Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
5c077816c03c0e2a9ca70a16.jpg

İsfahan, Tebriz ve Şiraz, İran'ın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Farklı eyaletlere bağlı merkez şehirler olan bu üç şehir, farklı özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Tebriz sanayi konusunda ön planda yer alırken, İsfahan tarihi mimari, Şiraz ise ticaret ile ön plana çıkmaktadır. İşte, İran'ın üç önemli şehri hakkında bazı bilgiler
Şiraz İran'da Fars Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehirdir.
Şiraz şehri, İranlılar'ın anavatanı olan Fars bölgesinin -ki İran halkı ve dili de adını buradan alır- merkezinde bulunması, eski eserleri ve bozulmamış kent dokusuyla ayrıca çevresindeki bağlarıyla ve ünlü şaraplarıyla İran'ın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca bir kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şiraz,
'İran'ın kültür başkenti' 'şairler şehri' ve 'güller şehri' gibi unvanlara sahiptir.
Günümüzde Şiraz bulunduğu Fars bölgesinin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biridir. Çevresinde büyük ve gelişmiş bir kent olmaması nedeniyle dışarıdan çok göç alıp büyümüştür. Bir buçuk milyona yakın nüfusuyla İran'ın altıncı büyük kentidir.
Tebriz, İran'da Doğu Azerbaycan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir. Tebriz İran'ın kuzey batısındaki en büyük şehirdir.
Aynı zamanda eyaletin aynı isimli Tebriz şehristanı'nın da yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 1,773,033

Şehir nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur. Halkın dili Azericedir. Nüfus açısından İran’ın Tahran, Meşhed ve İsfahan'dan sonra dördüncü en büyük şehridir. Sanayi bakımından İran’ın ikinci şehridir.
İsfahan, İran'da İsfahan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir. Aynı zamanda ülkenin üçüncü büyük şehridir.
Bu şehir Safavi döneminde başkent idi, bu nedenle söz konusu şehirde çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Nüfus; 1,573,378 (2006 tahmini).
İsfahan, İran'ın kavşak noktalarından biridir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Şehir, 1050 ile 1722 yılları arasında, özellikle de Safeviler altında 16. yüzyılda Pers İmparatorluğu'nun tarihte ikinci kez başkenti olduğu zaman çok gelişti. Bugün bile, geçmişteki o ihtişamını korumaktadır. Şehir, birçok güzel bulvarıyla, köprüleriyle, saraylarıyla, camileriyle ve minareleriyle İslami mimariyi yansıtmasından dolayı meşhurdur.

Kaynak: Hürriyet

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şu hadi uygulamasından bir para kazanamadım daha ya 10. soruda eleniyorum genelde ..:D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
onu bunu bırakın central park çakması yer gibi...

Son düzenleme: