Google itiraf etti!

Bu konuyu okuyanlar

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Şifresiz wi-fi bağlantıları üzerinden yapılan internet işlemleri meğer Google araçlarına yakalanıyormuş! Firma, son üç yıldır ‘farkında olunmadan’ gerçekleşen bu mahremiyet ihlalini kabullenerek özür diledi.
100111-googlealman2.widec.jpg

Alman yetkililerin uyarısı üzerine operasyonlarını gözden geçiren Google, sokak sokak gezerek Street View uygulaması için fotoğraf ve konum bilgileri kaydeden araçlardaki yazılımın, aracın geçtiği yerlerde şifresiz çalışan wi-fi yayınlarına bağlanarak o sırada o ağ üzerinden aktarılan bilgi parçacıklarını da aldığını tespit etti.
Firma yöneticilerinden Alan Euastace blog mesajında hatayı kabul ederek özür diledi. Mesajda şöyle denildi: “İnsanların güvenine mazhar olmak tüm faaliyetlerimiz için hayati önem taşır. Ancak bu konuda yetersiz kaldık. Mühendislerimiz güveninizi kazanmak için çok çalışıyor ama belli ki burada ciddi bir hata yaptık”. Euastace, toplanan bu bilgi parçacıklarının arama motoru dahil hiç bir Google hizmetinde kullanılmadığını sözlerine ekledi.
Alman yetkililerin uyarısı üzerine başlatılan incelemede ortaya çıkan ihlal kapsamında 30 ülkede 600 gigabyte’ın üstünde bilgi ‘yakalanmış’. Google mühendisleri şimdi kullanılan yazılımı elden geçirmek ve toplanan bilgileri ayıklayarak temizlemek için uğraşıyor.
Wi-fi modemlere şifre konmadan yapılan bağlantılarda her zaman izlenme veya ‘kaynak yapılma’ riski bulunuyor. Güvenlik uzmanları bu noktada Google’ın ‘kötü niyetinin’ söz konusu olmayabileceğini ancak özellikle AB düzenleyici kurumlarının uzun süredir sıkı takip ettiği internette mahremiyet konusunun Google’ın başına iş açabileceğini belirtiyor.

KaYNaK : http://www.ntvmsnbc.com/id/25095057/

.: Daha hala google chrome kullanıyor musunuz?? .: :devil2:

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Opera'yı test ettim. Chrome 'u geçti. Hemen sildim Opera'yı sildim hemen ihanet edemem diye.

ahmeta

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Chrome dan pek az etmiyorum ve o yüzden kullanmıyorum, bunun google'a güvenle alakası yok ama iyi ki kullanmamışım :)

yusher

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
makalenin kullandığımız tarayıcıyla hiç ama hiç alakası yok. tarayıcılar insanların ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına göre belirledikleri bir yazılımdır.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kullanmıyorum sevmedim zaten.:D

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Zaten Chrome güvenlik için değilkiii... Hız için...

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
makalenin kullandığımız tarayıcıyla hiç ama hiç alakası yok. tarayıcılar insanların ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına göre belirledikleri bir yazılımdır.

Sokaktaki şifresiz veriyi inceleyen tarayıcıdakini hayli hayli inceler.

Yani tarayıcıdan da veri toplamadığı ne malum :D

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
forumda bazıları google dan dolayısıyla chrome dan nefret ettiğimi söyleyince bana kızmıştı. şimdi anlamışlardır sebebini. google ın arama motoru hariç ( o da cookieler tarayıcıdan engelli olarak) hiç bir servisini kullanmıyorum.

---------- saat 20:24 eklendi ---------- önceki mesaj saat 20:22 eklenmişti ----------

Sokaktaki şifresiz veriyi inceleyen tarayıcıdakini hayli hayli inceler.

Yani tarayıcıdan da veri toplamadığı ne malum :D

zaten chrome ilk çıktığında topluyordu. şiddetli eleştriler gelince bıraktıklarını açıkladılar. ne kadarı doğrudur bilinmez

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Google topladığı verileri uygun reklamlar göstermek veya kullanıcı eğilimlerini belirlemek için kullanıyor. Kimsenin kişisel verileri tehlikede değil, hatta hükümetlerin tehditlerine rağmen kullanıcı verilerini paylaşmıyor. Bu kadar abartmanın anlamı yok.

srdrvrl

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ne yapıyorsunuzda o kadar korkuyorsunuz. Bilgilerimiz toplanıyormuş bilmem ne yapılıyormuş. Arama kayıtlarınızı tutsa nolur tam olarak sahibini bile bilmiyor. Sizin hakkınızda bilgi topluyor olsa ki pek mümkün görünmüyor(dinamik ıp ile) ne yapıcak onları?

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Google topladığı verileri uygun reklamlar göstermek veya kullanıcı eğilimlerini belirlemek için kullanıyor. Kimsenin kişisel verileri tehlikede değil, hatta hükümetlerin tehditlerine rağmen kullanıcı verilerini paylaşmıyor. Bu kadar abartmanın anlamı yok.

google ve microsoft topladığı verileri düzenli olarak fbi ve cia ye veriyor. buna ispat olarak yıllar önce çinin sınır sorunları içinde bulunduğu bir toprak parçasının koordinatlarını google earth te göstermişler ve çinle aralarında ciddi sorunlar çıkmıştır. ayrıca kendi çıkarı olmadığı sürece niye başka devletere versin ki.

---------- saat 20:39 eklendi ---------- önceki mesaj saat 20:36 eklenmişti ----------

Ne yapıyorsunuzda o kadar korkuyorsunuz. Bilgilerimiz toplanıyormuş bilmem ne yapılıyormuş. Arama kayıtlarınızı tutsa nolur tam olarak sahibini bile bilmiyor. Sizin hakkınızda bilgi topluyor olsa ki pek mümkün görünmüyor(dinamik ıp ile) ne yapıcak onları?

sizler olaylara kişsel bakıyorsunuz. hiçkimsenin kendi kişisel bilgilerini sorun edeceğini sanmıyorum. kurumsal bazda düşünseniz biraz

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
google ve microsoft topladığı verileri düzenli olarak fbi ve cia ye veriyor. buna ispat olarak yıllar önce çinin sınır sorunları içinde bulunduğu bir toprak parçasının koordinatlarını google earth te göstermişler ve çinle aralarında ciddi sorunlar çıkmıştır. ayrıca kendi çıkarı olmadığı sürece niye başka devletere versin ki.
Google Apps kullanan çok sayıda kurum ve şirket var, böyle bir şey olsa çoktan açığa çıkardı. Her gördüğümüz habere inanırsak işimiz var.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Google Apps kullanan çok sayıda kurum ve şirket var, böyle bir şey olsa çoktan açığa çıkardı. Her gördüğümüz habere inanırsak işimiz var.

bu haber trt te ve aa da bir kaç gün verilmişti. her duyduğuna inanma ama temkinli olmakta fayda var.:)

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
merak etmeyin o kaydettikleri 600 gb verinin içinde firefox da var opera da ;)

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144

Evet bu dediklerin kısmen doğru ama reklam haricinde başka bişeyde kullanmadıklarını nerden bilicez? Ki kullanıyorlardır zaten :)

Diğer tarayıcı geliştiricilerinin de veri toplamadığı ne malum

Firefox kullan o zaman. Biliyorsun firefox açık kaynak (open source) bir web tarayıcı projesi. Linuxta kaynak koddan derleyip çalıştıran çok fazla. Başka tarayıcıya güvenemiyorsan geç Firefox 'a :)

Son mesajlar