Soru Gram altının yönü 5-6 ay sonra sizce ne olur?

Bu konuyu okuyanlar

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Selamlar. Başlıkta belirttiğim üzere gram altının yönü sizce 5-6 ay sonra ortalama ne olur?

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,525
Türkiye de seçimden dolayı parasal genişleme olacak. Kredi muslukları açılacak bunun yanında asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretlere 2x'e yakın zamlar gelecek.
Ekonominin temel kavramlarından biri olan arz-talep dengesine göre
"bir şeyin miktarı artarsa değeri düşer". Faizler düşürüldü, parasal genişleme geliyor. Yani TL miktarı bayağı bir artacak, bu da değerinin düşmesi anlamına geliyor. TL nin değer düşmesi demek bütün varlıkların TL cinsinden artması demektir.
Yani havadan, milyarlarca dolar gelmezse, ciddi yükselecektir.
Tabi bunlar teori, pratikte kayıt dışı bir para gelirse örneğin Rus oligartlar hakikaten milyarlarca dolar getirirse, merkez bankası da bu gün yaptığı gibi satarak artışı önleyebilir. Gram altın da 900-1100 bandında böyle inip çıka da bilir.

Arkada ne konuşulur bilinmez ama ben ne kadar para gelirse gelsin altının yükseleceğini düşünüyorum şahsen. Ona göre de güzel bir fiyattan gümüş altın aldım. Köşede duruyor.

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Türkiye de seçimden dolayı parasal genişleme olacak. Kredi muslukları açılacak bunun yanında asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretlere 2x'e yakın zamlar gelecek.
Ekonominin temel kavramlarından biri olan arz-talep dengesine göre
"bir şeyin miktarı artarsa değeri düşer". Faizler düşürüldü, parasal genişleme geliyor. Yani TL miktarı bayağı bir artacak, bu da değerinin düşmesi anlamına geliyor. TL nin değer düşmesi demek bütün varlıkların TL cinsinden artması demektir.
Yani havadan, milyarlarca dolar gelmezse, ciddi yükselecektir.
Tabi bunlar teori, pratikte kayıt dışı bir para gelirse örneğin Rus oligartlar hakikaten milyarlarca dolar getirirse, merkez bankası da bu gün yaptığı gibi satarak artışı önleyebilir. Gram altın da 900-1100 bandında böyle inip çıka da bilir.

Arkada ne konuşulur bilinmez ama ben ne kadar para gelirse gelsin altının yükseleceğini düşünüyorum şahsen. Ona göre de güzel bir fiyattan gümüş altın aldım. Köşede duruyor.
Çok güzel bir şekilde kısaca özetlemişsin ve ne söylemek istediğini gayet güzel anladım. Ben de yavaş yavaş kenarı koya koya devam ediyorum altını. Gram gümüş hep bi aklımın köşesinde ama gram altına göre bir tık daha riskli varlık kategorisine girdiği için ve hareketleri aşağı veya yukarı altından daha keskin yaptığından dolayı düşüşleri beni korkutmuyor değil. Fakat son yıllara oranla bakıldığında grafiksel olarak getiri yönünde yüzdesel olarak altınla arasında çok bir fark olmadığını gördüm. Bu da beni gram gümüşe göre daha risksiz olan gram altına yönlendirdi. Daha çok sepetimi gram altın, döviz olarak Euro şeklinde yapıyorum. Dolar hiç almadım, almayı da düşünmüyorum. Euro'nun paritesi çok çok düşüktü Dolar karşısında. Bu yüzden hiç farklı bir döviz cinsine yönelmedim. Kripto paralar çok çok riskli olduğundan dolayı oraya da hiç ayak basmadım. Sepetimi genişletmeyi düşünüyorum fakat borsadan hiç anlamam. Bir aralar BİST 30 için 16-18 tane hisseden toplamayı düşünmüştüm ama o da kafama sonradan pek yatmadı. Gram altın ve Euro ile yoluma devam ettim sürekli. Gram altının beklentisi 2022 yılının ilk çeyreğinde çok yükselecek diye söylentiler oldu. FED bu durumu ters köşe etti. Aylarca faiz arttırarak Ons altını baskıladı. ABD tahvilleri coştu. Şimdi Amerika'da enflasyon indiği görününce Ons altın tekrardan yükselişe geçti. Şimdi ekonomistler ve iş adamları 2023'ün ilk çeyreğinde Dolar/TL'ye de bağlı olarak ve FED'in faiz konusunda bu saatten sonra çok fazla agresif olmayacağını düşünerek 1500-1700 TL arasında olacağını söylüyorlar Mart-Nisan ayı gibi. Dünyada işler eskisi gibi değil her şey bir anda olup bitiyor. Elimizdekinin değerini korumaya çalışmaktan başka bir şey yapamıyoruz malesef.