Grafik-Tasarım Konusunda Yeni Başlayanlara

Bu konuyu okuyanlar

grafikzade

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni başlayanlar için “Altın” değerinde bir yazıdır. Bu alanda bulunmak istiyorsanız mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yeni başlayanların en büyük tereddüdü “Bu işte yeterli miyim? Nasıl Yapacağım?” sorularıdır… Aslında çözümü önünüzde çok kolay hem de oldukça kolay fakat size bir yol gösteren yok, bir kılavuzunuz yok. Etrafınızdaki kime sorsanız sizlerin gözünü korkutur, olayı haddinden fazla büyütür. Bu insanlarda var olan bir özellikten kaynaklandığı için Şuan ki durum size de yansıyor ister istemez. Bizim insanlarımız hayatı kendine zorlaştırmayı ( Kendini Övme / Yüceltme ) büyük bir marifet sanar. Sanki alemdeki en büyük acı, en büyük stres, en büyük dert, en büyük bilgi onda ve kendini hayatta yaşadığını hayatı yaşadığını zanneder. Oysa ne büyük bir eksiklik…

Eee, durum böyle olunca sizinde bu tip sorunlardan dolayı gözünüz korkuyor. Eğer iyi bir grafiker ve tasarımcı olmak istiyorsanız en başta şunu yapmalısınız;

“Hayatı zorlaştırmayı bir kenara bırakın! ve Şu ana kadar hayata dair yaşadığınız ne varsa hepsini silin, Tüm değer yargılarınızı tüm bildiklerinizi silin!”

Siz bir grafiker / tasarımcı iseniz Hayata tersten bakabilmeyi her şeyi kolaylaştırabilmeyi ve olmayacak şeyleri yapabilecek şekilde düşünmelisiniz. İşte Birinci Adımı attınız. Oldukça kolay değil mi?
Siz bu işi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz, İkinci Adımda bilmeniz gereken iki farklı durumun birleştiği ve ayrılamadığı bir durumdan haberdar olmalı farkında olmasınız..

Program Bilginiz ve Tasarım Tecrübeniz
Bu durum öyle farklı bir durumki biri 0 Maksimum Düzeyde olunca diğeri olmuyor, Diğeri 0 Maksimum Durumda olunca diğeri olmuyor Örnekler ile açıklayalım.

Diyelim ki tüm Programları A’dan Z’ye biliyorsunuz, Ama iş tasarım konusuna gelince duruyorsunuz, birşeyleri yaratamıyorsunuz, aklınıza gelmiyor ve toparlayamıyorsunuz… Peki bu durumda öğrendiğiniz Programlar ne işe yarayacak???
Grafik ve Tasarım Temeliniz o kadar çok sağlam ki her şeyi yapabileceğinizi düşünüyorsunuz, gene aynı durumun bir benzeri oluyor, Programı açıyorsunuz fakat bir şeylerin nasıl yapılabileceğini bilmiyorsunuz. Durum gene aynı Program bilmedikten sonra hayalleriniz ne işe yarar ki???
Böyle karışık bir durumda yapacağınız kendinizi ölçmek. Hangisinde iyiyim hangisinde eksikliklerim var? Gelin bu eksikliklerin olduğu durumda eksikliklerinizi nasıl giderebilirsiniz…

Program Kullanma Seviyemin İyi Olduğunu Düşünmüyorum
Üzerinde çalışmak istediğiniz programı açın ve ne yapmak istediğinizi düşündükten sonra İnternette “…… Nasıl Yapılır?” şeklinde aratın. Karşınıza yüzlerce Görsel Anlatım ve Yazılı Anlatım çıkacaktır. Bu şekilde yapmak istediğinizi nasıl yapacağınızı Anlatılan adımları takip ederek öğrenmiş olursunuz. Siz bu yaptığınız ile yapmak istediğinizi sadece bir yolla öğrenmiş oldunuz, fakat bu grafik ve tasarım öyle bir durum ki yapmak istediğinizi yüzlerce yoldan yapabilirsiniz. Bunu da farklı anlatımları bularak öğrenebilirsiniz. Zaten internet üzerinde Grafik-Tasarım Eğitim Setleri oldukça fazla olduğundan Program kısmında fazla takılmazsınız…

Grafik-Tasarım Tecrübemin İyi Bir Seviyede Olduğunu Düşünmüyorum
Bu karşılaştığınız durumda da yapacaklarınız oldukça basit… Eğer gözleriniz görüyorsa, Gözleriniz ile bakabilmeyi, incelemeyi ve yorumlamayı öğrenmeniz gerekiyor. Bunu da çözmenin yolu budur arkadaşlar. Örnekler ile anlatalım tam anlaşılsın. Gerçek bir obje ile düşünelim, basit olarak elimizde yuvarlak bir cisim var. Bu ‘top, küre, elma, cam veya herhangi yuvarlak bir cisim olabilir. Anlaşılabilmesi için, top ile başlayalım… Tek bir renge sahip top düşünün. Yeşil renkte olsun. Tam karşınızda duruyor. Ne görüyorsunuz? İşte burada ne görebildiğiniz çok önemli! Gözleriniz ile bakabilmeyi tam olarak öğrenmelisiniz, Özellikle ışık açıları ve renk geçişleri… Bu iki özelliği görebiliyorsanız inanın yolun yarısını yarıladınız demektir. Evet Yeşil Top tam karşımızda, ben ne görüyorum???

Topun tam ortasında yeşil bir renk tonu fakat tam kenarlarında o yeşil ton koyulaşmış! Fakat bu koyulaşma keskin bir koyulaşma değil, orta kısımda yer alan yeşil tonu belli bir alandan sonra yavaş yavaş koyulaşıyor. Bir renk geçişi söz konusu. O zaman diyebilir miyiz ışık tam ortadan vuruyor???

Şuan bunu program üzerinde yapmaya başlayın. Bir kaç küçük işlem sonrasında istediğinizi oldukça kolay bir şekilde yapabileceksiniz.
Temel Nokta!!! Bir nesneyi inceleyebilmek renklerini ayırmak ışık açılarını belirleyebilmek ve bunu nasıl yapabileceğinizi düşünmektir…
İkinci Adımıda Bitirdiğimize göre bu işi artık sonuçlandıralım…

Bunları bu şekilde yazmak oldukça kolay gözükebilir ama Burada Dikkat Edin! Siz bir Grafiker Tasarımcı olacaksanız Hayatınızı kolaylaştıracaksınız, mutlu olun Sizlerle paylaştıklarım yapabilmeniz için şuan size zor gözükebilir, ama eğer bir başlangıç yaparsanız ve biraz gayret gösterirseniz bu yolda yürümeye başladınız demektir.

kaynak: photoshop dersleri

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
bende grafik tasarim ogrenimi aldim. bu yetenek isidir. eger kendinizde hayalperest bir ruh, ve yetenek duzeyinde el cizimi gorebiliyorsaniz, artik geriye meraka olan ihtiyaciniz vardir. merak sizi tetikler ve kendinizi gelistirirsiniz.. birde resmi yeterlilik belgenizde varsa artik bu sanata giris yaptiginizdan bahsedilebilir. resmi olarak yeterlilik belgesi bir fakulte veya meslek lisesi olabilir. evet bende resmi olarak bir duzeyde grafikerim fakat bu isi biraktim. cunku cizim yetenegim yok. belki kendim icin daha uygun birseyler bulmaliyim...

candasarin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bahsettiğiniz siteye üyelik yaptım ve konu paylaştım, tıpkı bu bahsettiğiniz forumun kendi konularımı paylaşması gibi. üye olduğum gün üyeliğimi silen bir sitedir. üstelik 2defa pm gönderdim admine. Kimbilir admin sizsinizdir.

candasarin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
site sahibinin hassasiyeti için teşekkürler.bot olarak göründüğümüz için siteden üyeliğimiz silinmiş. Şimdi yeniden üyeliğim aktiflendi.bu sayede bir dost site daha kazanmanın mutluluğu içindeyim.