Güvenlik açıkları

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Değerler tablosu, görsel olarak mesaja eklenememiş.
Tabloda yer alan sayılar tam olarak neyi ya da neleri ifade ediyor? Detay paylaşır mısınız?

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
Değerler tablosu, görsel olarak mesaja eklenememiş.
Tabloda yer alan sayılar tam olarak neyi ya da neleri ifade ediyor? Detay paylaşır mısınız?
2019 yılında diyor android 414 güvenlik açılığı yakaladığını yazıyor. O tabloyu onu gösterdi yabancı kaynak. Windows 10 ise 357 adet güvenlik açığını yakaladıkları tabloları eklenmiş.

Cpanel dediği web sayfasındaki güvenlik açığını
2020 tablosu ekleser onu paylaşım yapacağımda

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Öncelikle konuyu gündeme getirdiğin teşekkürler.

Yalnız şunları belirteyim:
konuyu biraz detaylandırarak ve kaynak paylaşarak açman gerekiyor. PCMag'ı referans göstermişsin nitekim bu analiz/çalışma TheBestVPN tarafından yayınlanmış, bu çalışma Ulusal Standartlar ve Teknoloji'nin Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanından alınan verilere dayanıyor. Bkz. PCMag'da ben böyle bir makale bulamadım. Softpedia ve diğer bazı yabancı kaynaklar da TheBestVPN'i referans göstermiş.
2020 tablosu ekleser onu paylaşım yapacağımda
2020 analizinin yapılabilmesi için bu senenin -yani 2020'nin- tamamlanması gerekiyor, ki bu da ancak 2021 başlarında yapılabilir.

Yapılan çalışma aslında çok kapsamlı bir analize benziyor. Neyse...

@rise moderatör'üm
Windows'un en savunmasız işletim sistemi olduğuna inanıyorduk, "Debian Linux, son 20 yılda en fazla güvenlik açığına sahip işletim sistemi." olarak gösteriliyor." ne diyorsunuz? :)

vulnerabilities.PNG

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
@rise moderatör'üm
Windows'un en savunmasız işletim sistemi olduğuna inanıyorduk, "Debian Linux, son 20 yılda en fazla güvenlik açığına sahip işletim sistemi." olarak gösteriliyor." ne diyorsunuz? :)

1999 ile 2019 arası toplanarak istatistik yapılmışsa burada hile var :) Çünkü 20 yıl içinde Windows 98 den başlayıp tüm Windows sürümlerinin toplamına bakmak gerekiyor. Yani Debian burada şöyle diyor: Windowslar siz hepiniz, ben tek..

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Aslında bu konunun salt "güvenlik açıkları" başlığı altında tartışılması da doğru değil.

Yapılan analizde "Veritabanı 13 tür teknik güvenlik açığına baktı. Veri analizimize tüm türleri dahil ettik." denilmiş.

teknik güvenlik açığı: Bilgi işlemede, bir sistemi harici veya dahili olarak saldırıya, zarara veya yetkisiz kullanmaya/sömürmeye açık bırakan, dolayısıyla kabul edilemez bilgi tavizi, bilgi değişikliği veya hizmet reddi riskine yol açan bir donanım, yazılım veya üretici yazılımı zayıflığı veya tasarım eksikliğidir.

1999 ile 2019 arası toplanarak istatistik yapılmışsa burada hile var :) Çünkü 20 yıl içinde Windows 98 den başlayıp tüm Windows sürümlerinin toplamına bakmak gerekiyor. Yani Debian burada şöyle diyor: Windowslar siz hepiniz, ben tek..
Evet güzel bir tespit; ancak paylaşmış olduğum (ikinci görselde) 2019 yılı için Debian Linux'da bulunan toplam teknik güvenlik açığı, Windows işletim sistemlerinin yine de önünde. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
ancak paylaşmış olduğum (ikinci görselde) 2019 yılı için Debian Linux'da bulunan toplam teknik güvenlik açığı, Windows işletim sistemlerinin yine de önünde. :)
Linux olarak Debian, Ubuntu ve Fedora nın toplamları, Windows sürümlerinin toplamlarından daha düşük değil mi orada?

Aynı yerden mi bahsediyoruz?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Linux olarak Debian, Ubuntu ve Fedora nın toplamları, Windows sürümlerinin toplamlarından daha düşük değil mi orada?

Aynı yerden mi bahsediyoruz?
Tekil olarak Windows sürümleri. :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Çok kasiyorlar...
Tabi windows zede olunca...

Son mesajlar