• GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

Haliç Metro Köprüsü UNESCO tarafından onaylandı!

Bu konuyu okuyanlar

muratteas

Müdavim
Katılım
11 Şubat 2009
Mesajlar
9,578
Reaksiyon puanı
85
Puanları
48
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsolosları Emirgan Köşkü’nde düzenlenen kahvaltıda ağırladı. Sefirlerin İstanbul ile ilgili düşüncelerini dinleyen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile ilgili soruları da cevaplandırdı.
Haliç Metro Köprüsü’nün projesinin UNESCO tarafından onaylandığını ve yapım çalışmalarının hızla sürdüğünü hatırlatan Topbaş, şu bilgileri verdi; “Maalesef bu konuda da bazı politik duruşlar sergileniyor ve uluslararası platformlara şikayet ediliyoruz. Levent-Taksim-Yenikapı Metrosu’nun güzergahı 1982 yılında belirlenmiş ve 1994 yılında Başbakanımızın itirazları da kazı çalışmaları başladığı için dikkate alınmadı. Ben göreve geldiğimde Süleymaniye ve Şişhane’deki tüneller bitme noktasındaydı. Haliç’in altında 65 metre çamur olması nedeniyle kazıklı köprü yapmak zorundasınız. Yüzer köprüde hafif bir oynamada metro raydan çıkardı. Burada halatlı ve az kazıklı bir sistem yapmak zorundasınız. Dünyaca ünlü köprü mimarı Kalatrava da burayla ilgili böyle bir eskiz yapmış, ama bizden önce Koruma Kurulu kendisinin görüşme talebini dahi reddetmişti. Ben göreve geldiğimde kendisini davet ettim, fakat eski mesele yüzünden gelmedi. HaliçMetro Köprüsü’nden günde 1 milyon insan geçecek ve böyle bir köprü tasarımı şarttı. Unkapanı Köprüsü’nün de yükünü alacak, otobüsleri kaldıracağız. İnsanlar Haliç ve Tarihi Yarımada manzarasına bu köprünün yaya geçişinden bakacak. Olaya böyle bakmak lazım. Bir de bir köprüye 360 dereceden bakmak lazım. Tek noktadan bakmak yeterli değil. Nereden baktığınız çok önemli. Köprünün çevreyle uyumlu olması için renk çalışması dahi yapıyoruz.”
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Kasım ayında Marmaray’ı gezmek isteyen başkonsoloslar için bir program düzenlediğini açıklayan Başkan Kadir Topbaş, başkonsolosları aileleriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin inşa ettiği Florya’daki temalı akvaryumu görmeye davet etti.

http://www.rayhaber.com/halic-metro-koprusu-unesco-tarafindan-onaylandi/
 

Son mesajlar

Üst