gtx 1660 ti mı? rtx 2060 mı?

Bu konuyu okuyanlar

cash menderes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sistemim de r5 2600 işlemci var 16 ram 450m anakart var cebi baya zorluyorum gereksiz yere para harcamakta istemiyorum

Gtx 1660 ti mı alayım rtx 2060 mı ?
Hangisini neden alayım?
Ne kadar bir performans farkı olur (benchmark testlerine bakıyorum genelde 10-15 fps farkediyor bu kadar fps için o kadar para vermeye deyer mi)
Ne gibi ayırt edici farkları vardır bu ekran k. larının?
Hangisini öneririsiniz benim için bütçem 6000 civarı?
not: sadece oyun oynayacağım

biraz uzun oldu ama yazarsanız sevinirim:)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Sistem sizde var mı? Sıfır mı alacaksınız orasını tam anlamadım.
RTX 2060 daha uzun soluklu olacaktır. Aradaki fiyat farkına değecektir yani.

cash menderes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hayır sıfırdan alıcam şu an elimde hiçbirşey yok

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Elinde işlemci olmasa 1660 Ti ve Ryzen 2700 ikilisini önerirdim ama sistemin geri kalanını topladığına göre 2060 almak seni daha uzun süre idare edecektir.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
hayır sıfırdan alıcam şu an elimde hiçbirşey yok
Bütçe maks 6000 sistem önerisi istiyorsunuz anladım. Anakartı B450 Gaming Plus alın. Bellekler 3000MHz 8/16GB olmalı. 16 tavsiyem. Yanına birde 2060 koyarsınız tertemiz sistem.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

cash menderes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sistem için teşekkür ederim ama işlemci ekran kartı için fazla deyilmidir ne ne bilim yani bi r5 2600 artı 2060 daha iyi olmazmıydı işlemci bi tık fazla deyilmi çünki sadece oyun oynayacağım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2700 işlemciye 3.nesil ryzenler çıkma arefesinde bu kadar yüksek para bağlanmaz.
Ryzen sistem alcaksanız 2600 VEYA İNTEL 9400f li bi sistem alın. 9400f ,RTX 2060 ile daha iyi de olur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
sistem için teşekkür ederim ama işlemci ekran kartı için fazla deyilmidir ne ne bilim yani bi r5 2600 artı 2060 daha iyi olmazmıydı işlemci bi tık fazla deyilmi çünki sadece oyun oynayacağım
FHD çözünürlükte RTX 2060 ile 1660 Ti arasında çok büyük farklar yok. İşlemci ekran kartının önünde çünkü gelişmeye açık bir sistem. Şuan 2600 alırsan ileride ekran kartı değiştirirken yüksek modelleri alamazsın ama 2700 ile ileride yüksek seviye bir kart alma ihtimalin çok daha fazla. Bende şuan yeni Ryzen işlemciler çıkacakken yeni sistem toplanmasını önermiyorum eğer sisteme acil ihtiyacınız varsa alın.

Justicer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben çok araştırdım ikisini de, yerli yabancı sitelerde, izlemediğim video, bakmadığım benchmark kalmadı.

1660ti ve 2060 ikisi de Nvdia’nın yeni mimarisine sahip. Dolayısıyla benzer sürücü güncellemeleri ve yeni mimarinin avantajına sahip performans ve teknik destek olarak.

2060 %8-15 performans farkı var kağıt üzerinde benchmarklarda değişik oyunlarda.

Üzerine biraz daha koyayım 2060 alırım dersen. Değer mi ?

RTX kartlar kağıt üzerinde güzel ama Nvdia’nın bu teknolojisine daha bir 5 yıl var kanaatimce.

Gereksiz pahalı ve işe yaramıyor özellikler tam olarak. Millet kartları GTX olarak kullanmaya devam ediyor.
Özellikle orta seviyede rtx anlamsız

Ne farkı var RTX’lerin
2 tane getirdiği özellik var. (içinde aşağıdaki işleri yapmak için özel tensor çekirdekler eklendi)
  • Ray Tracing - Gerçekçi ışık yansıma efektleri
  • Deep Sample Learning
Ray tracing için 2060 fikrimce yeterli bir kart değil, 2080ti ve üstü kartlar lazım bu teknoloji için adam gibi. çok az oyun desteği ray tracing sunuyor şu an, üstelik açıldığı takdirde de ciddi FPS düşürüyor. Görüntüye aşırı bir katkısı yok, ben yokluğunu hissetmiyorum açıkçası.

RT açtın diyelim. Örnek = - 40 fps kaybı.
1080p/2k da bu neviden bir fps kaybı yaşayacağıma özelliği komple kapatırım daha iyi.

Deep Sample Learning: Sözde kart yük altında, FPS artırıyor. Gerçekte çözünürlüğü düşürüp fps artırıyor açınca. 4k çözünürlükte 1080p görüntü vermek gibi. Eee ne anladım bundan zaten bütün ekran kartlarında çözünürlüğü kısıp FPS artırmak mümkün. Res scale ile.
Örnek = +20 fps arttırıyor ama görüntüyü bulanıklaştırıyor. Tam fail.

bunu da kapat. Oldumu kart sana GTX.

Aslında ray tracingle oluşan fps kaybını bunla telafi etmeye çalışmış nvdia ama komik şu an için.

Birini açınca ciddi fps kaybı diğerini açınca ekrana vazelin sürmüş gibi bulanık görüntü. Ve bazı çözünürlüklerde bu deep sample özelliğini açamıyorsun. Ve çözünürlük kısıtlamaları var, ikisini birden açmaya zorluyor nvdia çakallık yapıp. 1080p’de örneğin ben rt açmicam deep sample açıcam diyemiyorsun metro’da. Şaka gibi.

Nvdia sürücülerle bunu düzelteceğini söylüyor bence şu an yaptıkları şey oyuncuları kobay olarak kullanmak, çünkü bu özellikler esasen askeri teknolojiler ve yapay zeka araştırmaları için yapılan şeyler. Oyunlar ve oyunculardan ziyade. Big data toplanıyor analiz ediliyor ve geleceğe yatırım yapılıyor ve bu arada rtx diye millet sövüşleniyor, reklam aldatmacası.

Yeni mimarili 2000 Serisi Kartların performansına diyecek yok ama rtx özellikleri şu an için kullanışsız.

Özetle, RTX patlak durumda ilerde gelecek güçlü kartlarla bu teknolojiler adam olabilir. O yüzden orta seviye bir kart alcak adam için RTX’in bir önemi yok diyebiliriz. Nvdia adam seviyor.

Nvidia’da bunu gördüğü için 1600 serisini sürdü. Aslında kartın doğru isimlendirmesi 1660 değil, gtx 2050 ve gtx 2050ti olmalıydı.
Ama o zamanda 2060 satamayabilirdi.

Bu kartlarda RT çekirdeklerini çıkard. Tİ versiyonuna dahi iyi bellekler koydu.

Böylelikle Harika bir güç-tdp değeri düşmesi söz konusu oldu. Bu da kartın ısınmaması ve dolayısıyla fan sesiyle kafa ütülememesi demek. Orta seviye sistemlerde-psularda sorunsuz çalışması demek.

Rtx teknolojileri çıkartıldığında soru şu oluyor

2060 ile 1660ti:

%10-15 FPS
Vs
daha az güç tüketen+daha az ısınan/az ses çıkaran + 500-1000 TL ucuz bir kart mı tercih edersin ?

Açıkçası Msi gaming 1660 Ti aldım çok memnunum. Benchmarklarda 1060 Fe standartla eş değer, 1070’den hafif iyi bir kart. Hafif OC yaptığında 1080 performansı veriyor oyununa göre. Daha o paraya ne olsun. (1070'in 2gb vram'i zaten 1080p ve 2k'da fazla, 6gb hayli hayli yeterli bir vram)

Güç tüketimi çok düşük kart saatlerce oyun oynanılmasına rağmen ısınmıyor. Msi’ın soğutma sistemi zaten çok güzel. Isınmayan ve güç tüketimi düşük olduğu için oc’un üstüne oclanabiliyor. Kutudan çıktığı hali bile kendiliğinden kutu değerinin üzerinde saat hızına ulaştı otomatik olarak 1965 mhz gibi saat hızı gibi. Memory saat hızlarını da manual oc'ladında %10 performansı artıyor. Standart 2060 3-5 fps kadar düşürüyor farkı.

Eski bir psu’un varsa, ses’den ısıdan bıktıysan süper bir kart. Psun düzgünse iyi bir sogutman var bu kez oc potansiyeli inanılmaz.

3-5 saat ayrı ayrı ultra ayarlarda ac origins, bf-1, dishonored 2, gta 5, witcher 3, tomb raider rise of shadow vs denedim.

Özellikle nispeten biraz eski i5 6600 non k işlemcimle darboğaz yapar mı endişem vardı. CPU sömüren monster hunt, ac origins/odys gibi özel oyunlar da hafif darboğaz yapsa da, ekran kartına yük bindirip, res scale(super sampling) 2k-4k yaptığımda 1080p’de canavar gibi ultra ayarlarda bu oyunları da yağ gibi oynadım. Onun dışında diğer oyunlar da zaten darboğaz diye bir şey yok.

Kartın en sevdiğim yanı,
Ne kadar yüklenirsem yükleniyim gördüğü maks sıcaklık 61. Umrunda değil, kart hiçbir şekilde strese girmiyor ? Nerdeyse aynı durumda 200watt çeken R9 380X’in yüzde 80 fan hızında 75-80 dereceyi gördüğü yerde bu kart 120-140w çekerek, kafa üstülemeden huzur verdi, nirvanaya erdim.

Kart beni fazlasıyla mutlu etti, keşke 2060 alsaydım diye içimde bir uhte kalmadı denedikten sonra. Çünkü orta üstü bir kart alıyorsan soğutma sistemi ve güç tüketimi çok önemli.ekstradan msi kartına para verdiğim için de memnunum.

Asus strix ve msi twinfrozer tarzı bir 2060 alamıyorsan düşünmeden iyi soğutma seçenekli 1660ti al derim.
2-3 yıl sonra kartı zorlayan oyunlar çıktığı zaman yüksek fan sesi ve sıcaklık adamı bezdirdiğini var sayarsak, her sene kart değiştiren pro gamer-fan boy değilsen birazcık performanstan ziyade kartın 2060 göre daha rahat uzun soluklu kullanılabilirliği var.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Ray Tracing olayı hikaye bence. Yakında söner. :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemciyi n'aptın ,peki. :)