Google, kullanıcı verilerine erişmek için kolluk kuvvetleri ve devlet kurumlarından ücret alacak

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Creative

#EvdeKal Türkiye
Yönetici
Admin
unnamed.png

New York Times tarafından hazırlanan bir rapora göre Google, kullanıcı verilerine erişim için yasa uygulamadan ücret almaya başladı. NYT tarafından incelenen belgelere göre şirket, mahkeme celbi için 45 $, telefon dinleme için 60 $ ve arama emri için 245 $ alıyor.

Şirket, kolluk kuvvetlerinden kullanıcıları hakkındaki verileri devretmek için yüksek miktarda talep almaktadır ve bu nedenle bu verilerin derlenmesinin “maliyetlerini dengelemek” için ücret getirmeye karar vermiştir. Rapora göre Google'ın bu masrafları yasal olarak almasına izin verildi, ancak geleneksel olarak büyük teknoloji şirketleri verileri ücretsiz olarak teslim etti.

Bir yandan, Google'ın polis aramalarının performansından yararlandığı görülüyor. Diğer yandan, aşırı geniş aramalar yapan kolluk kuvvetlerine karşı teşvik mahremiyet savunucuları tarafından memnuniyetle karşılanacağı söylenmekte.

Google, kullanıcı bilgileri talepleriyle ilgili şeffaflık raporunda, son on yılda 160.000'den fazla kullanıcının veya hesabın veri taleplerinin artmasıyla birlikte 2019 yılında taleplerde bir artış olduğunu ortaya koydu. Google, raporda, geçerli yasal gereksinimleri ve Google politikalarını karşıladığından emin olmak için aldığımız her talebi inceliyor.

Google'ın, kullanıcı verilerini hükümetlerden ve kolluk kuvvetlerine devretmekten (az miktarda da olsa) para kazanabileceği konusunda, bu hafta gizlilikle ilgili çok daha endişe verici haberler olarak görülebilir.

:: Google sizce bilgileri paylaşmakta hakkı var mı?
 

astegon

Profesör
Şu ekosistemi kıracak başka bir ortam bulmalı artık. Bunaldım. Maillerimi çok daha iyi bir yere taşımayı planlamaktayım zaten.
 

Mxns

Asistan
Baştan savma iş yapmaya başlayan gugıl kendini tekel görüyor. Zannediyor ki nasılsa eko sistem oluşturdum beni terk edemezler.
Dağınık olsada bir çok hizmetinin alternatifini sunan yerler var. Onlara yavaştan geçmek lazım.
 

bilexsamet

Doçent
Türkiye para ödese bile mahkeme kararı olan önemli olaylarda bile bir şey vermezler. Ama ABD, CIA ve FBI'ın mahkeme kararı olmayan boş işleri için bile parasız alır o verileri bence.

Ben anlamadım ABD bunun için niye para ödesin ki? Kanunu ücretsiz alınacak diye çıkarmamış. Garip bir şey.

Bence Google'ın bilgileri paylaşma hakkı değil zorunluluğu var gibi görünüyor. Sonuçta o ülkenin kanunlarına uymak zorunda. Ama bence bu bilgilerin ücretsiz bile paylaşılmaması gerekli. Milletin tüm verilerine ulaşacaklar yoksa.
 
Son düzenleme:
Üst
stat counter