Gümrük Vergisi Hesaplama?

N3CAT1

Dekan
Onursal Üye
Arkadaşlar yurtdışından ürün almak istiyorum. Kabaca gümrük vergisini hesaplayabileceğim bir platform var mı bildiğiniz?
 

Karargaht

Dekan
Çok detaylı birşey, programlar tarafından hesaplanıyor bildiğim kadarıyla. Kdv, gümrük vergisi, ardiye felan bişeyler var. Gümrük tarifesine göre fiyat belirleniyor. Hepsi toplanıyor. Basit formulü varsa bende bilmiyorum. Eğer bi siteden alacaksan sadece kargo parası bile fazlasıyla yeter sana. Biri gönderecek/getirecekse o başka tabi.
 

N3CAT1

Dekan
Onursal Üye
E-bay'dan saat, ssd falan almayı düşünüyorum. Bazı ürünlerde ücretsiz kargo seçeneği mevcut. Ama Türkiye'de ne kadar vergiyle karşılacağımı bilmediğim için ne yapacağıma karar veremiyorum.
 

Karargaht

Dekan
E-bay'ın Türkiye'ye kargosu var mı bilmiyorum ama bi ara Amazon'dan birşey almaya kalktım biraz araştırdım ki kargo parası alacağım üründen fazla.
 

N3CAT1

Dekan
Onursal Üye
Evet Türkiye'ye kargosu var.

75 euro sınırı var. Ürün tutarı 75 euro'yu geçerse vergiye tabi oluyor. Ne güzel eskiden sınır 150 euro idi :(
 

eSa

Dekan
Yasaklı
Ebay üzerinden ufak tefek ürünler aldım 30 $ ın geçen olmadı şimdiye kadar. Genelllikle free shipping arıyorum. ancak ürün ararken kargo parası alan firmalar yok değil ancak burada sadece kargo hesaplanıyor.

Senin bahsettiğin ürünlerin de vergiye tabi olacağı muhakkak. çünkü 75 euro civarı bir ssd mümkün görünmüyor. oradaki satıcılar yalnızca kargo hesaplar, bu seni şaşırtmasın. Çünkü her ülkenin gümrük vergilerini ki biz cebimizden çıkana bakarız, yani son kullanıcıya kadar kaça mal olacağını hesaplayamazlar. hele hele sürekli oranların değiştiği ülkemizde.

Gümrük müsteşarlığı yapan birilerinden veya yurt dışından malzeme getirten bir iş yerinin dış ticaret servisinden öğrenebilirsin. en azından bu günkü oranlarla

Bir de hediye paketi yapanlar var o zaman hediye olduğundan vergi olayına girmiyor. Ancak risk tabi. (Ya açıp bakarlarsa :) )
 

N3CAT1

Dekan
Onursal Üye
İşte 75 euro'ya ssd ve saat alamayacağım için bana vergilerle kaça patlar onu aşağı yukarı öğrenmek istiyorum. Bi tanıdık olsa bu işlerden anlayan soracağım ama yok malesef :)

Sanırım bu iş için yazılımlar var. Ama ücretli.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Gerçekten arkadaşlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varmı..Bende getirteceğim 50$ civarında bir ürünü bana kaça patlayacak..
 
Üst