Google I/O’da Açıklanmış Kaçırmak İstemeyeceğiniz 8 Yenilik

seosefi

Üyecik
Yasaklı
Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen ve 7,000 katılımcıyla gerçekleştirilen etkinlikte yayıncılara ve kullanıcılara yardımcı olacak yenilikler duyuruldu. Günlük milyarlarca arama sonucunda kullanıcılara ve yayıncıların hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracak o 8 yenilik;

Google I/O’da Açıklanan 8 Yenilik
1- Zengin Kartlar
Etkinliğin ilk gününde zengin kartların kullanımı isimli makalemizde detaylı olarak yer verdiğimiz yenilik aralarında en önemlilerinden biridir. Arama sonuçlarında kullanıcılara öne çıkarılan resim ve puanlama ile site ziyareti öncesinde bilgi vermek hedefleniyor.

2- Yeni Search Console Raporları
Webmasterların sitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için hazırlanan istatistik raporları daha detaylı hale getirildi. Ayrıca console zengin kart ekleme seçeneği , AMP bilgi paneli eklenerek geliştirmeleri nasıl yapacağınız detaylı olarak açıklandı.
3- Gerçek Zamanlı İndex
Kullanıcılar genellikle yemek tarifleri ve filmleri arıyor. Bu aramalarda genellikle güncel, yakın zamanda yayınlanan içerikleri görmek istiyorlar. Gerçek zamanlı indexler ile güncel sayfaları öne çıkararak kullanıcılara sunmak istiyoruz. İçerik bulunmayan, eski, sayfanın açılmadığı indexler yerine güncel içerikleri en hızlı şekilde takip edip öne çıkartan bir index API’si üzerinde çalışıyoruz. Bazı denemeler başladı ancak pilot uygulamaya bu yaz geçmeyi planlıyoruz, denildi.

Ayrıca her fırsatta mobil trafiğin öneminden bahsediyoruz ve bu alanda hem kullanıcılara hemde yayıncılara yardımcı olacak AMP güncellemesini getirdik geliştirilmiş hızlı sayfalar sayesinde web site hızlarını maksimum seviyeye getirdik. Yapılın değişikliğin ardından sayfa yüklenme sürelerinde %40 oranında bir başarı elde edildi.
5- Yapısal Veri Test Aracı
Yaptığımız değişikliklerin nasıl göründüğünü test etmeniz ve geliştirmeniz için Yapısal Veri Test Aracı‘nı geliştirdik sitenize uyguladığınız zengin kartların nasıl gözüktüğünü bu araç üzerinden denemelerle görüntüleyebilirsiniz. Eğer kod hataları bulunuyorsa test aracı sizi uyarıp hangi satırları güncellemeniz gerektiğini söylemektedir.
6- Uygulama indexleri
Artık Google, uygulamaları sanki bir web sitesi gibi index alarak sıralamalar üzerinde göstermeye hazırlanıyor. Bir örnekle açıklayacak olursak “Araba ilanları” olarak mobilde bir arama yaptınız. Eğer telefonunuzda yüklü olan bir uygulama bu seçeneğe sahipse onun sonuçları da sıralamalara yansıtılıyor ve tek bir tıkla uygulamanın ilgili bölümüne yönlediriyor. App Indexing’s migration to Firebase projesi olarak duyurusu yapılan yenilik hala geliştirme sürecinde ancak bu yaza kadar tamamlanması bekleniyor.
7- Stream Apps
Bu yeniliğe aslında yabancı değiliz geçtiğimiz yılın sonunda kullanılmaya başlanmıştı ancak resmi tanıtımı etkinlikte yapıldı. Google Play‘de artık uygulama ve oyunları artık yüklemeden önce test edebileceksiniz.
8- Yenilenmiş Belgeler
Bir süredir yapılan değişiklikler Google belgeleri üzerinde açıklanmamıştı veya eski bilgiler yer alıyordu. Etkinlik sürecinde dokümanlarda yenilerek güncel bilgilerle değiştirildi. Ayrıca developers paneli ve içeriğinde bazı güncellemeler yapıldı.

Şuana kadar açıklanan önemli tüm bilgilere yer verdik. Yapılan seo değişikliklerini, büyük bir titizlikle takip ederek siz değerli takipçilerimize sunmak için çalışmalarımız devam edecektir.
Kaynak: Google I/O'da Açıklanmış Kaçırmak İstemeyeceğiniz 8 Yenilik
 
Üst