Guinea pig (Gine Domuzu) "MURPHY"

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,560
Merhaba Arkadaşlar,
Sizlere kendi beslediğim bir hayvan dostumdan bahsetmek isterim.Zira ülkemizde çok bilinen ve/veya tercih edilen bir hayvan değil.
Hem tecrübelerimi aktarıp hem sizlerede guineapigler hakkında ön bilgi vermek için açtım bu konuyu.

Öncelikle guineapigler kemirgen türüdür. Domuz denmesinin sebebi ise tüysüz cinslerini domuza benzetmelerinden ötürü. Bu bilgiden sonra sanırım rahatlamışsınızdır :)
Kızımın adı Murphy evet kendisi bir guineapig.
Tamamen otçul bir hayvandır. Zaten etçil olsada size ne kadar zarar verebilir ki ufacık bir hayvan dost :sweatsmile:
En büyük özellikleri korkaklıkları :) Örneğin ilk geldiği zamanlar sürekli benim odamda yuvasında veya boynumda duruyor. Bir gün yere koydum halının üstüne, anında kal geliyor 5 10 dk kımıldamıyor. Bir sene geçti hala yabancı bir yere koyulduğu veya götürüldüğünde 5 10 sn kımıldamıyor sonrasında sağa sola bakıp ortamı inceliyor. İncelemesi biterse yavaş yavaş az dolaşmaya başlıyor. Korktuğu zaman yuvası ulaşabileceği bir yerdeyse direk oraya girip saklanmak istiyor. Özellikle havlusunun altına girip arada dışarıya bakmaya bayılır :)

Yuvasından sonra en sevdiği yer ise boynum :) Benden korktuğunda veya sinirlendiğinde direk boynuma çıkıyor çenemin altında duruyor ?
Çok yavaş ve tembel gözükebilir fakat korkup yuvasına/boynuma kaçarken dünyanın en hızlı hayvanı olma ünvanına erişebilir :p

Uyku düzeni fare veya hemsterlar gibi gündüz değil, insanlar gibi gecedir :) Bu sebeple sizden yemek istemek için bağırmayacaktır :)
Mesela bir kedi,köpek,kuş kadar sesi yok.
Yemek geleceğini anladığında; poşet sesi veya yemek verenin terlik sesine kadar anlayıp ona göre bağırmaya başlıyor :)
Yurtdışında en az 2 li şekilde satılıyorlarmış. Sebebi ise çok sosyal bir tür olup bunalıma girmemeleri için. O yüzden tek alıyorsanız çok ilgilenin kucağınızda durduğu sürece hiç kımıldamaz bile. Godfatherın kedisi gibi durur ?
Ee her güzelin bir kusuru olur. Çişi çok çabuk geliyor kucağınızdaysa bir an önce onu bırakmanız için yakanızı çekip bırakır kemirir, bırakmazsanızda kalkıp üstünüzü değiştirmeye hazırlanın ?

En düşkün olduğu şey yemektir. Seveceği bir yemek olursa korkusunu bile unutur o derece obur. Neredeyse doymak bilmiyor.

Coronet , Hollanda kısa tüylü , Sheltie , Abyssinian, Peruvian gibi farklı farklı cinsleri var. Dış görünüşleri ve karakteristik özellikleri birbirinden farklı (kısmen) Tabi her rengi de bulunabilmekte çok fazla varyasyona sahip bir türdür :)

CORONET:
coronet-guinea-pig_1.jpg

Hollanda Kısa tüylü
hollanda-guinea-pig-768x511.jpg

Sheltie
md2oER.jpg

Abyssinian
15182-Red-Abyssinian-Guinea-pig-white-background.jpg

Peruvian [Murphy'min cinsi] :)

peruvian-guinea-pig-800x400.jpg

Ve Kızım MURPHY :) [Kronolojik sırada değildir.]

1.jpeg 2.jpeg WhatsApp Image 2020-05-23 at 13.51.35.jpeg
4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg

7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,606
Merhaba Arkadaşlar,
Sizlere kendi beslediğim bir hayvan dostumdan bahsetmek isterim.Zira ülkemizde çok bilinen ve/veya tercih edilen bir hayvan değil.
Hem tecrübelerimi aktarıp hem sizlerede guineapigler hakkında ön bilgi vermek için açtım bu konuyu.

Öncelikle guineapigler kemirgen türüdür. Domuz denmesinin sebebi ise tüysüz cinslerini domuza benzetmelerinden ötürü. Bu bilgiden sonra sanırım rahatlamışsınızdır :)
Kızımın adı Murphy evet kendisi bir guineapig.
Tamamen otçul bir hayvandır. Zaten etçil olsada size ne kadar zarar verebilir ki ufacık bir hayvan dost :sweatsmile:
En büyük özellikleri korkaklıkları :) Örneğin ilk geldiği zamanlar sürekli benim odamda yuvasında veya boynumda duruyor. Bir gün yere koydum halının üstüne, anında kal geliyor 5 10 dk kımıldamıyor. Bir sene geçti hala yabancı bir yere koyulduğu veya götürüldüğünde 5 10 sn kımıldamıyor sonrasında sağa sola bakıp ortamı inceliyor. İncelemesi biterse yavaş yavaş az dolaşmaya başlıyor. Korktuğu zaman yuvası ulaşabileceği bir yerdeyse direk oraya girip saklanmak istiyor. Özellikle havlusunun altına girip arada dışarıya bakmaya bayılır :)

Yuvasından sonra en sevdiği yer ise boynum :) Benden korktuğunda veya sinirlendiğinde direk boynuma çıkıyor çenemin altında duruyor ?
Çok yavaş ve tembel gözükebilir fakat korkup yuvasına/boynuma kaçarken dünyanın en hızlı hayvanı olma ünvanına erişebilir :p

Uyku düzeni fare veya hemsterlar gibi gündüz değil, insanlar gibi gecedir :) Bu sebeple sizden yemek istemek için bağırmayacaktır :)
Mesela bir kedi,köpek,kuş kadar sesi yok.
Yemek geleceğini anladığında; poşet sesi veya yemek verenin terlik sesine kadar anlayıp ona göre bağırmaya başlıyor :)
Yurtdışında en az 2 li şekilde satılıyorlarmış. Sebebi ise çok sosyal bir tür olup bunalıma girmemeleri için. O yüzden tek alıyorsanız çok ilgilenin kucağınızda durduğu sürece hiç kımıldamaz bile. Godfatherın kedisi gibi durur ?
Ee her güzelin bir kusuru olur. Çişi çok çabuk geliyor kucağınızdaysa bir an önce onu bırakmanız için yakanızı çekip bırakır kemirir, bırakmazsanızda kalkıp üstünüzü değiştirmeye hazırlanın ?

En düşkün olduğu şey yemektir. Seveceği bir yemek olursa korkusunu bile unutur o derece obur. Neredeyse doymak bilmiyor.

Coronet , Hollanda kısa tüylü , Sheltie , Abyssinian, Peruvian gibi farklı farklı cinsleri var. Dış görünüşleri ve karakteristik özellikleri birbirinden farklı (kısmen) Tabi her rengi de bulunabilmekte çok fazla varyasyona sahip bir türdür :)

CORONET:
coronet-guinea-pig_1.jpg

Hollanda Kısa tüylü
hollanda-guinea-pig-768x511.jpg

Sheltie
md2oER.jpg

Abyssinian
15182-Red-Abyssinian-Guinea-pig-white-background.jpg

Peruvian [Murphy'min cinsi] :)

peruvian-guinea-pig-800x400.jpg

Ve Kızım MURPHY :) [Kronolojik sırada değildir.]

Ekli dosyayı görüntüle 100666Ekli dosyayı görüntüle 100667Ekli dosyayı görüntüle 100676
Ekli dosyayı görüntüle 100669Ekli dosyayı görüntüle 100670Ekli dosyayı görüntüle 100671

Ekli dosyayı görüntüle 100672Ekli dosyayı görüntüle 100673Ekli dosyayı görüntüle 100675
Çok tatlılar ya aynısını Tepki Kolik diye bi kanalda göstermişlerdi ordan biliyorum biraz :)

Reaksiyon puanı
10,560
Çok tatlılar ya aynısını Tepki Kolik diye bi kanalda göstermişlerdi ordan biliyorum biraz :)
Bende internette çok eskiden görmüştüm ama üretici birini bulamayınca 1 yıl öncesinde nasip oldu.
Yalnız yaşarken insan hep arkadaş arıyor iyi ki denk gelmişim kerataya :smiley:

Reaksiyon puanı
10,560
Bencede çok tatlılar bende 3-4 yıla köpek sahiplenmeyi düşünüyorum :)
Hadi bakalım ozamanlarda buralarda olursak fotoğraflarını beklerim :)
Bahçeniz yoksa biraz eziyet olabiliyor hele orta/iri ırk bakarsanız çok iyi düşünün. Konu komşu gına getiriyor insana :rage:

Reaksiyon puanı
10,560
bi ara biz de beslemiştik ama annemin korkusu baskın geldi vermek zorunda kaldık. pokemon gibi hayvanlar çok severim.
"Pokemon gibi hayvan" ? ?
seni seçtim ponçikkkk, saldırr :imp: ?
-------------------------------------------------------
Bu arada o anneden bendede vardı. Hiç bir hayvana el süremezdi liseye giderken pitbull sahiplendim. İlk eve getirdiğimde kucağına atınca zamanla alışmak zorunda kaldı zorla ?
Tabi sonu kötü bitti. Evin gözdesi o oldu :cry:

Son düzenleme:

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Şunu ön plana çıkartalım bir kaç resim daha istiyelim değilmi :) Fiyatları nasıl bunların ?

Reaksiyon puanı
10,560
Şunu ön plana çıkartalım bir kaç resim daha istiyelim değilmi :) Fiyatları nasıl bunların ?
Değişkenlik gösterebiliyor. Petshoplarda hollanda (Tüysüz olan) 60 80 arası. Sheltie ve coronet gibi türleri de bir nebze pahalıya bulunabiliyor. Ben yaşadığım şehirden üreticiden aldım o suan 200 300 aralığında satıyor.
Tabi fiyatlar hep degisken ve farkli. Petshop fiyatları başka ile ait.

Fotoğraf çekilmeyi ve cekmeyi sevmediğimden hazirda yok en yakın zamanda yeni fotoğraflar ekleyecegim ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@MrtAltg
Sürekli küçük hareketler ettiğinden ve telefonumun kötü olması sebebiyle bu kadar çekebiliyorum ? Ancak konuyu takip etmen ilgimi çekti çok teşekkür ederim abi ilgin için. Bu sebeple atabildiğim her gün fotoğraf ekleyemeye çalışacağım. Her ne kadar aynı pozlar aynı görüntü olsa bile :)

NOT: Yaz sıcağını rahat atlatabilmesi ve meyve tabağına saçlarının değip ıslanmaması için tıraş oldu.

WhatsApp Image 2020-07-18 at 15.51.23 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-07-18 at 15.51.24.jpeg

WhatsApp Image 2020-07-18 at 15.51.23.jpeg

WhatsApp Image 2020-07-18 at 15.51.27.jpeg

Kucağımda sırt üstü yatmayıda çok sever?

Son düzenleme:

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Yaaa Maşallah şu güzelliğin neresi tüysüz? Adını koyarken hata etmişler :)) Tavşana benziyor ? Kız o saçlar bizde yok ya ? Çiş konusunda eğitilebiliyor mu onu merak ediyorum.Küçükken bir tavşan getirmişti kardeşim petshoptan almışlar çok fazla çiş yapıyodu hemde çoook tabi eğitemeyeceğimizi düşündüğümüz için annem geri gönderdi.Kediler öyle değil sokaktan alıp getirdiğimizde ufacık bir toprağı görse bile biliyor hemen neyin ne olduğunu?

Reaksiyon puanı
10,560
Yaaa Maşallah şu güzelliğin neresi tüysüz? Adını koyarken hata etmişler :)) Tavşana benziyor ? Kız o saçlar bizde yok ya ? Çiş konusunda eğitilebiliyor mu onu merak ediyorum.Küçükken bir tavşan getirmişti kardeşim petshoptan almışlar çok fazla çiş yapıyodu hemde çoook tabi eğitemeyeceğimizi düşündüğümüz için annem geri gönderdi.Kediler öyle değil sokaktan alıp getirdiğimizde ufacık bir toprağı görse bile biliyor hemen neyin ne olduğunu?
Benimde ilk ginepig deneyimim, çişi geldiginde kucaktaysa huysuzlaniyor yuvasina gitmek istiyor. Kızım icin 2 yuva degistirdim 2 sindede yem tabaklarinin en uzak kosesine gidip yapiyor. Egitim verilebilirligi bilemiyorum. Veya kisisel karakteristigimi kestiremiyorum.
Tuvalet sorunu olmadigindan tek alistirdigim boynuma cikmasi ve sirtustu yatmak ?
Cis miktari olarak tavsanla kiyaslayamiyorum beslemedim ama tavsandan Kucuk oldugundan miktarda azdir. Ortalama 30 40 dk de bir yapiyor kizim.
Poposundaki tuylerle oynatmayi sevmiyor bende ustune gidiyorum cisi silah olarak kullanip elime yapmaya calisiyor ? ?

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Benimde ilk ginepig deneyimim, çişi geldiginde kucaktaysa huysuzlaniyor yuvasina gitmek istiyor. Kızım icin 2 yuva degistirdim 2 sindede yem tabaklarinin en uzak kosesine gidip yapiyor. Egitim verilebilirligi bilemiyorum. Veya kisisel karakteristigimi kestiremiyorum.
Tuvalet sorunu olmadigindan tek alistirdigim boynuma cikmasi ve sirtustu yatmak ?
Sadece yuvasına yapıyorsa eğitilmiş demektir? Bizim tavşancık gezdiği yerlere salıveriyodu el kadar şeyden çıkanlar şok ediyodu şapır şapır:))) Kedinin yanında gerçekten çok çişli kaldılar?? Yakında çözersiniz huyunu suyunu ? Peki etrafı kemirme işini napıyosunuz birde kaybolma sorunu olabilir yalnız bırakmaya gelmez heralde:)

Reaksiyon puanı
10,560
Sadece yuvasına yapıyorsa eğitilmiş demektir? Bizim tavşancık gezdiği yerlere salıveriyodu el kadar şeyden çıkanlar şok ediyodu şapır şapır:))) Kedinin yanında gerçekten çok çişli kaldılar?? Yakında çözersiniz huyunu suyunu ? Peki etrafı kemirme işini napıyosunuz birde kaybolma sorunu olabilir yalnız bırakmaya gelmez heralde:)
Bilmedigi yerde kal geliyor karanlikta saklanmayida cok sever ama hali ustunde kosturuyor serbestken.
Neredeyse 1.5 senedir bizimle ama kiyaslamama sebebim ilk deneyimim oldugu icin kesin konusmak istemiyorum ?
Kemirmeyi sadece Canı istemedogi seylerde oluyor. Zorla kucakta duruyorsa yani cisi varsa. Birde yemek istedigi zaman tabagi gosteriyor bos tabaga kafa sokar o ara havlusunu kemirir. Yada baska yiyecek isterse ?

Sahiplenmeden once cok arastirdim 2 3 ay arastirma ve karar verme sureci yasadim.
Biri abone kasmak icin yasarken cok ovmus öldüğünde kotulemis. Ama ginepig esmeralda diye instagram sayfasi sahibiyle bol bol konustum sagolsun dedigi her sey dogru cikti.
Evin icinde yuvasiz bakiyor tamamem serbest ve kediyle yasiyor. Tabi onemli olan kedinin tepkisi ? eger beslemek istersen.
Birde ankarada bayagi sahip olan var bulusma bile duzenliyorlr ?

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Nedense kedileri severim ev hayvanları olarak.
Bide köpeklerin bazı türlerini. Husky filan kendini sevdiren türler.

Guniea Pig Ne kadar hoş hayvan türü gibi görünsede sevmem.
Rimworld oyununda kabileme avlartırım bunları.

Reaksiyon puanı
10,560

Kabileme avlatirim ne abi ya ??
Hepsi can hepsi ?

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Bilmedigi yerde kal geliyor karanlikta saklanmayida cok sever ama hali ustunde kosturuyor serbestken.
Neredeyse 1.5 senedir bizimle ama kiyaslamama sebebim ilk deneyimim oldugu icin kesin konusmak istemiyorum ?
Kemirmeyi sadece Canı istemedogi seylerde oluyor. Zorla kucakta duruyorsa yani cisi varsa. Birde yemek istedigi zaman tabagi gosteriyor bos tabaga kafa sokar o ara havlusunu kemirir. Yada baska yiyecek isterse ?

Sahiplenmeden once cok arastirdim 2 3 ay arastirma ve karar verme sureci yasadim.
Biri abone kasmak icin yasarken cok ovmus öldüğünde kotulemis. Ama ginepig esmeralda diye instagram sayfasi sahibiyle bol bol konustum sagolsun dedigi her sey dogru cikti.
Evin icinde yuvasiz bakiyor tamamem serbest ve kediyle yasiyor. Tabi onemli olan kedinin tepkisi ? eger beslemek istersen.
Birde ankarada bayagi sahip olan var bulusma bile duzenliyorlr ?
Bilmediği yerde garipsiyor demekki:) Acıkınca tabağı kemirmek??Bizimkilerde tabağı yalaya yalaya duygu sömürüsü yaparlar:) Bence deneyimli saymalısınız kendinizi baya olmuş. Aa kediyle mi kedi bunu yer ya? Tabi kuşu yemeyenlerde var yavruyken alıştırmak lazım bizimkiler affetmez.Kediler bile sorun oluyor yeni bir hayvanı ev ahalisi istemeyecektir hem yazık olur?? Size sağlıklı mutlu yıllar birlikte :)

??? ahaha bari adamın yüzüne söyleme biri senin çocuğunu kabileyr avlatsa hoş mu olur??

Reaksiyon puanı
6,381
Çok tatlı. Acaba bir kedi gibi veya köpek gibi davranışları mı var? Yani mesela sizin yanınıza gelip beni sev diye size sürtünüyor mu veya oyun oynama gibi istekleri oluyor mu? Uysal bir hayvan mı? Yoksa çok ayrı davranışları mı var?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Yok arkadaşlar bunlar bahçemdeki sebzeleri kemirdiğinden avlatıyorum. Kabilede halinden memnun yani baya seviyorlar etini.
Çok tatlı. Acaba bir kedi gibi veya köpek gibi davranışları mı var? Yani mesela sizin yanınıza gelip beni sev diye size sürtünüyor mu veya oyun oynama gibi istekleri oluyor mu? Uysal bir hayvan mı? Yoksa çok ayrı davranışları mı var?
Öyle bir huyları yokya. Kafadan biraz boş yaratığa benziyor. :D

Reaksiyon puanı
10,560
Kedi kopek gibi davranisi yok ama illaki kendince bir seyleri var. Yuvasinin kapisi acikken koltugun diger ucunda oturayim benimle yuva arasi kosar durur. En son boynuma tirmanir orda oturur. Biraz kuş ve tavsan gibi diyebiliriz.

Yok arkadaşlar bunlar bahçemdeki sebzeleri kemirdiğinden avlatıyorum. Kabilede halinden memnun yani baya seviyorlar etini.

Öyle bir huyları yokya. Kafadan biraz boş yaratığa benziyor. :D
Gerçek hayattada sise takilip yemegini yapan var. Gormez olsaydim. Kus kadar eti vardir. Tabi kopek yiyen var ? en iyisi kulture göre davranmak ?

Oyunu ogrendigimde kabilene saldircam ??

Biraz daha ozet gecmem gerekirse,
Kedi kopek gibi enerji ihtiyaci ve masrafi cok degil. Aşı derdi yok. 1kg kuru mama 1 2 ay goturur evdeki meyve sebzeden az bir sey vermek yetiyor. Kus ve baliktan daha yakin davranir kedi kopekten daha soguktur. Temizlik ve koku olarak en kokusuz olanidir. Kendine has bir kokusu yok.

Son düzenleme:

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Kabileme avlatirim ne abi ya ??
Hepsi can hepsi ?
Şimdi rimworld denilen oyun bir hikaye jeneratörüdür yıl 5000 bir kaç arkadaş uzayda geziyorken uzay gemisi bozuluyor sonra rimworld adı verilen gezegene düşüyorlar kaçış kapsülleriyle ondan sonra işte survival gibi hayatta kalıyorsunuz sonra araştırmalar yapa yapa kendi geminizi oluşturup(yada çalıp) rimworlddan kaçıyorsunuz, en gerçekçi survival oyunu diyebilirim. Oyunda wildlife özelliği var o menüde evcilleştirmediniz maptaki vahşi hayvanları gösteriyor işte ordada @_Zaur_ arkadaşımız guineapigleri avlatıyormuş.(ben genellikle geri saldırma şansları %0 olanlara saldırıyorum muffalo gibi)

Reaksiyon puanı
10,560
Şimdi rimworld denilen oyun bir hikaye jeneratörüdür yıl 5000 bir kaç arkadaş uzayda geziyorken uzay gemisi bozuluyor sonra rimworld adı verilen gezegene düşüyorlar kaçış kapsülleriyle ondan sonra işte survival gibi hayatta kalıyorsunuz sonra araştırmalar yapa yapa kendi geminizi oluşturup(yada çalıp) rimworlddan kaçıyorsunuz, en gerçekçi survival oyunu diyebilirim. Oyunda wildlife özelliği var o menüde evcilleştirmediniz maptaki vahşi hayvanları gösteriyor işte ordada @_Zaur_ arkadaşımız guineapigleri avlatıyormuş.(ben genellikle geri saldırma şansları %0 olanlara saldırıyorum muffalo gibi)
Oyunu merak ettim gercekten sagol guzel bilgilendirme.
Zaurun kabilesini yok etmek istiyorum var mi oyle bir secenek ???

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066

Reaksiyon puanı
10,560
Bu aksamki filmim belli oldu ?
Aciklamada popcorn gorunce soyliyim. Cok sevindiklerinde pop corn adinda hareketleri var. Havada titreme diyebiliriz. Yemek gelirken ve karni yok evde kosarken yapiyor