GTX 1080 Hakkında bilmeniz gerekenler!

Bu konuyu okuyanlar

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Merhaba, bu konumuzda sizlere yabancı sitelerden topladığım teorik olmayan bilgileri türkçe olarak bu konu altında sizlerle paylaşacağım. Umarım yararı olur sizler için. Hemen başlayalım! (Buradaki hiç bir yazının alıntı olmadığını belirtmek isterim. Kısaca hepsi bana aittir.)

GTX 1080'in temel özellikleri:

* Yeni 16nm Finfet teknolojisi ile üretilmiş Pascal mimarisine sahip grafik işlemcisi bulunmakta.

* GDDR5 bellekler, GDDR5X ile güncelleştirildi ve 10 Gbps hızın sunmasının yanı sıra, daha yüksek bant genişliği sayesinde bellekler GDDR5 belleklere göre, kat kat daha hızlı performans veriyor. Ayrıca bu ekran kartının belleği 8 GB'tir.

* GTX 1080, 256-Bit bir ekran kartıdır. Yanlış hatırlamıyorsam, GTX 980 384-Bit ekran kartıydı fakat GTX 1080, GTX 980 ekran kartından kat kat daha verimli ve hızlı. Bunun sebebi, yeni mimariler, yeni bellek teknolojilerin olmasıdır. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi ise, Bit değerlerine çok takmamanız. Bit değerlerinin fazla olması, ekran kartının güçlü olmasını sağlamaz. Ekran kartının asıl grafiklerin işlendiği donanımı, Grafik İşlemcisidir!

* Ekran kartı, 16nm grafik işlemciye sahip olduğundan, daha önceki nesil ekran kartlarına göre çok daha yüksek değerlere overclock edilebiliyor. (GTX 1080 ekran kartının Çekirdek frekansı 1.7 GHZ yani 1733 MHZ'ye kadar otomatik overclock edilebiliyor. Ayrıca dileyen kullanıcı 1900 MHZ veya 2100 MHZ'ye kadar overclock edebilir fakat bunun her GTX 1080 ekran kartında aynı değerlere overclock edilemeyeceğini not düşmeliyiz. Bunun sebebi ise, her ekran kartı her ne kadar aynı malzemelerden üretilsede, bazen bazı malzemelerin slikon kalitesine göre ufak farklılıklar gösterebilir.)

* VR (Virtual Reality) oyunlarda Titan X ekran kartına göre, 2 Kat daha fazla performans verebiliyor.

* Bu ekran kartı, bir önceki nesil maxwell mimarili ekran kartlarına göre, Directx 12 oyunlardan daha çok performans alabiliyor.

* 4K çözünürlükte bütün oyunları oynanabilir hale getiriyor. Düşük FPS (Frame per second) sorunları ortadan kalkıyor. (Genelleme olarak. Her oyundan oyuna, 4K'da alacağı performansın değişeceğini unutmayalım. Ancak ekran kartının güçlü olmasıyla birlikte, 4K çözünürlükte bütün oyunların oynanabilir olacağını söyleyebilirim.)

* Nvidia pascal ile birlikte yeni HB SLI köprüsü geliştirdi. Yeni nesil HB SLI köprülerinde, bant genişliği daha fazla olduğundan, 2 Adet GTX 1080 SLI yaptığınız zaman, SLI performansı, bir önceki nesil ekran kartlarındaki SLI performansından daha verimli veri işliyor! Yanlış bilmiyorsam, HB SLI, (High Bandwidth SLI) anlamına geliyor yani yüksek bant genişliği.

* GTX 1080 ekran kartında, daha önceki GTX 980 ekran kartlarındaki varolan fiziksel tasarımı biraz daha rafine ederek yani, geliştirerek GTX 1080 ekran kartına yakışan bir tasarım olduğunu söylemeliyim.

* Ayrıca GTX 1080, daha önceki nesil ekran kartlarındada kullanılan, G-SYNC teknolojisini desteklemeye devam ediyor. G-SYNC sayesinde, Ekran kartı ve monitör aynı ritme uyum sağlayarak, ekranda oluşan Tearing yani ekrandaki çizilmeleri yırtılmaların olmamasını sağlıyor aynı zamanda Input Lag adı verilen sorunuda ortadan kaldırıyor. V-SYNC ise, sadece ekranın HZ değerine göre, oyunun FPS hızını sabitliyordu. G-SYNC teknolojisi ile, bu sorun ortadan kalkıyor. Herhangi bir FPS limiti olmadan ve ekranlarda yırtılma ve Input lag olmadan pürüzsüz bir oyun deneyimi sunuyor!

* GTX 1080 ekran kartının maximum TDP (Thermal Design Power) değeri 180W.

Biraz da Referans GTX 1080 Ekran kartları hakkından konuşalım. :)

* 27 Mayıs sonrası, MSI kendi yeni GTX 1080 GAMING X 8G adı altında kendi referans ekran kartını piyasaya sürdü! Bu ekran kartı, MSI firmasının kendi ekran kartı overclock programı ile, otomatik olarak Grafik işlemci en fazla 1847 MHZ'ye kadar overclock edilebiliyor. Ayrıca MSI firmasının kendi yapmış olduğu özel Fan tasarımları sayesinde, Blowerfan tasarımlı olan ilk çıkan GTX 1080 ekran kartına göre, çok daha verimli bir soğutma sağlıyor. Böylece ekran kartı, yük altındayken çok daha serin çalışabiliyor. MSI firmasının GTX 1080 ekran kartında TORX 2.0 adı altındaki teknolojisi ile TWIN FROZR VI teknolojisini çok daha üst seviyelerde kullanarak, ekran kartının çok daha serin ve sessiz çalışmasını sağlıyor. TORX 2.0 teknolojisi %22 oranında daha sessiz çalıştığınıda belirtelim.

* MSI, Zotac, EVGA gibi değişik firmalarında, kendi referans GTX 1080 ekran kartlarınıda üretiyorlar.

Umarım bu konu sizlere faydalı olmuştur... İyi forumlar.

Son düzenleyen moderatör:

Junas28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Paylaşım için teşekkürler...

Bir iki ekleme yapmak istiyorum;

Pascal daha verimli bir sıkıştırma teknolojisi kullanmakta, o yüzden daha dar bir bellek arayüze sahip olsa da pratikte, modeline göre daha fazla veri akışı sağlayabilir.

Boost Clock ile overclocku karıştırmamak lazım. 1080'ların Boost clockları 1600 mhz'den başlayıp 1800mhz'lere ulaşabiliyor. Bu dediğiniz gibi 16nm finfet çipinden ve Maxwell'den miras alınan başarılı mimarisinden kaynaklanıyor. Ama belki fiji kartlarında olduğu gibi, overclock için çok fazla alana sahip olmaması ihtimali var. Fiji çipi bütün alanını kullandığı için overclock konusunda çok kısıtlı. Profesyonel bir overclockcu (Roman der8auer) 2.4 ghz'i geçemediğini kaydetti (vrm kontrolleri çıkarıp, tdp limitini kaldırmasına rağmen 1.25 Volt limitine takıldı). Referans bir 980 ti ile (1002 mhz) 2.2 ghz'e kadar çıkıldığını da ekleyeyim. Belki bu 16nm finfetin daha yeni üretim bandında olmasından kaynaklanıyor belki de küçültülmüş "Die Size"'ın fiziksel sınırı budur. Özel PCB'lerle zaman gösterecek kanımca.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37

Pascal daha verimli bir sıkıştırma teknolojisi kullanmakta, o yüzden daha dar bir bellek arayüze sahip olsa da pratikte, modeline göre daha fazla veri akışı sağlayabilir.

Boost Clock ile overclocku karıştırmamak lazım. 1080'ların Boost clockları 1600 mhz'den başlayıp 1800mhz'lere ulaşabiliyor. Bu dediğiniz gibi 16nm finfet çipinden ve Maxwell'den miras alınan başarılı mimarisinden kaynaklanıyor. Ama belki fiji kartlarında olduğu gibi, overclock için çok fazla alana sahip olmaması ihtimali var. Fiji çipi bütün alanını kullandığı için overclock konusunda çok kısıtlı. Profesyonel bir overclockcu (Roman der8auer) 2.4 ghz'i geçemediğini kaydetti (vrm kontrolleri çıkarıp, tdp limitini kaldırmasına rağmen 1.25 Volt limitine takıldı). Referans bir 980 ti ile (1002 mhz) 2.2 ghz'e kadar çıkıldığını da ekleyeyim. Belki bu 16nm finfetin daha yeni üretim bandında olmasından kaynaklanıyor belki de küçültülmüş "Die Size"'ın fiziksel sınırı budur. Özel PCB'lerle zaman gösterecek kanımca.
Açıkçası o da bir nevi overclock türü. Sadece insan tarafından menüel olarak ayarlanmıyor. Ekran kartı çipinin içerisine Overclock profili gibi hazır olarak kaydediliyor ve bunu tek tuşla otomatik olarak yüksek frekanslara çıkartabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse DDR4 ramlerde olduğu gibi XMP (Extreme Memory Profile) olayına örnek verebiliriz aynı bunun gibi de ekran kartının içinde MSI tarafından hazırlanan otomatik overclock profili bulunmakta. MSI o maximum boost değerini firmanın kendisi uygun ve stabil olup olmadığına, bunları test ederek en uygun ve olabilecek en ideal değeri ayarlıyor ve bizlere tek tuşla otomatik overclock sunuyor.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37

Bu arada gelecek zamanda Shiftdelete.net'te editör, ürün inceleyici olarak çalışmayı ve ortak olmayı düşünmekteyim. Tabi şu an yaşımı pek uygun görmeyecekleri için beni işe alacaklarını sanmam. :) Ben yetişkin olursam Neckbeard gibi sakallı olurum. ^^

Junas28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bu arada gelecek zamanda Shiftdelete.net'te editör, ürün inceleyici olarak çalışmayı ve ortak olmayı düşünmekteyim. Tabi şu an yaşımı pek uygun görmeyecekleri için beni işe alacaklarını sanmam. :) Ben yetişkin olursam Neckbeard gibi sakallı olurum. ^^

Başarılar diliyorum, ben sadece bir yabancı dil hocasıyım. 16 yıldır bilgisayar kullanmam (kısa bir süre pc teknik servisinde çalışmam yanı sıra) ve bildiğim yabancı diller sayesinde yurtdışından epey okuyan biri olarak, kimlerle iletişime geçmen gerekir bilemiyorum. Umarım hayalini gerçekleştirirsin.
Tekrardan başarılar dilerim.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Başarılar diliyorum, ben sadece bir yabancı dil hocasıyım. 16 yıldır bilgisayar kullanmam (kısa bir süre pc teknik servisinde çalışmam yanı sıra) ve bildiğim yabancı diller sayesinde yurtdışından epey okuyan biri olarak, kimlerle iletişime geçmen gerekir bilemiyorum. Umarım hayalini gerçekleştirirsin.
Tekrardan başarılar dilerim.
Ben ilk bilgisayarıma 2007'de kavuştum. İlk masaüstüm arçeliğin özel topladığı eski donanımlara sahip pentium 4 ve nvidia geforge 6200 ekran kartlı bir sistemdi. Gerçi 2007 tarihinde Intel duo 2 gibi çok daha güçlü işlemciler vardı fakat türkiye o zamanlar kazık yedirtmeyi seviyordu o yüzden 2004 yılının bilgisayarlarını 2007 de 2000TL cıvarlarında satardı. :)

Junas28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
1999.. 20mhz'in bi kaç 100 tl fark yarattığı bir dönemden gelmeyim :D
ilk pc 120mhz gibi bişey, bi kaç mb ram, 1 mb ekran kartı.. vodoo'lardan tut, nv ve ati'lerin bugüne kadar çıkmış bütün ürünlerini gördüm, nesillerin yarısını almışlığım vardır :) dinozor anlayacağın.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
1999.. 20mhz'in bi kaç 100 tl fark yarattığı bir dönemden gelmeyim :D
ilk pc 120mhz gibi bişey, bi kaç mb ram, 1 mb ekran kartı.. vodoo'lardan tut, nv ve ati'lerin bugüne kadar çıkmış bütün ürünlerini gördüm, nesillerin yarısını almışlığım vardır :) dinozor anlayacağın.
Türkiye'nin hatası buydu zaten. 2007 yılında bizlere 2007 yılının teknolojilerinin bilgisayarlarını satmaları gerekirdi mesela. 1999'da daha iyi işlemcili bilgisayarlarda satabilirlerdi sana.

Junas28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Türkiye'nin hatası buydu zaten. 2007 yılında bizlere 2007 yılının teknolojilerinin bilgisayarlarını satmaları gerekirdi mesela. 1999'da daha iyi işlemcili bilgisayarlarda satabilirlerdi sana.
O yüzden çoğu zaman yurtdışından alırım, bir ayağım Almanya'da halen. Neyse saat geç oldu, tekrar başarılar dilerim ve iyi geceler.

Son mesajlar