Gpt ile legacy boot bir arada olabilir mi ?

Bu konuyu okuyanlar

ygtdmrzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Soru başlıktaki gibi rufus'un son sürümü mbr ise legacy gpt ise uefi olarak kodluyo direkt ikisi bağımsız olaylar değil mi normalde ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Soru başlıktaki gibi rufus'un son sürümü mbr ise legacy gpt ise uefi olarak kodluyo direkt ikisi bağımsız olaylar değil mi normalde ?
Sorma sebebiniz Windows falan mı kuracaksınız? Öyleyse kuracağınız bilgisayarın özelliklerini söyleyin ona göre neyi seçmeniz gerektiğini söyleyeceğiz. :)

ygtdmrzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Sorma sebebiniz Windows falan mı kuracaksınız? Öyleyse kuracağınız bilgisayarın özelliklerini söyleyin ona göre neyi seçmeniz gerektiğini söyleyeceğiz. :)

Hocam sistem eski bi tek hard diskler yeni sanırım mbr olarak kurabilicem

Rufus.jpg

Rufus mbr kullan seçmeli miyim ? Tabi yine verim sistem özelliklerini ama baktığım kadarıyla kuramiycam uefi veya gpt olarak gibi duruyo ;

İşlemci : i7-2600k
Anakart : Gigabyte GA-PH67A-D3-B3
Ssd : Samsung Evo 860

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Hocam sistem eski bi tek hard diskler yeni sanırım mbr olarak kurabilicem

Ekli dosyayı görüntüle 120065

Rufus mbr kullan seçmeli miyim ? Tabi yine verim sistem özelliklerini ama baktığım kadarıyla kuramiycam uefi veya gpt olarak gibi duruyo ;

İşlemci : i7-2600k
Anakart : Gigabyte GA-PH67A-D3-B3
Ssd : Samsung Evo 860
EFI 1.x destekliyor yani UEFI destekliyor ama USB ile UEFI kurulum yapılamaz. CD/DVD ya da SSD üzerinden UEFI GPT kurulum yapılabilir.

ygtdmrzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
EFI 1.x destekliyor yani UEFI destekliyor ama USB ile UEFI kurulum yapılamaz. CD/DVD ya da SSD üzerinden UEFI GPT kurulum yapılabilir.

Hocam bu bilgilere nerden ulaşıyosunuz merak ettim :) Uefi olayı bios arayüzüyle mi ilgili en büyük etkileri neler ona göre cd edinip ondan kurayım olmadı

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Hocam bu bilgilere nerden ulaşıyosunuz merak ettim :) Uefi olayı bios arayüzüyle mi ilgili en büyük etkileri neler ona göre cd edinip ondan kurayım olmadı
CD'ye gerek yok. Sizin yapmanız gereken diskinizi 3. parti bir yazılım ile GPT yapmanız. Birde yapmadan önce BIOS'ta bu ayar var mı yok mu kontrol edin:
images.jpeg.jpg

Var ise öncelikle MBR olarak Windows 10 USB'si hazırlayın (GPT değil). Sonra bu videoyu izleyin:

Daha sonra resimdeki ayarı EFI yapın. Eğer sistem açılmıyorsa öncelikle SSD'nizi çıkarıp PC'yi açın. Sonra kapatıp SSD'nizi takın. Tekrar açın. Bu sayede NVRAM girdileri güncellenecektir. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu video ile ne fark olduğunu anlayabilirsiniz:

Yine Windows açılmıyorsa, USB üzerinden Windows 10 kurun ve ayarı non-EFI yapın.

Son düzenleme:

ygtdmrzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
CD'ye gerek yok. Sizin yapmanız gereken diskinizi 3. parti bir yazılım ile GPT yapmanız. Birde yapmadan önce BIOS'ta bu ayar var mı yok mu kontrol edin:
Ekli dosyayı görüntüle 120066

Var ise öncelikle MBR olarak Windows 10 USB'si hazırlayın (GPT değil). Sonra bu videoyu izleyin:

Daha sonra resimde ki ayarı EFI yapın. Eğer sistem açılmıyorsa öncelikle SSD'nizi çıkarıp PC'yi açın. Sonra kapatıp SSD'nizi takın. Tekrar açın. Bu sayede NVRAM girdileri güncellenecektir. :)

Bu video ile ne fark olduğunu anlayabilirsiniz:

Hocam anladığım kadarıyla legacy olarak formatlayıp videodaki işlemden sonra bios ayarından o kısmı efi yaptığımda gpt ve uefi ayarında formatla aynı hale gelmiş olucak doğru mudur ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Hocam anladığım kadarıyla legacy olarak formatlayıp videodaki işlemden sonra bios ayarından o kısmı efi yaptığımda gpt ve uefi ayarında formatla aynı hale gelmiş olucak doğru mudur ?
Evet, PC açılmazsa ve 1. yöntem işe yaramadıysa USB'den Legacy olarak Windows kuracaksınız. :)

ygtdmrzz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Evet, PC açılmazsa ve 1. yöntem işe yaramadıysa USB'den Legacy olarak Windows kuracaksınız. :)

Hocam ben bi daha programla falan uğraşmiyim baya detaylı yardımcı oldunuz emeğinizi boşa çıkarmış gibi olucam ama açılmaz falan benim şansıma ikinci kez formatlamaktansa mbr olsun çıksın aradan :smiley:

Rufus.jpg

Şurda eski bioslar ile başlayan ve altındaki rufus mbr kullan seçeneklerinden hangilerini seçeyim o konuda beni aydınlatabilirseniz formatı atıp aradan çıkartıcam bu gece inşallah :smiley:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Hocam ben bi daha programla falan uğraşmiyim baya detaylı yardımcı oldunuz emeğinizi boşa çıkarmış gibi olucam ama açılmaz falan benim şansıma ikinci kez formatlamaktansa mbr olsun çıksın aradan :smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 120076

Şurda eski bioslar ile başlayan ve altındaki rufus mbr kullan seçeneklerinden hangilerini seçeyim o konuda beni aydınlatabilirseniz formatı atıp aradan çıkartıcam bu gece inşallah :smiley:
Dediğimi yapın önce. Zaten 5 dakikanızı alacak en fazla. :)