Google Fotoğraflar Ücretli Oluyor

Bu konuyu okuyanlar

MKara96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Bildiğiniz gibi Google fotoğraflar şimdiye kadar ücretsiz olarak sınırsız depolama imkanı sunuyordu. Google'ın aldığı karara göre 1 haziran 2021'den itibaren çekilen fotoğraf ve videolar 15 GB'lik drive kotasından düşecek. Ekstra bir depolama planınız yoksa artık ücretsiz bir şekilde fotoğraf ve videoları depolayamayacağınız anlamına geliyor. 1 haziran 2021'den önceki yedeklenen fotoğraf ve videolar ücretsiz bir şekilde depolanmaya devam edecek. Pixel telefonlar bu durumdan muaf olacak. Onlar 1 haziran 2021'den itibaren de ücretsiz bir şekilde sınırsız fotoğraf ve video depolayabilecek. Bu karar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Google'a maliyeti yüksek olduğu kesin kendisi için doğru kararı vermiş.En iyisi harici disk şifre de ekledinmi tamamdır. :)

MKara96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Google'a maliyeti yüksek olduğu kesin kendisi için doğru kararı vermiş.En iyisi harici disk şifre de ekledinmi tamamdır. :)
Kendine faydalı bir karar ancak kullanıcılar için çok güzel bir hizmetin sonu demek.

enesozdemirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Bildiğiniz gibi Google fotoğraflar şimdiye kadar ücretsiz olarak sınırsız depolama imkanı sunuyordu. Google'ın aldığı karara göre 1 haziran 2021'den itibaren çekilen fotoğraf ve videolar 15 GB'lik drive kotasından düşecek. Ekstra bir depolama planınız yoksa artık ücretsiz bir şekilde fotoğraf ve videoları depolayamayacağınız anlamına geliyor. 1 haziran 2021'den önceki yedeklenen fotoğraf ve videolar ücretsiz bir şekilde depolanmaya devam edecek. Pixel telefonlar bu durumdan muaf olacak. Onlar 1 haziran 2021'den itibaren de ücretsiz bir şekilde sınırsız fotoğraf ve video depolayabilecek. Bu karar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
Bi ara kullanacaktım ama iyiki geçmemişim icloud daha iyi

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Bana sorsan en iyisi icloud değil

jean claude van damme

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bedavaya mama yok. Çok normal bir hamle.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Google Fotoğraflar'ın sunucusunda 4 trilyondan fazla fotoğraf ve video saklanıyor. Bunların boyutunu hesaba katarsak, ücretsiz bir servis için bu kadar sunucu ve kapasite ayırmak akıl karı değil. Google'ın bu zamana kadar bu servisi ücretsiz sunması bile bir mucizeydi.

enesozdemirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Google Fotoğraflar'ın sunucusunda 4 trilyondan fazla fotoğraf ve video saklanıyor. Bunların boyutunu hesaba katarsak, ücretsiz bir servis için bu kadar sunucu ve kapasite ayırmak akıl karı değil. Google'ın bu zamana kadar bu servisi ücretsiz sunması bile bir mucizeydi.
adamların jeton yeni düştü :)

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,459
Şimdi Resim depolayamıcaz mı ben tam anlayamadım bir açıklar mısın?

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Yapay zeka için kullanmıştır belki. :smilingimp:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Herkesin 15 GB ücretsiz depolama hakkı olacak. Ancak bu alan direkt olarak verilmeyecek. Google hesabına tanımlanan 15 GB içerisine dahil olacak. Normal şartlarda, Google her kullanıcısına 15 GB ücretsiz alan açıyor. Bu 15 GB içerisine Drive ve Gmail dahil ediliyordu. Şimdi bu ortak alana Fotoğraflar uygulaması da dahil edilecek. Toplamda 3 uygulama için 15 GB ücretsiz hak tanınacak yani.

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
1 Haziran 2021'den itibaren Yüksek kalite ayarında yedeklenen tüm yeni fotoğraf ve videolar, Google Drive ve Gmail gibi Google hizmetlerinde şu an olduğu şekilde, Google Hesabınızla birlikte sağlanan 15 GB'lık ücretsiz depolama alanında veya ek depolama alanı satın aldıysanız bu depolama alanlarında hesaba katılacak.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Screenshot_6.png

Hiç ihtiyacım olmadı

Yavuzb

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Editor
Reaksiyon puanı
10
Mucize değildi sadece Google oyunuydu :) Hatırlarsanız Facebook'un başı büyük bir belaya girmişti, fotoğrafları kullanmak makine öğrenmesinin en makul yoludur bu günlerde. Son yıllarda karşımıza çıkan yenilikler hiç dikkatinizi çekti mi?
Facebook fotoğrafları otomatik etiketleyebiliyor, kimin hangi fotoğrafta olduğunu bilebiliyor.
Google fotoğraflar üzerinde nesne arayabiliyoruz, manzara arayabiliyoruz vb.

Minicik iki örnek verdim ve bunlar bile ne kadar büyük bir olayın içinde olduğumuzu gösteriyor bence. Google fotoğrafları karıştırırsanız biraz sizin konum verilerinize erişebiliyor, kişilerin yüzlerini algılayıp sınıflandırabiliyor ve sizden o kişinin ismini etiketlemenizi istiyor gibi gibi özellikleri görürsünüz ve sizce bunlar tesadüf mü?

Bu söylediklerim hala yetmediyse, Google fotoğraflara gidin ve arama butonuna basın en aşağıda Google sizden yardım istiyor. Fotoğraflarınızı tanımlamanızı istiyor. Yani diyeceğim o ki bizim bu zamana kadar yaşadığımız olay sadece karşılıklı win-win olayıydı ve Google bizden alacağını aldı. Hala da bize ihtiyacı var ve gereken verileri toplamayı bitireceği tarih olarak da 2021 Haziran ayını seçti.

Neyse sonuca geleyim artık, lafı fazla dolandırdım. Kullanıldık arkadaşlar :) ama en azından haksızlığa uğramadık. Sonuçta sözleşmede Google bize fotoğrafların gizliliğini garanti ediyor, başkaları kullanamıyor ama Yapay Zeka bir birey olmadığı için gayet kullanabiliyor. Bedava fotoğraf depolama karşılığında çok güzel eğittik yapay zekayı fotoğraflarımız ile :) Daha yazacak çok şeyim var bu başlığa ama çoğu kişi okumayacağı için çok da kasmamak lazım ;)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Mucize değildi sadece Google oyunuydu :) Hatırlarsanız Facebook'un başı büyük bir belaya girmişti, fotoğrafları kullanmak makine öğrenmesinin en makul yoludur bu günlerde. Son yıllarda karşımıza çıkan yenilikler hiç dikkatinizi çekti mi?
Facebook fotoğrafları otomatik etiketleyebiliyor, kimin hangi fotoğrafta olduğunu bilebiliyor.
Google fotoğraflar üzerinde nesne arayabiliyoruz, manzara arayabiliyoruz vb.

Minicik iki örnek verdim ve bunlar bile ne kadar büyük bir olayın içinde olduğumuzu gösteriyor bence. Google fotoğrafları karıştırırsanız biraz sizin konum verilerinize erişebiliyor, kişilerin yüzlerini algılayıp sınıflandırabiliyor ve sizden o kişinin ismini etiketlemenizi istiyor gibi gibi özellikleri görürsünüz ve sizce bunlar tesadüf mü?

Bu söylediklerim hala yetmediyse, Google fotoğraflara gidin ve arama butonuna basın en aşağıda Google sizden yardım istiyor. Fotoğraflarınızı tanımlamanızı istiyor. Yani diyeceğim o ki bizim bu zamana kadar yaşadığımız olay sadece karşılıklı win-win olayıydı ve Google bizden alacağını aldı. Hala da bize ihtiyacı var ve gereken verileri toplamayı bitireceği tarih olarak da 2021 Haziran ayını seçti.

Neyse sonuca geleyim artık, lafı fazla dolandırdım. Kullanıldık arkadaşlar :) ama en azından haksızlığa uğramadık. Sonuçta sözleşmede Google bize fotoğrafların gizliliğini garanti ediyor, başkaları kullanamıyor ama Yapay Zeka bir birey olmadığı için gayet kullanabiliyor. Bedava fotoğraf depolama karşılığında çok güzel eğittik yapay zekayı fotoğraflarımız ile :) Daha yazacak çok şeyim var bu başlığa ama çoğu kişi okumayacağı için çok da kasmamak lazım ;)
Bu olayı Google zaten çok uzun zamandır yapıyor. Hatta ABD'de fotoğrafınızı çekmeleri ve bunu yapay zekayı geliştirmek için kullanmalarına izin verirseniz size bir kahve bile ısmarlıyorlar. Ancak burada Google ile Facebook'u bir tutmamız, Google'a haksızlık olur. Zira Facebook bu verileri sattığı için mahkemelik oldu, kendi ürününü geliştirmek için kullanmasından dolayı değil. Google, piyasadaki büyük şirketlere kıyasla emin olun en beyaz olanı. Çünkü aldıkları ve topladıkları tüm verileri, kendi ürünlerini geliştirmek için kullanıyorlar. Başka firmalara veya hükümetlere satmıyorlar. Google gibi bir şirketi, hangi şirket para karşılığında kandırabilir ki zaten? Bugün önüme seçenek koysalar ve tüm verilerin sadece bu şirket tarafından toplanabilecek deseler, ya Google'ı seçerim ya da Apple.

Yavuzb

Yᵒᵘ Oᶰˡʸ Lᶤᵛᵉ Oᶰᶜᵉ
Editor
Reaksiyon puanı
10
Bu olayı Google zaten çok uzun zamandır yapıyor. Hatta ABD'de fotoğrafınızı çekmeleri ve bunu yapay zekayı geliştirmek için kullanmalarına izin verirseniz size bir kahve bile ısmarlıyorlar. Ancak burada Google ile Facebook'u bir tutmamız, Google'a haksızlık olur. Zira Facebook bu verileri sattığı için mahkemelik oldu, kendi ürünün geliştirmek için kullanmasından dolayı değil. Google, piyasadaki büyük şirketlere kıyasla emin olun en beyaz olanı. Çünkü aldıkları ve topladıkları tüm verileri, kendi ürünlerini geliştirmek için kullanıyorlar. Başka firmalara veya hükümetlere satmıyorlar. Google gibi bir şirketi, hangi şirket para karşılığında kandırabilir ki zaten? Bugün önüme seçenek koysalar ve tüm verilerin sadece bu şirket tarafından toplanabilecek deseler, ya Google'ı seçerim ya da Apple.
Ben de Google hakkında aynı şeyleri söyledim zaten :( Facebook hakkında söylediğiniz "verileri satma" olayları içinde fotoğraflar da var. Ben konumuz fotoğraflar olduğu için o alanda sınırladım yanlış anlaşılma olmasın. Zamanında geliştirilen algoritmalar ve AI sayesinde seçimlerde kime hangi reklamı gösterip karşı tarafa çekeceklerini bile ayarladılar ki bu da tamamen yasalara aykırıydı. Ayrıca haklısınız Google çok uzun zamandır bu olayı yapıyor "Son yıllarda karşımıza çıkan yenilikler hiç dikkatinizi çekti mi?" derken de bunu söylemek istedim.

Son mesajlar