Hakan Aygün Twitter Hesabında Yer Alan 'IBAN Edenler' İfadesi Nedeniyle Tutuklandı

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
_111602163_3419bcdaf25468f429332356af2257af.jpg

Twitter hesabında yer alan "ey İBAN edenler" ifadesi nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Hakan Aygün tutuklandı.
Avukat Ahmet Çörtoğlu, Aygün'ün tutuklandığını Twitter hesabından duyurdu. Çörtoğlu, "Üst sınırı üç yıl olan bir maddeyi dayanak yaparak deliller toplanmamış ve sanığın kaçma ihtimali ne binayen diye Hakan Aygünü attığı tweetler nedeniyle tutukladılar" dedi.
Hakan Aygün hakkında, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ilgili olarak "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "Hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu.
Avukat Mustafa Doğan İnal'ın avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen suç duyurusu dilekçesinde, Hakan Aygün'ün 31 Mart'ta sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla "hakaret ve iftira içeren cümleler kurduğu" ifade edilmişti.
Hakan Aygün söz konusu tweeti kendisinin yazmadığını, retweet olarak sayfasına geldiğini söylemişti.
Bodrum'daki teknesinde Perşembe günü gözaltına alınan Aygün, Cuma günü savcılık ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle Bodrum adliyesine sevk edilmişti.
Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi uyarınca sorgulanan Hakan Aygün sorgusunun ardından tutuklandı.
Perşembe akşam üstü saatlerinde Aygün'ün teknesinde üç saat boyunca arama yapıldı, bilgisayarına el koyuldu.
Aygün, gözaltına alınması öncesi yine Twitter hesabından bir açıklama yaparak, söz konusu tweet'i yazanın kendisi olmadığını, sayfasına retweet yöntemiyle gönderilen bir mesaj olduğunu savundu.
Gazeteci Aygün, aynı paylaşımda, "ibanlı-imanlı" esprinin de hoşgörü ile karşılanması gerektiğini, iddia edildiği gibi dine hakaret olmadığını söyledi.
Gazeteci Hakan Aygün, Halk TV televizyonunda uzun süre yönetici olarak görev yapmıştı. Aynı televizyonda program da yapmıştı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında koronavirüsle ilgili bağış kampanyası başlatmış ve IBAN numaraları paylaşmıştı.

TCK 216. madde:
"(1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

BBC NEWS TÜRKÇE

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hocam attığı tweet'in tam hali şu. Paylaştığın kaynakta sadece Ey IBAN edenler demiş bırakmış.

1585942118153.png

Resmen ayet ile dalga geçiyor kelimeleri değiştirip.

Not: Birde bu kampanyaya zırnık yok diyerek çamur atan bu insanların yazlığından alınması TEKNESİN'de arama yapılması flan gerçekten zırnık yok...

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Din ile dalga geçen herkes parti ayırımı yapılmadan cezalandırılmalı....ancak hapis cezası ağır gibi....sapıklar tecavüzcüler katiller eli kolu serbest aramızda gezerken twitter mesajlarından dolayı 10 ve 15 yıla varan hapis cezaları çok ağır...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Din ile dalga geçen herkes parti ayırımı yapılmadan cezalandırılmalı....ancak hapis cezası ağır gibi....sapıklar tecavüzcüler katiller eli kolu serbest aramızda gezerken twitter mesajlarından dolayı 10 ve 15 yıla varan hapis cezaları çok ağır...

10-15 yıl ile yargılanan yok biraz abartmışın yukarda yazıyor 1 ile 3 yıl arası hapis cezası ile yargılanıyor. Burada ekstrada tutuklanması var. ( Buda caydırıcılık ve başkaları tarafından tekrarlanmaması için bence şart. Yoksa hapis yok para cezası yok maddi yaptırım yok tutuklu yargılanma yok millet sabah akşam Kur'an ve ayetler ile dalga geçer hergün kelimeleri değiştirir Tweetler atar geçer bir şey dedimi benden önce bak Hakan Aygün'de yapmış ceza almamış derler hukuken olmaz. )
Ayrıca Sapıklar tecavüzcüler katiller elini kolunu salalyarak aramızda geziyor lafıda tam köy kahvesinde söylenen laflar gibi. Kim var 2-3 tane say bakayım tecavüzcü katil olup aramızda gezen. Bak o Kadir Şeker'miydi Üniversite öğrencisi o bile 15 yıl ile yargılanıyor.
( 1-2 uç örnek bulsan bile yanlış yanlış ile kapanmaz bu adamın attığı tweet'i haklı çıkarmaz)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bence insanların inançlarına hakaret (hangi din olursa olsun) en az 20 yıldan başlamalı, bu İban olayını da gördüğümde ağız dolusu küfretmiştim, hiç gıkım çıkmaz ve sonuna kadar haklıdır bu karar, darısı arkadaşların belirttiği gibi Egemen Bağış'a ve onun gibilere.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Mahkemeden rızası var diyip(olmamasına rağmen) çıkan bir sürü insan oldu ki hala da oluyor. Gözlukleri çıkarsanız mı?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Mahkemeden rızası var diyip(olmamasına rağmen) çıkan bir sürü insan oldu ki hala da oluyor. Gözlukleri çıkarsanız mı?
Evet oldu fakat bu şahsın yaptığı suçun bir savunması olabilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lütfen işe siyasi değil ahlaki boyutundan bakın.

Eğer siyasi kısımdan girersek bu forumda Siyaset kısmına yazmış olan kişilerin 1/3'ünü utancından yerin dibine gömerdim savundukları şeyin ne kadar saçma ve özlerine hakaret olduğu konusunda.

Bazen bir konuda bir fikrimiz varsa karşıdakinin duygularını düşünerek alttan almalı ve yavaş olmalıyız ki bu kişi bir dine hakaret ediyor, bir savunması olmamalı.
Bu kişi yapılan kampanyayı eleştirmek istemiş fakat bazı yazılarda da yazmıştım, eleştiri ve hakaret birbirine benzer ama asla aynı değildir, eleştirinin ucunu kaçırmamalı ve hakaret boyutuna getirmemeliyiz işi.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Evet oldu fakat bu şahsın yaptığı suçun bir savunması olabilir mi?

Lütfen işe siyasi değil ahlaki boyutundan bakın.

Eğer siyasi kısımdan girersek bu forumda Siyaset kısmına yazmış olan kişilerin 1/3'ünü utancından yerin dibine gömerdim savundukları şeyin ne kadar saçma ve özlerine hakaret olduğu konusunda.
Bu şahıs suçsuz demiyorum ceza doğru . Üstteki arkadasın mesaja hitaben demistim onu. Alıntıyı yapmayı unutmuşum.kimler elini kollunu sallayarak geziyor yazmış ona yazmıştım

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu şahıs suçsuz demiyorum ceza doğru . Üstteki arkadasın mesaja hitaben demistim onu. Alıntıyı yapmayı unutmuşum.kimler elini kollunu sallayarak geziyor yazmış ona yazmıştım
Baştan desenize :)
Bazı kararlarda adalet sistemimizin açıklarından dolayı suçluyu suçsuz göstermek mümkün ve eleştiri de oraya yapılmış sanırım orada da.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hocam siz forumlarda mesaj yazma mantığı veya konu bölüm mantığını gram anlamamışınız...
Konumuz burada Hakan Aygün ve attığı Tweet... Yok Egemen Bağış diyonuz yok başka suçlar diyorsun aklın sıra taş atıyorsun...
Bu iş sana göre yanlış mı doğrumu gerekçesi ile yazacan bitecek. Dönüp dolaşıp kıvırıp çevirip hükümete taş atma çabasında olmanın bir anlamı yok. Konuyu siyaset bölümüne aç tartışalım.
Şimdi ben nerden bileyim kim rızası var demiş kim yok demiş. ( Ama kadın hakkını savunmak istedikten sonra üst mahkemeye gider rızam yoktu der canlı yayınlara çıkar bas bas bağırır hakkını her türlü alır ) Ama sustuysa ifadesini geri çekti veya rızası yoktu vardı ben ne bilem akıl mı okuyacaz ne yapam.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Hocam attığı tweet'in tam hali şu. Paylaştığın kaynakta sadece Ey IBAN edenler demiş bırakmış.

Ekli dosyayı görüntüle 91931

Resmen ayet ile dalga geçiyor kelimeleri değiştirip.

Not: Birde bu kampanyaya zırnık yok diyerek çamur atan bu insanların yazlığından alınması TEKNESİN'de arama yapılması flan gerçekten zırnık yok...
Dalga geçmiş resmen dediğin gibi, akılsız zihniyete bak ya

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Hocam siz forumlarda mesaj yazma mantığı veya konu bölüm mantığını gram anlamamışınız...
Konumuz burada Hakan Aygün ve attığı Tweet... Yok Egemen Bağış diyonuz yok başka suçlar diyorsun aklın sıra taş atıyorsun...
Bu iş sana göre yanlış mı doğrumu gerekçesi ile yazacan bitecek. Dönüp dolaşıp kıvırıp çevirip hükümete taş atma çabasında olmanın bir anlamı yok. Konuyu siyaset bölümüne aç tartışalım.
Şimdi ben nerden bileyim kim rızası var demiş kim yok demiş. ( Ama kadın hakkını savunmak istedikten sonra üst mahkemeye gider rızam yoktu der canlı yayınlara çıkar bas bas bağırır hakkını her türlü alır ) Ama sustuysa ifadesini geri çekti veya rızası yoktu vardı ben ne bilem akıl mı okuyacaz ne yapam.
Konuyu farklı yere çeken sizsiniz. Yazdığınız mesajda mükemmel bir adalet sistemi varmış gibi yazmışsınız. Ben de buna hitaben üste yazdığımı yazdım. Başkasının aklını okumaktan ziyade kendi aklınızı okumayı deneseniz bu tür polemiklere girmeyiz :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Milletin dini inançlarıyla, mukaddesleriyle dalga geçmeyi kendine spor edinen hadsizlere haddini bildirmek devletin asli görevidir. Devlet devletliğini yapacaktır elbet ama benim asıl merak ettiğim bu hadsiz insanların bu kadar cesareti kendinde nasıl buldukları? Yahu mesela bir hristiyan ülkesinde kim onların inancıyla dalga geçebilir, kim incil ayetini eğlence konusu yapabilir? Yapamaz tabii ki, ama bu ülkede pervasızca saldırıyor benim dinime, sinir sistemlerimi herc-ü merç ediyor, birşey deyince de konuşma hürriyetinden başlayan bremen mızıkacıları ekibi "Ne olacak canım"a kadar her yolu deneyerek yırtmaya, bu tür densizlikleri normalleştirmeye çalışıyorlar.

Allaha havale ediyorum sadece, bu yerin üstü olduğu gibi altının da olduğunu hatırlatarak.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Konuyu farklı yere çeken sizsiniz. Yazdığınız mesajda mükemmel bir adalet sistemi varmış gibi yazmışsınız. Ben de buna hitaben üste yazdığımı yazdım. Başkasının aklını okumaktan ziyade kendi aklınızı okumayı deneseniz bu tür polemiklere girmeyiz :)
Yazdıklarımı dikkatli oku ve sonra yorum yap. Bak bakayım ben nasıl MÜKKEMMEL ADELET sistemi var gibi mi yazmışım
10-15 yıl hapis cezası alması yanlış yazmış üsttte adam bende zaten 1 ile 3 yıl arası yargılanıyor dedim. Devamındada katil veya tecavüzcü kanıt yoksa nasıl içeri alacan. Suçu kesinolupta ceza almamış tahliye olmuş aramızda gezen insanlar var demeye getiriyor konuyu bende yok diyorum.
Hukuk sistemi kanıt ve delil üstünden yürür. Ve şuan konumuz Hakan Aygün iken sen gene lafı dolandırmaya devam et.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Lütfen Yeşil ok nikli arkadaşa karşı küçümseyici tavırlarda bulunmayalım....beni gene sert uyarılarda bulunmaya mecbur etmeyin lütfen rica ederim...

Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Dostlarım kim haklı kim haksız mevzusuna girmeyeceğim fakat tek gördüğüm şey konunun siyasete kaymış olduğu (çünkü haber siyasi, keşke olmasa ama siyaset diye bir dine hakaret edecek yobazlar var) ve iki tarafında ba birbirine hakaret etmiş olduğu. Birbirimize hakaret etmek için tek nedenimiz siyasi görüşlerimiz olmalamalı, iki günlük dünyada birbirinizi kırdığınıza değmez.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yel kayadan ancak toz alır :p
O kayayı tuz buz edecem zerresi kalmayacak un ufak olacak :D Benim idealim bu sanki... Kendi kendine saçmalıyon resmen. Sana laf atan bile yokken kendi kendine triplere giriyon.
Birde körler sağırlar hesabı yanınada tam adamını almışın...
beni gene sert uyarılarda bulunmaya mecbur etmeyin
Lafta efsaneymiş... Aman sert uyarılar yapmak zorunda kalma. Özür mü dilemem gerekir yapmaman için ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yok Sayılan Üye Hala konuşmaya devam ediyor...sen takma kafanı...yoluna devam et...
Dostum senin şahsi bir fikrin veya görüşün yok mu ? Ömrün başkalarını onaylamak ve övmek ile geçiyor.
Bu forumda gördüğüm en değişik 3 hesaptan birisin amacın ne gerçekten çözemedim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
İyi olmuş. Aynı şekilde Türkiye gerçekleri hesabının sahibini de buldular evinde fetö evraklarıyla birlikte. Ak parti değil, devleti düşürmeye çalışan kim varsa tıksınlar içeri.

@ErkinCankut
Kimseyi bu şekilde zedeleyici, küçük düşürücü konuşamazsın! Aptal saptal partilerin peşinde, karşıt görüş diye kimseyi bu şekilde rencide etme hakkın yok. Terbiyeni acilen topla, seviyeni bil.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Ahlaksız herif. Kendisine hapis cezası vs değil de, mesela 5 hatim bitirme cezası gibi sosyal bir ceza verilsin. Gerçi bu ceza değil mükafat olur.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Ahlaksız herif. Kendisine hapis cezası vs değil de, mesela 5 hatim bitirme cezası gibi sosyal bir ceza verilsin. Gerçi bu ceza değil mükafat olur.
Din'de zorlama yoktur. Amerikan filmlerinde olduğu gibi içeriye atılan insanlar bedavaya bakılmamalı, sıcak yatağın yemeğin karşılığını bir şekilde çalışarak vermelidir. Bknz; maden.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
çünkü bu
Milletin dini inançlarıyla, mukaddesleriyle dalga geçmeyi kendine spor edinen hadsizlere haddini bildirmek devletin asli görevidir. Devlet devletliğini yapacaktır elbet ama benim asıl merak ettiğim bu hadsiz insanların bu kadar cesareti kendinde nasıl buldukları? Yahu mesela bir hristiyan ülkesinde kim onların inancıyla dalga geçebilir, kim incil ayetini eğlence konusu yapabilir? Yapamaz tabii ki, ama bu ülkede pervasızca saldırıyor benim dinime, sinir sistemlerimi herc-ü merç ediyor, birşey deyince de konuşma hürriyetinden başlayan bremen mızıkacıları ekibi "Ne olacak canım"a kadar her yolu deneyerek yırtmaya, bu tür densizlikleri normalleştirmeye çalışıyorlar.

Allaha havale ediyorum sadece, bu yerin üstü olduğu gibi altının da olduğunu hatırlatarak.
çünkü burada ifade özgürlüğü var.şöyle örnek vereyim Şimdi merkele gidip küfür yada hakaret etsen bir şey olmaz yada dini için belki kınama alırsın ama iş devlete gelince biraz sarpa sarar para cezası ve mahkemelerle uğraşır durursun. hapis etmezler ama mahkeme masrafları senin belini bayağı bir büker .
kendi meclisimizdekiler yapınca bizdekiler (TC) milletvekili dokunulmazlığına sığınırlar ama Almanya da kanunlarda herkez eşittir.hangi dil din ne olduğun önemli değildir hangi parti olduğun o yüzden adalet var buralarda.eğer taraflar anlaşırlarsa haklı olana haksız kısım acı yada hak parası öder iş kapanır.
fahişe bile olsan bu ülkede yarın seçime katılıp seçilsen kimse sana sen o tip bir şey de çalıştın diye yargılayamaz ,yapmaz da kişinin işini düzgün yapıp yapmamasına bakılır .

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
çünkü burada ifade özgürlüğü var.

Bak güzel kardeşim, belli ki yaşın çok küçük. Hayat tecrüben yok, devletleri, tarihlerini, sosyolojik özelliklerini falan da bilmiyorsun. Niye söyledim sana bunu biliyor musun?

Bir zamanlar Hindistanda Müslümanlarla Hindular çok uzun yıllar kardeş gibi yaşayıp, geçinip gittiler. Lakin orada hesabı olan İngilizler kavga istiyordu, düşmanlık istiyordu. MI6 oraya bir papazı ajan olarak gönderdi. Tabii ki müslüman kılığında. Adam sakalı, cüppesi, takkesi vs. gördün mü işte haza müslüman bir adam zannediyordun.

Derken, Kurban bayramı günü bu ajan bir ineği getirip yolun tam ortasında kurban olarak kesiverdi. Bunu gören Hindular çıldırdı adeta. Müslümanlar bizim tanrımızı kesti dediler. O gündür bu gündür aradan geçen bir buçuk, iki asırdan bu yanadır o düşmanlık hala devam ediyor.

Eğer bir devlet halkının sosyal dokusunun bozulmasına vesile olacak bir durum ya da vaka görürse mutlaka buna müdahale eder ve gereğini yerine getirir. Buna en başta Almanya dahildir. Ülkesinin menfaatine olmayacak, zararlı bir durum gördüğünde bak bakalım orada insan hakkıymış, özgürlükmüş... Kalıyor mu?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Senle yaşıt sayılırım ama KÜÇÜKLÜĞÜME ver kalbine gelmeyeni sana ben öğretme lüksüne sahip değilim çünkü hüküm sahibi ben değilim.

Yahu adam Kur'an okumayı mı biliyor da hatim okusun! Hem o sana bana mükafat olur, bilse bile ona ağır gelir, eminim. :)
Gaybı biliyormusun da eminim diyorsun?