GPS Sistemi Tehlikede !!!

Bu konuyu okuyanlar

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574

Amerikan askeri uyduları tarafından ücretsiz olarak sunulan GPS yön bulma sisteminin güneş patlamalarından dolayı tehlike altında olduğu belirtiliyor. Güneş patlamalarının yarattığı manyetik etki yüksek seviyelere ulaşabiliyor. İşin kötü tarafı, mevcut GPS sisteminin oldukça eski olması ve sinyallerin kolayca etkilenebilmesi. Amerikan Yerel Hava Durumu Servis Müdürü David L. Johnson' ın bildirdiğine göre oldukça hassas olan GPS sistemine giderek artan oranda bağımlı hale geliyoruz. 6 Aralık 2006' da gerçekleşen güneş patlamaları çok şiddetli olmasada GPS sisteminde kesintilere neden olmuştu. Bu tür durumlarda tüm GPS alıcıları hassasiyet kaybına uğruyor. İki çözümden biri alıcıların antenleri büyütmek, diğeri ise dünyanın çevresindeki uyduları yenilemek.

BİLGİ : www.gpsworld.com

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
3. çözüm ise haritaya bakmak :)

Reaksiyon puanı
0
2 saatlik elektrik kesintisinde "terör başladı" diye kendini sokağa atan Amerikalı'lar 6 Aralık'taki GPS kesintisinde de "uzaylılar beni kaçıracak" diye kendilerini arabadan atmışlardır kesin. :p
Tabi arabasında navigasyon sistemi olanlar... :)

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
tırsak amerıkalılar herseyden korkmaya basladı

gps ısıne geolınce bızım cıın sorun degıl yasasın harıtalar :D

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Doğru söylüyorsunuz Amerika' lılar düşünsün, bizim haritalarımız var :D

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Köşe başlarında Duran Kebapçılardan başka İyi GPS Sistemi olamaz :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
thefcs dedi ki:
forever dedi ki:
tabi bize ne ki. B)

tabi ya bize ne dimi millet gider aya biz gideriz yaya ;)

Sen buna "aya çıkmak" mı diyorsun? Afedersin dünyanın nasıl içine edildiğinin farkında mısın? Amerika o muhteşem teknolojisi için dünyayı neredeyse geri dönüşümsüz olarak nasıl feda etti yıllardır. Önemli olan uzaydan gelmiş gibi duran aletler yaratmak değil, önemli olan zarar vermeden fayda sağlamaktır.

Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Sen buna "aya çıkmak" mı diyorsun? Afedersin dünyanın nasıl içine edildiğinin farkında mısın? Amerika o muhteşem teknolojisi için dünyayı neredeyse geri dönüşümsüz olarak nasıl feda etti yıllardır. Önemli olan uzaydan gelmiş gibi duran aletler yaratmak değil, önemli olan zarar vermeden fayda sağlamaktır.

Yahu tamam Elmacik haklisin A.B.D.'nin bu düyaya verdiği zararlar yadsınamaz ama yine de GPS zararlı bir sistem değil. :)
Hatta bence faydaları görmezden gelinemez...
"Bize ne GPS'den" deyip geçemeyiz. Başta NavTurk kullanıcıları olmak üzere Türkiye'deki sivil toplum tarafından da gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başlanmış bir sistem.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yok yahu Aydoğdu, ben popülizme köpürdüm biraz :)
Yoksa GPS zararlı demedim. Gerçi manyetik alandan etkilenen hemen herşey az da olsa zararlıdır ama, benim karşı olduğum GPS değil; yeri geldiğinde lehimize, yeri geldiğinde alehimize popülist laflar söylemek. Yani bunlar boş laflar demek istedim ;)

thefcs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
thefcs dedi ki:
forever dedi ki:
tabi bize ne ki. B)

tabi ya bize ne dimi millet gider aya biz gideriz yaya ;)

Akadasim ben buna aya cikmak filan demiyorum benim bogle bir sey soglememin nedeni bazi arkadaslarin konuya bizim haritamiz var bize ne bundan,tabi ya Amerika dusunsun tarzi yaklasimlarini elestirmekti amacim. GPS gibi bir teknoloji varken harita kullaniriz mantelitesineydi tepkim.

Amerikanin muhtesem teknoloji ile dunyaya verdigi zararlada konumuzun hic bir alakasi yok.
Madem A.B.D nin o muhtesem teknolojisi dunyaya zarar veriyor artik PC de kullanmasin ne de olsa oda cevreye zarar veriyor dimi ;)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@tthefcs, Amerika dünyaya bütün zararı GPS ile vermiyor. Çok kalıp düşünüyorsun arkadaşım. Bu konuda duyduğun şeylerden başka kendin de düşünce üretmelisin. İyi niyetini anlıyorum ama başkasının senin yerine düşünmesine izin verme. Kaldırıp teknolojik ne varsa çöpe atmayacağız elbette ama sen konuyu çok alakasız yere getirdin. Arkadaşlar aralarında gırgır yaparken çok soğuk ve gereksiz bir laf attın ortaya. Benim bu mesajımın hemen üstündeki mesajı oku, ne demek istediğimi anlarsın :)

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
köşe başlarındaki amcaları bırakıp GPS emi döneyim çok ayıp çok :)

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Wolker dedi ki:
köşe başlarındaki amcaları bırakıp GPS emi döneyim çok ayıp çok :)

Bizimki Espri canım, Dağın başında Köfteciyi bulupta nasıl yön belirleyecen :) Elbetteki GPS lazım hatta o gün haberlerde arabası çalınan kişi arabasında bulunan gps ile tekrardan arabsını buldu büyük nimet... gps