[Haftanın Dağıtımı]Manjaro'ya merhaba deyin!

Haftaya hangi dağıtımı incelemeliyim?

• Fedora

Kullanılan: 9 39.1%
  • Arco Linux

Kullanılan: 8 34.8%
  • AntiX

Kullanılan: 3 13.0%
  • Void Linux

Kullanılan: 1 4.3%
  • UbuntuDDE

Kullanılan: 2 8.7%

• Kullanılan toplam oy
    23
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
1. Manjaro nedir?
VirtualBox_Manjaro_08_03_2021_22_04_53.png

Manjaro, son kullanıcı için geliştirilmiş, basit, kullanışlı ve sade bir Arch tabanlı bir dağıtımdır. Pacman'in nimetlerini, yuvarlanan sürüm mantığını zorluk çekmeden kullanmak istiyorsanız Arco Linux B'den sonra bakmanız gereken en önemli dağıtımlardan biridir Manjaro. Arch tabanlı dağıtımlar arasına kendine yer edinen ve topluluk tarafından sevilen bir dağıtım olması da Manjaro'nun takdir edilesi yönlerinden biridir.

2.Manjaro hangi masaüstü ortamları ile gelmektedir?
VirtualBox_Manjaro_08_03_2021_21_59_36.png

Manjaro'nun direkt desteklediği masaüstü ortamları:
XFCE
KDE Plasma
GNOME
Manjaro'nun topluluğu tarafından Manjaro'ya kazandırılan masaüstü ortamları:
Cinnamon
LXQt
MATE
İ3(WM)
Deepin DE
Budgie

3.Manjaro'nun düşük sistem optimizasyonu nasıldır?
VirtualBox_Manjaro_08_03_2021_22_03_52.png

Manjaro'da XFCE gibi masaüstü ortamları hızlı bir şekilde çalışabilmektedir. Ek olarak Manjaro'nun GNOME için optimizasyonunu beğendim. Manjaro'nun genel olarak düşük sistem optimizasyonu gayet sağlamdır. Stabil ve akıcıdır.

4.Manjaro ne kadar zordur?
Screenshot_20210308_192012.png

Ben Manjaro'nun zor olduğunu düşünmüyorum. Manjaro son kullanıcıya odaklanmak amacıyla yardımcı araçlarla ve kullanıcının işini kolaylaştıracak programlar ile beraber gelmektedir. Kullanımı da zor değildir. Manjaro üzerinde pamac marketini de kullanabilirsiniz. Bu dağıtım açıkçası GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayacak kişiler için cevher niteliğinde bile denilebilir. Hem Arch'ın yapısını kavramayı hemde kullanıcıya zorluk çıkarmadan bunu yapmayı başarmak gerçekten takdir edilesi bir hareket.

5.Manjaro'yu kimler kullanabilir?
Screenshot_20210308_192527.png

Manjaro'yu sunduğu kolaylıklar sayesinde günlük işler ile uğraşan son kullanıcı, yazılım geliştiricileri, yuvarlanan sürüm mantığı ile tanışmak isteyip Arch Linux dağıtımına sıcak bakamayanlar, ofis işleri ile uğraşan normal kullanıcılar, Pacman paket yöneticisini tanımak isteyenler tercih edebilirler. Bunun ana sebebi ise Manjaro'nun diğer dağıtımlarla kıyaslandığında genel olarak daha sıkıntısız ve daha basit bir kullanım sunması gösterilebilir.

6.Manjaro özelleştirme konusunda nasıldır?
VirtualBox_Manjaro_08_03_2021_22_07_16.png

Manjaro özelleştirme ve sistem kontrolü açısından gayet zengin bir dağıtımdır. Sistem tamamen sizin kontrolünüzdedir ve özelleştirmeye gayet açıktır. Özellikle KDE Plasma ve GNOME sürümleri ile gayet güzel özelleştirmeler yapabilirsiniz. Bu konuda farklı masaüstü ortamlarını desteklemesi sayesinde gayet başarılıdır.

7.Manjaro'nun Arch Linux'tan farkı nedir?
Screenshot_20210308_192254.png

Manjaro'nun Arch Linux ile arasındaki en önemli fark Manjaro'nun Arch'ın aksine son kullanıcıya odaklanmasıdır. Manjaro kullanımı kolaylaştıran araçlar ve programlar ile gelir ve size basit ve kullanışlı bir deneyim sunar. Arch sistemini tanımanızda size yardımcı olur, ve Arch Linux'un yeniliklerini basit bir kullanımla harmanlayarak deneyim etmiş olursunuz.

8.Manjaro kararlı bir dağıtım mıdır?
VirtualBox_Manjaro_08_03_2021_21_59_51.png

Manjaro genel olarak gayet kararlı bir dağıtımdır. Stabil ve akıcıdır, bende sadece bir defa sıkıntı çıkarmasına rağmen sistem gayet güzel bir şekilde çalışmaktadır, gayet kullanışlı ve stabil olduğunu söyleyebilirim. Arch dünyasına girmek isteyen ama direkt Arch Linux ile başlamak istemeyenler için Manjaro, Arco Linux B'den sonra önereceğim bir dağıtımdır.

9.Manjaro, yeni GNU/Linux dağıtımları ile tanışanlar için uygun bir dağıtım mıdır?
Screenshot_20210308_192335.png

Manjaro, kullanım basitliği ve sunduğu özgürlükler bakımdan, Arch mantığını basit bir kullanım ile harmanlayarak son kullanıcı için gayet güzel bir şekile sokması ile, son kullanıcı odaklı yaptığı yenilikler ve geliştirmeler ile beraber GNU/Linux dağıtımlarını kullanmaya yeni başlayacak insanlar için gayet güzel bir alternatiftir. Arch tabanlı dağıtımlar arasında kendine çok güzel bir yer bulan Manjaro, kullanım açısından gayet iyidir.

10.Manjaro'yu ana bilgisayarıma nasıl kurarım?
VirtualBox_Manjaro_08_03_2021_21_58_28.png

Manjaro'yu ana bilgisayarımıza kurmak için Manjaro - Downloads sitesinden istediğiniz masaüstü ortamı bulunan sürümünün bulunduğu Manjaro ISO dosyasını indiriyoruz, bundan sonra Rufus vb. programları kullanarak USB belleğimize ISO dosyasını yazdırıyoruz daha sonra ise bilgisayarımızı kapatıp BIOS menüsünü açıyoruz ve Secure Boot seçeneğini kapatıp USB belleği boot ediyoruz ve daha sonra kurulum yardımcısını kullanarak kolay bir kurulum gerçekleştirip Manjaro'ya göz atmaya ve kurcalamaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraflar için:
@Kaan_M, @androidprotmmas

Evet,bir haftanın dağıtımı konusunun daha sonuna geldik,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam bana bunları söylerseniz memnun olurum,gelecek hafta incelememi istediğiniz dağıtımı anketten seçerek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum,iyi günler dilerim.

Gelecek haftanın dağıtımı için soruları siz seçin!
Gelecek haftaki haftanın dağıtımı konusunda cevaplayacağım soruları sizin sormanızı istiyorum. Gelecek haftanın haftanın dağıtımı konusu belirlendiği zaman lütfen seçilen dağıtım ile ilgili sorularınızı sorunuz. İçlerinden beğendiğim soruları diğer haftanın dağıtımı konusuna ekleyeceğim.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Çok güzel oldu ellerinize sağlık. Hele o Gnome masaüstü ortamı fotoğraflarını kim aldıysa harika iş çıkarmış ellerinden öperim o arkadaşın.
Ek olarak Paket yöneticisinin ayarlarından Snap paket yöneticisi kolayca aktif edilebilir ve terminal üzerinden güzelce kullanabilirsiniz 'Örneğin, sudo snap install chromium'. Beni kendine çeken bu dağıtım her ne kadar Arch tabanlı olsa da sizi terminale muhtaç bırakmaz ve son kullanıcı kolaylığı konusunda Debian tabanlı dağıtımlarla yarışır. Komutlar sizi içine çeker, daha doğrusu siz içine girersiniz. Belki zevkine komutlar yazarsınız ki bu da işin eğlencesi. Gnome sürümünde gördüğüm terminaldeki otomatik yazım hatası düzeltme olayı da hızlı yazmaya olanak tanımakta. :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Çok güzel oldu ellerinize sağlık. Hele o Gnome masaüstü ortamı fotoğraflarını kim aldıysa harika iş çıkarmış ellerinden öperim o arkadaşın.
Allah, Allah kim çekmiş ki fotoğrafları? Uzaydan geldi onlar. :D
Ek olarak Paket yöneticisinin ayarlarından Snap paket yöneticisi kolayca aktif edilebilir ve terminal üzerinden güzelce kullanabilirsiniz 'Örneğin, sudo snap install chromium'. Beni kendine çeken bu dağıtım her ne kadar Arch tabanlı olsa da sizi terminale muhtaç bırakmaz ve son kullanıcı kolaylığı konusunda Debian tabanlı dağıtımlarla yarışır. Komutlar sizi içine çeker, daha doğrusu siz içine girersiniz. Belki zevkine komutlar yazarsınız ki bu da işin eğlencesi. Gnome sürümünde gördüğüm terminaldeki otomatik yazım hatası düzeltme olayı da hızlı yazmaya olanak tanımakta. :)
SNAP gerçekten bence güzel bir yenilik. Hem üstüne üstlük Pacman ile beraber çok iyi olur, ek olarak
Bash:
sudo snap install snap-store
yazarak terminal ekranlarında boğulmadan, grafik arayüzlü şık bir SNAP marketi ile karşılaşabilirsiniz. Manjaro gerçekten güzel ve tercih edilesi bir dağıtımdır. Kullanıcı için bir sürü kolaylık ve yenilikçi sistemler getirmektedir. Bu yönden kendisini severim.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Tasarımı çok güzel gözüküyor. Windows 10 olamaz tabii o ayrı.
Görünüm için diyorsan Windows bu tür dağıtımların yakınına yaklaşamaz açıkçası. Windows'un özelleştirme olanakları çok kısıtlı. İstersen Manjaro'yu Windows 10 gibi bir görünüme sokabilirsiniz. :)

Reaksiyon puanı
4,113
Görünüm için diyorsan Windows bu tür dağıtımların yakınına yaklaşamaz açıkçası. Windows'un özelleştirme olanakları çok kısıtlı. İstersen Manjaro'yu Windows 10 gibi bir görünüme sokabilirsiniz. :)
Windows'un görünümü bence daha iyi. Özelliştirme olanakları kısıtlı ama sana bana göre en iyisini sunuyor.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Windows'un görünümü bence daha iyi. Özelliştirme olanakları kısıtlı ama sana bana göre en iyisini sunuyor.
Aynısını istediğin bir dağıtımda da yapabilirsin. Arada neredeyse fark bile olmuyor genelde. Çok güzel temalar var. :)

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Allah Allah KDE fotoğraflarını atan da herhalde KDE hayranı.
Ellerimize sağlık ama en çok sizin abi.