GPU Sapmaları Hk. :(

Bu konuyu okuyanlar

bedosus1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,
PC bileşenlerinden ve teknik özelliklerinden pek anlayabilen biri değilim maalesef. Genellikle araştırma yaptıktan sonra çözüme ulaştıramadığım hususlarda bilgilerinize sığınmaya çalışıyorum. Verdiğim rahatsızlık için şimdiden özür dilerim. Sorularımı parça parça ekleyeceğim sizlerde aynı özenle cevap verirseniz çok sevinirim.
Ek(sistem): AMD Ryzen 5 1600 işlemci.
Gigabyte B450M S2H anakart.
XFX RX570 ekran kartı.
Team T-Force 16 GB(2x8) RAM.
PNY 480GB SSD.
AOC C27G1 freesynic monitör.
Ek(oyunlar): LoL, Valorant, MMORPG oyunlar vs.
soru1) GPU ısım bir tık yüksek kaldığından Radeon üzerinden şu şekilde bir ayarlama yaptım.(sadece fan ayarlarını değiştirdim diğer bileşenleri bilmediğim için bir oynama yapmak istemedim.) Bu ayarlamada bir sıkıntı var mı öncelikle onu danışmak istedim. *sıcaklık değerlerim bu şekilde hep olması gereken standartlar arasında.(CPU ısımda ideal.)
1612362794584.png

!!Soru2!!) önemli olan kısım ise burada değineceğim şey. Oyunlara girdiğimde genelde GPU kullanım değerlerim hiç sabit kalmıyor. Yüz ile sıfır arasında sürekli değişim gösteriyor. 0'dan 90'lara 90'lardan 30'lara vs sürekli bir seyir halinde. PC boştayken genelde 0 ve 7 arasında değişiyor o normal gibi ama oyunlarda bu tarz bir sapma mevcut. CPU kullanımı ise belirttiğim oyunlarda 35-37 arasında değişip sabit kalıyor. Oyunlarda herhangi bir yırtılma olmuyor.(freesyn. Kullandığımdan ötürü sanırım.) Kasma, takılma, kapanma gibi sıkıntılar hiç yaşamadım. FPS değerlerim oynayabiliyor ancak Radeon'un performans yorumuna göre mükkemmel sonuçlar alıyorum. Ortalama FPS değerlerim 135 falan oluyor genelde. Ama yine de bu sapmaları takip ettikçe oyunlardan keyif alamaz oldum, yorumlarınızı bekliyorum.

Soru3) bu sistem ile Twitch gibi bir platforma bu tarz oyunlarını sıkıntısız yapabilir miyim? Birkaç yerde GPU kullanım oranında sapmalarınız varsa sürekli drop yersiniz vs yazılmış o husustada danışmak istedim.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
1.soruna cevap: ısılar stabil kalıyorsa bir problem yok.
2. soruna cevap: Driverler güncel ve ısılar stabil ise oyunlarda VSYNC açık olmadığına emin olun. VSYNC ekranının hz değerine göre FPS sabitler. Fazla FPS aldığın yerlerde FPS sabitleyip daha fazla FPS almaz bu da ekran kartını kullanmaman demektir. Yani %50si ile 120 FPS alıyor ise gerisini kullanmaz gibi.
3. soruna cevap: İnternetinin Uploadı iyi ise 720p60fps yayın yapabilirsin gibime geliyor.

bedosus1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
1.soruna cevap: ısılar stabil kalıyorsa bir problem yok.
2. soruna cevap: Driverler güncel ve ısılar stabil ise oyunlarda VSYNC açık olmadığına emin olun. VSYNC ekranının hz değerine göre FPS sabitler. Fazla FPS aldığın yerlerde FPS sabitleyip daha fazla FPS almaz bu da ekran kartını kullanmaman demektir. Yani %50si ile 120 FPS alıyor ise gerisini kullanmaz gibi.
3. soruna cevap: İnternetinin Uploadı iyi ise 720p60fps yayın yapabilirsin gibime geliyor.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Soru2 ye verdiğiniz yanıt ile ilgili bir kaç sualim olucak. Öncelikle hayır sadece FreeSync özelliğini kullanıyorum oyunlarda. Sürekli bu sapmalar hiç normal değil gibi bir 0 bi yüz de yüz bi yüzde 90 ve kısa aralıklar ile değişiyor hemen. Oyun perfonmasına etkisi 0 ama bu durumun belki dediğiniz gibi driverlar güncel değildir bunu nasıl kontrol edebilirim ? ^^

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Soru2 ye verdiğiniz yanıt ile ilgili bir kaç sualim olucak. Öncelikle hayır sadece FreeSync özelliğini kullanıyorum oyunlarda. Sürekli bu sapmalar hiç normal değil gibi bir 0 bi yüz de yüz bi yüzde 90 ve kısa aralıklar ile değişiyor hemen. Oyun perfonmasına etkisi 0 ama bu durumun belki dediğiniz gibi driverlar güncel değildir bunu nasıl kontrol edebilirim ? ^^
AMDnin sitesinden en güncel olanı kurun.