GTA 4 Performans Artışı

Bu konuyu okuyanlar

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
İçindekiler
---------------------
1 ) GİRİŞ
2 ) ÖNCELİKLE
3 ) MAJOR ARTIŞ
4 ) MİNÖR ARTIŞ
5 ) *NVIDIA ÖZEL*
6 ) STANDART AYARLAR
7 ) HAKKINI ARAMAK
8 ) SONUÇ
9 ) GÜNCELLEMELER
---------------------

1)

GİRİŞ

Pc oyuncularının 6 aydır beklediği oyun en sonunda çıktı.Fakat bir sürü teknik
sorunuda beraberinde getirdi.Oyun çıkmadan önce R* dan gelen açıklamalar pek iç açıcı
değildi (çünkü R* oyunu full olarak oynamak için 2009 martında çıkacak olan kartları
öneriyorlardı) ama insanların tahamülü kalmamıştı ve bunu gözardı ettiler.
Gta 4ün çıktığı günden itibaren gelen, insanların şikayetleri gelecek olan kara
günlerin habercisiydi.Önce Nvidia sonra Ati sadece gta4 için beta sürücüler
yayınladılar.Ardından R* ın hazırladığı (Microsoftunda onayını bekledi) bir yama
yayınlandı.Fakat yama farklı kişilerde farklı performans gösterdi.Bazılarında FPS
artışı olsada, doku kayıplarında artış meydana geldi ya da kamera ve fare-klavye de
sorunlar ortaya çıktı.Yamalar R*ın çıkardığı yamadan daha çok işe yarıyordu.Özellikle
Nvidia bu gta4 olayında müşterilerin gözünde yıldızlaştı.
Bütün dünya R*dan daha düzgün bir yama beklerken daha fazla bekleyemedi ve herkes
kendince çözümler bulmaya başladı.Burada yazılanlar hepsi oyunudan daha iyi bir
performans sağlamak için önerilen işlemlerdir ve burada yazdıklarımın hepsini kendi
bilgisayarımda da denedim ve mutlu sonuç elde ettim dilerim sizede yardımı dokunur.Daha
evvel hemen FPS kazanmak için bir işlem söylemiştim bu konu hakkındaki keşfettiklerim
ve çoğunlukla internetten bulduklarım fazlalaşınca bununla ilgili tek bir sayfa
herkesin hepsini tek yerde bulabileceği bir yer hazırlamak istedim.Umarım yardımcı
olur.
Not: Burada yazılan yazılar Nvidia ekrankartlarını baz alarak yorumlanmış olabilir.
Burada yazılanlarıda uyguladıkdan sonraki bendeki fps 35-40 civarında.

-------------Bu çalışmalar bu sistemde denendi--------------

AMD Athlon 64 x2 5000+
3gb RAM
Nvidia 8500 gt 512mb
Creative sound blaster 24bit 7.1
80Gb x 2 HDD
Vista home premium 32 SP 1

------------------------------------------------------------

* Burada yazılanlar bu sisteme sahip ya da bu sisteme yakın olanlara önerilir *

2)

ÖNCELİKLE

Buradaki önerileri okumadan ya da uygulamadan önce tekrar hatırlatmada yarar var.Dx
driverlarınızı,ekrankartı sürücülerinizi ve Gta 4 ün son patchini yüklemeyi unutmayınız.
Dxin en güncel sürümünü bulmak için " DXwebsetup.exe " dosyasını internetden çekin
ve en güncel sürüm yüklensin.Nvidiasın son sürümlerini ise " nvidia.com " dan takip
edebilirsiniz.gta 4ün son patchide zaten oyuna girerken otomatik olarak yüklenicektir.
Bütün bu kontrolleri yaptıkdan sonra devam edin eğer bunları hiç ya da eksik
yapmışsanız daha yazıya başlamadan FPS deki artışı gözleyebilirsiniz.

3)

MAJOR ARTIŞ
A)Havadan fps

Oyunu yüklediğiniz klasörü açın.Oradan common dosyasını açın ve shaders dosyasını
kopyalıyıp yedekleyin.Sonra shaders klasörünü açıp, win32_30_atidx10 dosyasının
içindeki herşeyi win32_30_nv8 dosyasının içine yapıştırın.Eğer " bu dosyaların
üzerine yapıştırıyorsunuz eminmisiniz? " gibi bir soru gelirse hepsine evet diyin.
Bu işlem bittikden sonra oyununuz 10-20 FPS artış olabilir.Ayrıca çoğu doku
kaybınıda giderir.Eğer bir sorun olduysa yedeklediğiniz shaders dosyasını oyunun
yüklü olduğu klasöre geri koyun, herşey eski halini alır.(Bu işlem bildiğime göre vistada işe yarıyor.)

B)KOMUT

Oyunun yüklü olduğu klasörü açın ve oraya adı " commandline " olmak üzere bir .txt
dosyası oluşturun. TXT dosyasını açın ve artık oraya şu kodları girerseniz oyuna komut
verip öyle açılmasını sağlıyabilirsiniz.
Komutlar:

-renderquality :Oyunun render kalitesini belirler. (0-4)
-shadowdensity :Oyundaki hesaplanıcak ışık kaynaklarını belirler. (0-16)
-texturequality :Oyundaki texture kalitesini belirler . (0-2)
-viewdistance :Kameranın ne kadar uzağı göstericeğini belirler. (0-99)
-detailquality :Oyundaki detay kalitesini ve uzaklığını hesaplar. (0-99)
-novblank :Oyundaki Vsync işlemini kapatır.
-norestrictions :Ekrankartına göre grafiklerin maksimum ayarlarının belirlenmesi işlemi kapanır.
-safemode :Oyunun grafikleri EN DÜŞÜK seviyeye getirilip çalıştırılır.
-nomemrestrict :Ekran kartının hafızasına göre yapılan kısıtlama kaldırılır.
-minspecaudio :Oyunun müzikleri ve efektleri daha kalitesiz olur.(metin belgesinin içinden tavsiyem olarak sadece -minspecaudio kelimesini silin efektler gerçekten iğrenç oluyor.)

Bunlar yazılabilecek bazı komutlar.Bunların hepsini yazmanız gerekmez sadece
istediklerinizi yazıp commandline.txt i kaydedip kapayın.Oyunu tekrar açtığınızda
yazdığınız komuta göre değişimler gerçekleşir.Commandline oluşturdukdan sonra oyunun
açılması normalden yaklaşık 1dakika daha uzun sürebilir.Bu komutlarlan halen oynuyorum
ve değişik (ve performans arttıran) bir şey keşfedip keşfetmez buraya bildiricem.
***Fps artışı sağlamak için size önerim, -novblank , -minspecaudio ve -
nomemrestrict dir.*** Görüntü ve sesde kaliteleşsizmesine karşın çok fazla fps artışı
meydana gelir.En düşük sistemler bile performans olarak oynanabilir seviyeye gelir.

Kullanmak istemediğiniz zaman commandline.txt i silebilirsiniz.

4)
MİNÖR ARTIŞ

A)Gtadaki ufak değişiklikler

Oyundayken esc tuşuna basıp game e gelin.Oradan clip capture ı off yapın böylece
oyundaki 30-45 sn önceki olaylar kaydedilmezken işlemci biraz olsun rahatlar.Ayrıca
kendi parçalarınızı koymamakda işlemciyi rahatlatır.Keza gps sesli sistemini ve
harita,alt yazılar ı kapamak ufak işlem kazancı olarak geri döner.Kamerayıda mümkün
olduğunca karaktere yakın tutmak oyunu hızlandırır( "v" tuşu ). "p" tuşuna basarak post
filtlemenin açıkmı kapalı olduğundan emin olun ve kapayın.Arabadayken radyoyu kapamak
ve son çare olarak sadece (oyun saatine göre) gündüzleri oynayın.Olmadı şifreyle oyunu
hep güneşli yapın.Karaktenizi fazla giydirmeyin.
Bunlar bazıları için komik gelebilir ama 10fps nin üstüne çıkamayanlar için iyi bir
tavsiyede olabilir.

B)Bilgisayardaki değişiklikler

Oyunu açmadan önce hertürlü gereksiz OS işleminden ya da diğer yazılımları kapayın.
Antivürüs programları dahil.Vista kullanıcıları Aero sundanda vazgeçip arayüzü klasik
windows yapabilirler.Ucu ucuna yetecek hdd boşluğunuz olmasın.
Çift çekirdekli AMD Kullanıcıları google dan " Dual-Core Optimizer " programını
indirip son sürümünü kullanabilirler.Keza " AMD Fusion for Gaming " programıda sadece
gta4 de değil bütün oyunlarda hızlandırabilir.Ayrıca fanınıza
güveniyorsanız,ekrankartınızı ve işlemcinizi overclock layın.

5)
*NVIDIA ÖZEL*

Gta4 ün pc macerasında R* ın yıldızı düşsede Nvidia adeta kahraman oldu.Üst üste
çıkardı sürücüler oyunculara ilaç gibi geldi.Bazıların biliyor olabilir ama bunuda
hatılatmada fayda var.
Nvidianın kontrol paneline gidip 3d ayarlarını manuel olarak değiştirebilirsiniz ve
kartınızı maksimum performansa göre ayarlayabilirsiniz.3d ayarlarının yönetilmesine
girdikden sonra oradaki seçeneklerden optimasyon yazanlar haricinde hepsini kapayın ya
da engelleyin ve tabikide yüksek performans moduna getirmeyi unutmayın.

6)

Standart ayarlar

Oyunun normal seçenekler kısmındaki ayarları genelde pek yüksek
tutmayın.Viewdistance Major ve minör artışlardan sonra 30-40 arası tutmak fazla
yormayacaktır.Fazla zorlamamak için detay uzaklığını 1 de tutabilirsiniz.Yine bu
artışları yaptıkdan sonra araç sayısı minumum 30 tutmak fazla zorlamaz.Ekstra gölgeleri
ise tamamen kapayabilirsiniz.Çözünürlüğün yenileme hızını yüksek tutmakta fayda var.

7)

Hakkını aramak

Kim nederse desin ne gibi konuşmalar olursa olsun biz sadece bir R* müşterisiyiz ve
müşteri herzaman haklıdır.Bunu unutmamalıyız.Belki bir oyun yarattıkları için onları
sevebiliriz,saygı duyabiliriz ama herzaman müşterisi olarak kalırız.O yüzden
haklarımızı ve isteklerimizi onlara her zaman belirtmeli herhangi bir şikayetimizi belirtmeliyiz.
Gta4 ün Pc macerası kötü başladı ama umarım iyi devam eder.R* "müşterilerini" ne
kadar saygı duyduğunu! göstedi.Bizde gördüğümüz saygı neticesinde tepkimizi yetkili
kişilere ( Rockstar sopport , Windows live...) bildirmeliyiz.
Her oyununu en düşük donanımdada oynamalıyız gibi bir düşüncemiz yok.Sonuçta
ferrari süreceksen parasını vereceksin ama insanların karşısına geçip " bu oyunu full
detay oynamak için 2009 martında çikacak grafik kartlarını öneriyoruz " diye bir
pişkinlik yapıp üstünede çok kötü...Çok kötü bir konsoldan PC ye uyarlama
yaparsan.Tepkiyide kabullenip hatanı telafi etmelisin.Buradan herkese sesleniyorum
sadece hakkınızı arayın ve en saf soruyla gidin R* ve windows a sorununuzu
iletin.Unutmayın ETKİ TEPKİYİ OLUŞTURUR!

Commandline belgesi sayesinde oyunu her tekrar açışınızda oyunun ayarları metin belgesine göre düzenlenir size tavsiye gölgeleri açmayın ve MO SDW hariç bütün ayaları düşük yapın MO DOF u da açık hale getirin kaliteli görüntüyle kasmadan oynayabilirsiniz.

Alıntıdır.

Kaynak:Oyungezer Online - GTA4 Performans Rehberi (PC) v1.02

Şimdi kendim yazayım.

ASUS A8N5X
AMD Athlon 3200
Nvidia 8500 GT
1 gb ram

sistemde kasmadan oynuyorum ama gerçekten kasmadan.(1.0.3.0 patch ile)

15-20 dkde bir 4,5 saniyelik bir donmadan sonra oyun tekrar eski haline dönüyor kasmadan oynamaya devam edebiliyorsunuz yani demek istediğim benim sistemimde bunları yaptım ve de dediğim gibi 15-20 dkde bir 4 saniyelik bir donma meydana geliyor sonra tekrar kasmadan oynamaya devam ediyorum.Herhalde 20 dkde 4 saniyelik donmanın size bir zararı dokunmaz.

Tekrar alıntıdır.

Not:Benim yazdığım MO DOF, MO SDW falan türkçe yama ile bunları diyorum yani orjinal olarak bunlar değişik olabilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İlk Başta Bende Hep Shader Dosyasına Yapılan Taktiği Arıyordum.Kesinlikle Doğru Söylüyorsun.Çok Saol.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardes su commandiline die bi txd olustururken nasıl o verdigin kodların arkalarındaki cizgilerle mi yazyoz ve o parantez icindeki yazıları damı yazyoz karsına