Görev Yöneticisinde Birden Fazla Çalışan Programlar (Chrome, Firefox vs.)

Bu konuyu okuyanlar

Tarık Ziyad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.

Yakın zamanda bilgisayarıma Windows 10 yükledim.

Daha önce de böyle miydi bilmiyorum, dikkatimi çekmedi ama, Firefox'u ilk açtığımda (tek sekme varken) görev yöneticisinde Firefox'un 5 adet çalıştığı gözüküyordu.

Firefox'u kapatıp açtım, aynı; bilgisayarı kapatıp açtım, yine aynı.

Chrome'u denedim, o da aynı şekilde birkaç adet çalışıyor gözüküyor.

İnternette arattığımda tarayıcıların çoklu çekirdek sisteminden bahsedip sekme açtıkça veya eklentilerden dolayı sayının artabileceği yazıyordu ama bende ne eklenti var ne de fazla sekme; tek sekmede bile birkaç adet çalışıyor.

Sistemimde Comodo Internet Security var, tarattım, bir şey çıkmadı.

İçime sinmedi, format attım, değişen bir şey olmadı :)

Windows 10 kullanan arkadaşlar kendi sistemlerine bakıp durumu paylaşabilirler mi acaba?

Herkese teşekkür ederim :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Bende de 4 sekme açık ve 16 adet olarak gösteriyor. Bence gayet normal, bilgisayarınız temizlenmiş olmuş. :)

Google Chrome Multi-Process, çoklu işlem mimarisini kullanır.

Diğer tarayıcılarda farklı olarak Google Chrome pek çok işletim sistemi işlemini kullanarak o an aktif ziyaret ettiğiniz siteleri farklı işlemler içinde çalıştırır.

Böylelikle açık olan web sitelerinden birinde çalışacak zararlı bir kod sadece o işlemin çalıştığı chrome.exe'yi etkileyecektir.

Chrome web uygulamalarını ve uzantıları ayrı birer işlem olarak çalıştırır. Böylelikle bunlardan birince olacak hata diğerlerini etkilemez.

Çalışan uzantı ve açık olan tab /sekme sayısı kadar Chrome.exe dosyasını görev yöneticisinde görebilirsiniz.

Chrome.exe sayısı 5, 10,15,20 kadar olabilir bu o an açık sekme ve uzantı sayısına eşittir. Diğer tarayıcılar bunu yapmaz. Yani diğer tarayıcılar sadece bir işlem çalıştırır. Google Chrome 3 farklı tür işlem oluşturur.

Tarayıcı, Çeviriciler, Eklentiler

Tarayıcı: pencereleri, sekmeleri kapsar.

Çeviriciler: HTML, CSS, resim çevirimlerini kapsar.

Eklentiler: Flash, Quicktime, Adobe Reader gibi eklentileri kapsar.

Eğer çok fazla sekme açar, çok fazla uzantı, eklenti yüklerseniz bilgisayarını yavaşlar. Çalışan chrome.exe sayısı 20 ile limitlidir. 20 limiti geçilirse mevcut işlemler mevcut işlemler üzerinden yeniden kullanılmaya başlanır. Bu işlemlerin her biri kendinden sorumludur bu sebepten chrome.exe’lerden biri yani işlemlerden biri çökerse diğerleri etkilenmez.

İşte bu sebepten görev yöneticisi açtığınızda birden fazla, hatta çok sayıda chrome.exe dosyasını görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Virüsün varlığına işaret değildir.

Tarık Ziyad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bende de 4 sekme açık ve 16 adet olarak gösteriyor. Bence gayet normal, bilgisayarınız temizlenmiş olmuş. :)

Google Chrome Multi-Process, çoklu işlem mimarisini kullanır.
Teşekkür ederim cevabınız için :)

Ancak aynı durum Firefox'da da var; o da mı aynı mimariyi kullanıyor acaba?

Firefox'da ve hatta Comodo Internet Security'de de görünce emin olamadım, format attım ben de :)

caglartoklu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Firefox, varsayılan ayar olarak, 4 content process kullanır.
Bu değerin, bilgisayarın işlemcisinin CPU'sunun thread sayısı ile eş olması önerilir.
Bu durum, altyapı electrolysis'e geçtiğinden beri böyle.
Edge ve Chrome ise, buna benzer bir yapıya Firefox'tan önce geçtiler, bu yüzden hepsinin görev yöneticisinde birden fazla kayıda sahip olması normal bir durum.
Değeri, "about:config" içinde "dom.ipc.processCount" görebilirsiniz, değiştirmeniz tavsiye edilmez.
kolay gelsin.

---- Mesajlar birleştirildi ----

format attım ben de
ah, yetiştiremedim :(

Son düzenleme:

Tarık Ziyad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Firefox, varsayılan ayar olarak, 4 content process kullanır.
Bu değerin, bilgisayarın işlemcisinin CPU'sunun thread sayısı ile eş olması önerilir.
Bu durum, altyapı electrolysis'e geçtiğinden beri böyle.
Edge ve Chrome ise, buna benzer bir yapıya Firefox'tan önce geçtiler, bu yüzden hepsinin görev yöneticisinde birden fazla kayıda sahip olması normal bir durum.
Değeri, "about:config" içinde "dom.ipc.processCount" görebilirsiniz, değiştirmeniz tavsiye edilmez.
kolay gelsin.

---- Mesajlar birleştirildi ----

ah, yetiştiremedim :(
Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim, çok sağ olun :)

Format zaten gerekiyordu, biraz öne almış oldum sadece, internette de elle tutulabilir bir cevap bulamayınca :)

Tekrar teşekkürler :)