyi tanımıyor. Kısa bir süre orada kaldım ve beni oynadığım kadarıyla tanıyorlar. Gerçek Hamit'i göremediler; ama iyi bir profesyonel gördüler. Üzgünüm ki yapabileceklerim bu kadarla sınırlı değildi.

Sakatlığın sırasında maaşını almak istemediğin doğru mu?
Evet. Sakatlığımın düşündüğümden de ciddi olduğu söylendiğinde berbat hissettim. Daha sonra kulübü aradım ve kontratımı iptal etmek istediğimi söyledim. Bu bana doğru geldi; çünkü bir operasyon geçirmem gerekiyordu ve henüz hiçbir şey belli değildi. 2 gün sonra kulüpten arandım ve "Hamit, futbolda böyle şeyler olur, umarız en kısa zamanda iyileşirsin. Kontratına dokunmayacağız." dediler. Madrid gibi büyük bir kulübün bana yaptığı güzel bir jestti.

Madrid, senin şimdiye kadar oynadığın en büyük kulüp müydü?
Bilmiyorum. Olabilir; ama Amerika ve Çin'e düzenlenen turlar sırasında orada değildim, bu nedenle dışarıdaki etkiyi değerlendirebilme fırsatım olmadı. Tabii ki büyük bir kulüp ve çok iyi yönetiliyor... 9 Avrupa Kupası olan bir takımdan bahsediyoruz. Kupaların olduğu odaya girdiğiniz zaman Madrid'in ne olduğunu kolayca farkedebilirsiniz. Ama Bayern de çok büyük. İlk önceliğimi Bayern'den yana kullanırım; çünkü orada 4 yıl oynadım, Madrid'te ise sadece 1 sezon kaldım. Bu da oldukça normal, değil mi?

Mourinho hakkında düşündüklerin nelerdir?
Fantastik. Harika bir teknik direktör. Futbol hakkında oldukça çok şey bilen bir insan ve her şey kontrolü altında. Soyunma odasındaki ilişkileri çok iyi idare edebiliyor. Oyuncunun ne zaman yanında olması gerektiğini, ne zaman uzakta durması gerektiğini iyi biliyor. Böyle iyi oyunculardan oluşan bir soyunma odasında, kişisel ilişkileri nasıl idare edebileceğini biliyor. Sonuçta her oyuncu onu çok iyi bir arkadaş olarak hatırlayacaktır. Mourinho İtalyanca, İspanyolca, Portekizce ve İngilizce konuşabiliyor, bu da ona iyi iletişim konusunda çok yardımcı oluyor. O yeri geldiğinde bir arkadaş, yeri geldiğinde de kardeş gibi olabilen bir teknik direktör.

Mourinho'yu bir arkadaş olarak nasıl değerlendiriyorsun?
Madrid'te çok az oynadığım için O'nu sadece bir arkadaş olarak değerlendirebiliyorum. Orada oyuncu olarak fazla bulunamadığım için, kendimi bir arkadaş olarak düşündüm. [Gülüyor]

Yani onunla iyi bir ilişkin var?
Evet, öyle. Şu aralar, öncekinden daha çok konuşuyoruz. Eğer Madrid'teyken bu kadar çok konuşsaydık, o zamanlar çok daha iyi bir durumda olurdum. [Hamit yeniden gülme krizine giriyor]

Sence Mourinho'nun Madrid'ten ayrılması yanlış mı olur?
Ben Madrid'in O'nu bırakmak isteyeceğini düşünmüyorum, öylece gitmesine izin verilmemeli. Ama aynı zamanda bir insan gitmek istediğinde gider diye de düşünüyorum. Bu herkes için geçerli. Guardiola gitmek istediğinde Barca'yı bıraktı ve zamanı gelince Madrid ve Mourinho için de aynısı olacaktır. Ama Madrid büyük bir kulüp ve eğer O giderse, yerine başkası gelir ve eninde sonunda yine kazanırlar.

Galatasaray'ın Madrid'i geçme olasılığı var mı?
Evet. Futbolda her şey mümkün. Favori olup da kaybeden taraf olduğumuz birçok maç oynadım. Düğüm bence İstanbul'da çözülecek. Eğer ilk maçta iyi bir oyun çıkarırsak, kendi sahamızda her şeyi yapabilmemiz mümkün.

Galatasaray Berbabeu'da nasıl oynayacak?
Fatih Terim her zaman en iyi savunmanın iyi hücumla olduğunu söyler. Kendi oyun tarzımızdan ödün vermeyeceğiz ve Madrid'e karşı da atak oynayacağız. Ben, pek çok şansın olacağı açık bir oyun olacağını düşünüyorum. Eğer gol atar ve iyi bir sonuç alırsak, yolumuza devam edebiliriz.

Takımın esas gücü ne?
Topla temas halinde olmayı seven, top yeteneği iyi olan bir takımız. Biz Türkiye'nin Barca'sıyız. Takımımızın iyi bir yönü de 3 farklı sistemde de oynayabilmesi, geri çekilip, birden atağa çıkabiliyoruz; ama Bernabeu'da hücum yapacağız. Cesur ve istikrarlı bir teknik direktörümüz var. Bernabeu'da oynamak bizim felsefemizi değiştirmeyecek.

Galatasaray'ın eksikleri neler?
Bazen savunmada konsantrasyon eksikliği yaşayabiliyoruz ve bu da böyle önemli oyunlarda büyük bir lüks.

Ronaldo'dan çekiniyor musunuz?
O, sonuca etki eden bir oyuncu ve dünyanın en iyilerinden biri. O'nun kazandırdığı maçlar oldukça fazla; ama Madrid sadece Cristiano'dan ibaret değil, bütünüyle iyi bir takım. Eğer sadece Cristiano'yu durdurmayı düşünürsek, yanılırız.

Cristiano ile Yılmaz aynı gol sayılarına sahipler. O nasıl bir oyuncu?
Burada O'na Burak diyoruz. Evet golleri var ve daha da fazla atacak. Şampiyonlar Ligi'nde 8 gole imza atmak kolay değil. Maçımız İspanya'da oynanacağı için de sık sık Cristiano ile karşılaştırılıyor; ama mükemel olmak zaman alır. Galatasaray Burak'a çok destek oluyor, ondaki yeteneğin herkes farkında. Biz de onun yanındayız, dolayısıyla daha çok gol atacaktır. Son 3 sezondur ortalama gol sayısı 30 ve umarım Bernabeu'da da gollerine devam eder.

Kalede Casillas'ın olmasını mı olmamasını mı istersin?
Sakatlığı henüz tam olarak iyileşmediyse, Casillas olsun. [Gülüyor] O 1 numara; ama bana göre bu konuda konuşmak kolay değil. Bu hassas bir mesele; çünkü Iker Real Madrid'in kaptanı, buna o karar verir. O'nun yokluğunda Diego Lopez de oldukça iyi kurtarışlar yapıyor. Old Trafford'daki maça bir bakın!

İlk maçta nasıl bir skor düşünüyorsun?
İlk anda bir şey düşünemiyorum; ama berabere kalmak ya da 2-1 galip gelmek bizim için iyi bir sonuç olur. Bernabeu'dan çıkaracağımız herhangi iyi bir sonuç bize iyi seçenekler sunar. Madrid favori olabilir; ama bizim kazanmamız da imkansız değil ve korkmadan oynayacağız.

Hakem kararlarından çekinceniz var mı?
Hayır, pek yok. Eğer işler yolunda gitmezse ve şikayetler başlarsa da bunlar da futbolun bir parçası. Ben hakemin sonuca etki edeceğini düşünmüyorum.

Özil, Türkiye'de oynamayı reddedip Almanya'yı tercih etti. Türkiye'de O'nu zorlu bir karşılama mı bekliyor?
Bu konu hakkında hiçbir zaman konuşmadım ve şimdi de konuşmayacağım. Özil öyle bir tercih taptı, Madrid'te de gayet iyi durumda.

Galatasaray ile Madrid taraftarları arasında ne gibi farklar var?
Galatasaray taraftarından bahsedilince ilk akla gelen şey; "Cehenneme hoşgeldin" sloganıdır.

İspanya'da bu biraz klişe gibi?
Gerçekten de stadımızdaki atmosfer eşsiz. Dünyada başka hiçbir taraftar böyle değil ve eğer Madrid'ten iyi bir sonuçla dönebilirsek, ikinci maçta 'cehennemi' yaşatabiliriz.

Eğer Madrid'e gol atarsan, sevinecek misin?
Eğer Bernabeu'da gol atarsam sevinmeyeyim ki Madrid taraftarı da bir golümü görebilsin. [Gülüyor] Madrid'e çok saygı duyuyorum; ama ben bir profesyonelim ve Galatasaray'a borçluyum. Düşünsenize Madrid'e gol atınca bunu nasıl kutlamam?

Real Madrid taraftarlarına nasıl bir mesaj vermek istersin?
Oyunumun tadını çıkarın. [Gülüyor] Taraftar beni tanıma fırsatı bulamadılar; ama onlardan saygı görüyorum ve bu konuda minnettarım. Umarım benim de bir golümün olduğu harika bir oyun izlersiniz.

FCN Blog

Vefasiz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bazı gazeteciler bunu, Real Madrid'e gol atarsam sevinmem diye değiştirmiş.. Türkiyede ki Şerefli gazetecilik örneği..

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
O sevinmese bile biz onun yerine deli gibi seviniriz. Yeter ki gol atsın:D

EnginneRmz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aynen ya o gene imkansızı başarıp direkleri şutlamasın da sevinme kısmını biz hallederiz :D

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Madrid'de harikalar yarattın kutlarsan ayıp! :D