Günümüzdeki Windows'un temeli: Windows Longhorn

Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Merhaba arkadaşlar;
Şu anki Windows 7'nin ve seleflerinin temellerini atan Windows Vista'nın da atası, Windows Longhorn. Peki ama bu işletim sistemi betasında bile diğer beta sürümlerine göre daha seri çalışan bu işletim sistemine ne oldu?
Windows_Longhorn.jpg

Gerçekten neden güme gitti merak ediyorum. Bilen arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

EDIT: Bu konuyu da yine Longhorn temelinden yazıyorum.
WindowsVista.jpg

Biraz nostalji olsun:D

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Longhorn zaten Vista'nın beta süreci değil mi? Tasarımsal olarak da çok farklı değiller.
Hayır, Longhorn yeni bir kod türünün ismiyle oluşmuş farklı bir işletim sistemiydi. Tıpkı Windows Whistler gibi. Daha sonra adı sanı kaybolunca Microsoft yine aynı kod türüne sahip Vista'yı tanıttı.

Asıl merak ettiğim stabil çalışmasına rağmen neden silindi?
@EFI Shell

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hayır, Longhorn yeni bir kod türünün ismiyle oluşmuş farklı bir işletim sistemiydi. Tıpkı Windows Whistler gibi. Daha sonra adı sanı kaybolunca Microsoft yine aynı kod türüne sahip Vista'yı tanıttı.

Asıl merak ettiğim stabil çalışmasına rağmen neden silindi?
@EFI Shell
Post Reset, Pre-Reset dönemi var. İlkleri XP tabanlı. Sonrakiler Server 2003 ve Server 2003 R2 tabanlı. Ondan sorunlar doluydu Vista'da (Aslında XP kernelinde de sorunkar vardı. Ondan geçildi. Baştan yapmaları gerekirdi NT 6.0'ı).
Mesaj otomatik birleştirildi:

I'm a PC, I'm a Mac olayından önce, 2005'de çıkarılmıştı. Ama o zaman var mıydı bilemiyorum.
2003'de başladı diye biliyorum Longhorn XP Professional. Ayrıca ilk 32 bit UEFI desteği olan Windows'tur (bir kaç yapıda vardı. Kaldırıldı sonra. 8'de geri geldi).

Son düzenleme:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Post Reset, Pre-Reset dönemi var. İlkleri XP tabanlı. Sonrakiler Servet 2003 ve Server 2003 R2 tabanlı. Ondan sorunlar doluydu Vista'da (Aslında XP kernelinde de sorunkar vardı. Ondan geçildi. Baştan yapmaları gerekirdi NT 6.0'ı).

2003'de başladı diye biliyorum Longhorn XP Professional. Ayrıca ilk 32 bit UEFI desteği olan Windows'tur (bir kaç yapıda vardı. Kaldırıldı sonra. 8'de geri geldi).
İlkleri biraz sorunluydu biliyorum. Fakat son yapılar gayet de iyiydi. Kaynak tüketimi başarılıydı ve daha az bellek kullanıyordu Vista'ya göre.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
İlkleri biraz sorunluydu biliyorum. Fakat son yapılar gayet de iyiydi. Kaynak tüketimi başarılıydı ve daha az bellek kullanıyordu Vista'ya göre.
TRIM desteği vs. getirmeleri gerekirdi SP2'de. IE 11 gibi şeylerle uyumlu yapılmalıydı vs.

xHCI (USB 3.0) da gelmeliydi. 2008'de çıkan bir şeydi halbuki. SP2'de o da gelmeliydi.

Son mesajlar