Google'dan Sosyal Ağ Çıkarması

Google'ın yeni açıkladığı API (uygulama geliştirme arabirimi) sayesinde birçok sosyal ağ ile tek bir uygulama altından irtibat kurmak mümkün olacak.

Bir süre önce Orkut adlı sosyal ağını duyuran ve beta olarak hizmeti sunmaya devam eden Google, çok yakında tam sürüme geçecek. Orkut ile başlayacak olan bu yeni API desteği; Friendster, viadeo, Hi5, LinkedIn ve Oracle gibi büyük ağlarla büyümeye devam etmeyi planlıyor. Bu firmalar resmi olarak şimdiden bu API'yi kullanacaklarını açıkladılar.

Bu API'nin ismi OpenSocial ve içinde temel olarak üç bilgiyi barındıracak. Birincisi arkadaş/sosyal bilgi grafiği, profil bilgisi ve aktivite verisi. Destek veren sitelerin altyapılarında yapılacak güncellemelerle birlikte API ile haberleşme sağlandıktan sonra bilgi başka bir uygulama tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Nasıl Yani? Hepsi Haberleşebilecek mi?

Aslında hayır. En azından şimdilik hayır diyebiliriz. İleride API geliştikçe bütün sosyal ağlar birbirleriyle haberleşebilecek ve tek bir veritabanından ulaşılabilecek, hatta muhtemelen Google'dan kişi arama özelliği de mevcut olacak.

Facebook ve MySpace de Bunlara Dahil Olacak mı?

Ne yazık ki şu anda Google'ın bu programına dahil olmak gibi bir fikirleri gözükmüyor. Ama bu iki büyük sosyal ağ dışındaki bütün ağlar API'ye destek vereceğini açıkladı. Belki ileride Facebook ve MySpace de dahil olabilir.

Kısaca, gelecekte bizi sosyal ağ konusunda çok büyük olanaklar bekliyor. Bütün ağların tek bir ortamda olduğunu düşünmek bile gerçekten heyecan verici. Son olarak bu API'nin bir avantajı olarak sahte kimlikli insanlara engel olma imkanı olabilir ki hepimiz bunlardan şikayetçiyiz, diyebiliriz.Yakında her şey daha net hale gelmeye başlayacaktır.

Yazan: Güren Gürsel
SDN - http://shiftdelete.net
 

MakeMeBad

Asistan
ya bu o kadar komik bişeyki,yukarda adı geçen,dahil olucaklarını söyleyen bütün ağların modası geçmiş,populerliklerini yitirmiş durumdalar ve sanki evde kalan kız kuruları gibi bi durum var =)
yonja hesabı,ama bu gün popüler olan facebook myspace ,onlar biz dahil değiliz diyorlar hepimiz biliyoruz ki gün gelicek onlarda takıma katılıcaklar =)
her yeni çıkan ağ'da ,popüler olma potansiyelini kaçırmamak için önceleri dahil olmadan ,havaları kaçıncada dahil olarak ayakta kalmaya çalışıcak
bu durumda bu google ağı da ölü ağ gibi bi şey olucak =) ? haksızmıyım ?Desperate housewives gibi bi şey ..
 

Mystical

Üyecik
Başka bi yerdede Google alacağı Facebook hisselerini Microsoft'a kaptırınca bu girişimde bulunduğunu yazıyordu =) Google için hayırlısı ne diyelim...
 
Üst