Google kötü yakaladı

Bu konuyu okuyanlar

cacar

Profesör
Google'ın yeni hizmeti özel hayatı bitirdi.. Kimler nerelerde yakalanmıyor ki..

İnternet devi Google'ın başı 'özel hayata saygısızlık' suçlamalarıyla dertte. ABD'liler, firmanın Street View hizmetinin neredeyse evlerinin içini görüntülediğinden şikâyetçi oldu.

Britanyalı gözlem örgütü Privacy International, Google'ın kullanıcıların mahremiyetine saygısı açısından internetin başlıca siteleri arasında en kötü durumda olduğunu açıkladı.

ABD'li apartman yöneticisi Mary Kalin-Casey, Google'ın yeni harita hizmeti Street View'e adresini girince karşısına kedileri Monty'nin evin penceresinin dışında oturan görüntüsü çıkmış. Casey, "Kamu alanlarını görüntülemekle insanları gözetlemek arasında sınır çizmek gerekiyor. Yakında, kitaplığımdaki kitapları göreceğim" diyor.

İnsanlar, ABD'de San Francisco, New York, Las Vegas, Miami ve Denver'daki sokakların panaromik görüntülerini sunan Street View'den memnun değil.

Google yetkilileri ise, kişilerin mahremiyet haklarına saygı gösterdiklerini söylüyor. Street View ile elde edilen fotoğraflar internette dolaşıyor. San Francisco'da bir adam bir striptiz kulübünden çıkarken görüntülendi.

Ailesine sigarayı bıraktığını söyleyen birinin sigara içerken yakalandığı fotoğraf ve Berkeley'de ambulans şoförünün yemek almak için durması da Street View'ın yakaladığı utanç verici anlardan. Dijital haklar grubu Electronic Frontier Foundation'ın avukatı Kevin Bankston, Google'ın en azından insanların yüzlerinin mozayikleyebileceğini söylüyor

Kaynak: http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=89098&uniq_id=1182161190
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Şimdiye kadar buna bezner çok şeylerle Google'a dava açıldı.
Henüz hiç biri sonuçlanmış değil. Örneğin cache özelliği;
Sayfalardaki copyright'lı yazıları kopyalaması.
Örneğin grafiklerdeki thumbnail özelliği;
Yani lisanslı resimlerin küçük bir kopyasını saklayıp kullanıcılara gösterme..
Ya da gmail hesabınıza gelen e-postaları sadece sizin okumuyor olabileceğiniz ihtimali..

Google buna benzer çok davalarla da daha karşı karşıya kalacak ama şimdiye kadar hep parsayı topladı götürdü. Daha da götüreceğe benziyor.
Google Microsoft'tan çok daha kötü bir şirket. Çünkü en azından Microsoft ne olduğu belli akılsız bir şirket, oysa Google akıllı bir monopol (tekel) dolayısıyla da şu andaki gücüyle ortalığı çok karıştırabilir ve karıştırıyor da. O açıdan Google'a olan antiptatim Microsoft'a olandan daha fazla.
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Siz gmail hesabınızda e-postalarınızı okurken e-postanın içeriğine göre reklam yayınlanıyor ve bu konuda Google'ın hizmet kullanma şartlarında (terms of services) e-postaların gizliliğinin korunacağına dair hiç bir garanti yok. Daha doğrusu e-postaların sunucular tarafından reklam için işleneceğine (programcılık terimiyle "parse" diyebiliriz) dair ibareler var. Yani gizli kalmayacağını kendisi doğrudan söylüyor.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst