Grafik Tasarım İçin Bilgisayar Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

okaizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ne demek bilgisayardan anlamıyorum? Hemen yardımcı olalım. Artık bu işin büyük bir bölümü bilgisayardan yapılıyor ve bu nedenle her grafikerin bilgisayarı olmak zorunda. Ee herkes bu konuda pek bilgili olmayabiliyor. Eğer siz de onlardansanız tabiri caizse kazıklanmanız an meselesi. Ben de bunun için sizlere küçük bir öneri listesi yaptım.

Bilgisayarları inceleyin, işinize ve cebinize uygun bir model bulacağınızı düşünüyorum. Cihazları fiyat/performans oranına göre ayırdım ve toplamda 7 adet bilgisayar var.

*Fiyatları sizi yanıltmasın diye yazmadım. Neden? Çünkü dolar bu aralar çıldırıyor, pat pat patlıyor. Bugün 2000 liraya satılan bilgisayar 2-3 ay sonra 1500 liraya düşebilir.

“Fiyatı uygun olsun ama işimi de görsün” diyenler bu listedeki ürünleri incelesinler.

1) HP 15-AC014NT - M7W85EA

İşlemci: Intel Core i5 5200U – 2.2 GHz(Turbo ile 2.7 GHz)
Bellek: 4 GB – 1600 MHz DDR3L
Ekran Kartı: AMD Radeon R5 M330 – 2 GB DDR3 - 64 Bit
Depolama: 500 GB 5400 Rpm HDD

*Bu işe yeni başladıysanız veya bu bölüme giden bir öğrenciyseniz başlangıç için ideal bir bilgisayar. Uygun fiyatlı ve işinizi görecek…

2) LENOVO G5080 - 80E502HKTX

İşlemci: Intel Core i5 5200U – 2.2 GHz(Turbo ile 2.7 GHz)
Bellek: 8 GB – 1600 MHz DDR3L
Ekran Kartı: AMD Radeon R5 M330 – 2 GB DDR3 - 64 Bit
Depolama: 1 TB 5400 Rpm HDD

* Üstteki modelle arasında pek bir fark yok. İkisi de aynı işlemciye sahip. Bunun belleği ve depolama alanı daha yüksek. Belleğinin fazla olması birden fazla programı aynı anda kullanıyorsanız işinize yarar. (öneri: eğer bunun fiyatı uygun değilse HP’yi alıp daha sonra bellek takviyesi yapabilirsiniz.)

“Kesenin ağzını biraz açabilirim, daha iyi bişeyler var mı?” diyenler bu listedeki ürünleri incelesinler.

3) HP PAVILION 15-P204NT – L0D67EA

İşlemci: Intel Core i7 5500U – 2.4 GHz(Turbo ile 3.0 GHz)
Bellek: 8 GB – 1600 MHz DDR3L
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 840M – 4 GB DDR3 – 64 Bit

*Yeni nesil Intel i7 işlemcisiyle sizi memnun edecek bir model. Ekran kartının 4 GB olması güzel ancak çok da gerekli değil. 8 GB bellek de bu sistem için gayet yeterli. Güzel cihaz…

4) DELL INSPIRON 5547 – G51W81C

İşlemci: Intel Core i7 4510U – 2.0 GHz(Turbo ile 3.1 GHz)
Bellek: 8 GB – 1600 MHz DDR3
Ekran Kartı: AMD Radeon R7 M265 – 2 GB DDR3 – 64 Bit

*Üstteki cihazla aralarında pek fark yok. İkisi de hemen hemen aynı performansa sahip. İkisini de tercih edebilirsiniz ancak büyük ihtimalle bu cihazın fiyatı daha uygundur.

“Denizde kum bende para, iyi bişeyler ver ordan bana” diyenler bu listedeki ürünleri incelesinler.

5) ASUS N550JK – CN168H

İşlemci: Intel Core i7 4700HQ – 2.4 GHz(Turbo ile 3.4 GHz)
Bellek: 12 GB – 1600 MHz DDR3
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX850 – 4 GB DDR3 – 128 Bit
Depolama: 1,5 TB 5400 Rpm HDD

*İşlemcisi gayet iyi, sizi fazlasıyla tatmin edecektir. 12 GB belleğinin olması biraz fazla gibi geldi bana ama olsun. Ekran kartına gelecek olursak gayet iyi. Depolama alanının 1,5 TB olması yine pek umurumda değil.

6) MSI GP70 LEOPARD 2QE-626XTR

İşlemci: Intel Core i7 4720HQ – 2.6 GHz(Turbo ile 3.6 GHz)
Bellek: 8 GB - 1600 MHz DDR3
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 940M – 2 GB – 64 Bit
Depolama: 1 TB 7200 Rpm HDD + 128 GB SSD

*Saygı duyun, bu cihaza saygı duyun. Depolamanın önemli olduğu ve fark yarattığı listedeki tek cihaz. Önceki modellerin harddiskleri 5400 Rpm hızındaydı ancak bunun 7200 Rpm. + 128 GB SSD var ve bunun size hız kazandıracağına emin olabilirsiniz. Bilgisayarınızın, programlarınızın açılış ve kapanış hızı artacak.
İşlemcisi de çok iyi. Ekran kartı ve belleği de gayet iyi. Full HD çözünürlük ve 17.3 inç boyutunda ekranı olması da cabası.

“Para sorun değil, beni mutlu etsin” diyen zengin ve elit beyler için telefon numaram 05… şaka şaka. Onlar da bu cihazı incelesinler.

7) APPLE MACBOOK PRO

İşlemci: Intel Core i7 – 2.5 GHz(Turbo ile 3.7 GHz)
Bellek: 16 GB – 1600 MHz DDR3
Ekran Kartı: AMD Radeon R9 M370X – 2 GB GDDR5 – 128 Bit
Depolama: 500 GB

*Bir şey demiyorum, cihaz konuşuyor zaten.

Evet, bitti. Her bütçeye ve isteğe modelleri toplamaya çalıştım. Umarım istediğiniz modeli bulursunuz.

*** Photoshop, Illustrator, CorelDraw veya AutoCAD gibi programlar kullanacaksanız ilk 2 cihaz işinizi görecektir. Eğer büyük boyutlu işlerde çalışacaksanız 3. ve 4. cihaz sizin için daha iyi olacaktır. Fakat biraz daha animasyon, video, 3 boyutlu işlerle uğraşıyorsanız 5. ve 6. cihazı tercih edebilirsiniz. 7. cihaz ise aslında biraz fantezi diyebilirim. Onun yerine 6. cihazı tercih ederdim.

Önerim var! Monitör alın. Tasarım yaparken geniş ekranda çalışmak size kolaylık sağlayacaktır. Ara kablo yardımıyla dizüstü bilgisayarınıza bağlayıp ev ortamında geniş geniş çalışabilirsiniz.

Unutmayın, kötü cihaz yoktur kötü kullanıcı vardır. Eğer fabrikasyon hatası vb. durum yoksa, ihtiyacınız olan bilgisayarı seçer ve düzgün kullanırsanız listedeki cihazların hiçbirinde sorun yaşamazsanız. Marka takıntınız olmasın. Hp, Lenovo, Dell, Asus, Msi, Toshiba, Sony, Apple… Bunlar kaliteli markalar. Başka yerlerde yazan şeylere pek aldırış etmeyin. Herkes kendi yaşadığı bazı sorunlardan dolayı markaları suçluyor. Örneğin Hp için çok ısınıyor diyorlar fakat ben hiçbir sorun yaşamadım. Gayet memnunum. Hatta bu yazıyı yazmadan önce bilgisayarda biraz oyun oynadım, proje tasarımı üzerinde çalıştım ancak pek ısınma olmadı. İstedikten sonra her markaya bir kusur bulunur. O yüzden raad olun.

Hadi ben görüşürüz.

Kaynak: 1 Piksel: Grafik Tasarım İçin Dizüstü Bilgisayar Önerisi