Google Chrome 2'yi, Deneyin

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Google'ın web tarayıcısı Chrome, 2.0 sürümüne ilk geçişini yaptı. Hem tarayıcıdaki yenilikleri görmek, hem de bu yenilikleri denemek için bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Biraz Mozilla Firefox'tan, biraz Internet Explorer'dan biraz da Apple Safari'den esinlenerek hazırlanan Google'ın internet tarayıcısı Chrome, önemli bir güncelleme ile yeniden karşımızda. Google Chrome 2.0'ın beta sürümü, denemek isteyen kişiler için indirilmeye hazır olarak sunuculara yüklendi.

İndirmek İçin Bunları Yapın

Google Chrome'un en yeni sürümünü test etmek için Google Chrome'un sayfasını ziyaret ettiğinizde, bizim yalan söylediğimizi düşünebilirsiniz. Hemen yapmanız gerekenleri açıklıyoruz;
Buraya tıklayarak, beta sürümden faydalanmanızı sağlayacak olan dosyayı indirin.

google%20chrome1231493450.jpg

Google Chrome, güncellendikten sonra yeni sürüm görüntüleniyor

:: İndirdiğiniz dosyayı çalıştırın.
::
Son seçeneği "Dev:" seçin ve "Update" butonuna basın.
Google Chrome'u açın. (Yüklemediyseniz buraya tıklayarak indirin ve kurun)
Araçlar menüsünden "About Google Chrome" seçeneğine tıklayın.
Karşınıza gelen penceredeki "Update now" butonuna basın.
Kısa süre sonra yükleme işlemi yapılmış olacaktır. Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Yenilikler

:: Google Chrome'un yeni sürümündeki bazı gelişmeler şöyle;
Arama yaparken, kelime tamamlama uygulaması
Sayfayı yaklaştırıp, uzaklaştırma seçeneği
Autoscroll özelliği
Profil desteği ile kişisel ayarlar arasında geçiş yapabilme
Kullanıcı tarafından script ekleyebilme
Google Bookmarks üzerinden sık kullanılan siteleri ekleyebilme
Yeni JavaScript motoru (0.4.6.0)

:: Google Chrome, adam oluyor mu dersiniz? Forumda tartışalım.

Yazan
: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Teknoloji ve bilişim konusunda, rekabet ortamının olmasını isteyenlerdenim. Google'ın bu atağının olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum.

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Crome 2 Beta yuklemek için neden bukadar "BASİT" bir yol izlenilmiş onu anlamakta güçlük çektim. Bir de milletten köşe bucak kaçırmalarının da ne anlama geldiğini anlayamadim. :sweatdrop:

Tuhaf Hareketler Bunlar (THB) biyenler.....!!!:icon_:

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
teşekkürler deneyelim alternatileri..

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler, hemen indirdim denedim. Opera'ya geri döndüm :D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben SDN ye üye olduğumdan beri anladım ki sabırlı bir insanım. Hemen hemen hiç bu yolları denemiyorum.
Hayırlısıyla indirilebilir normal sürümü çıksın indireceğim inşallah.
Bu haliyle bile çok güzel dedikleriniz de eklenirse harika olacak. Yani tartışmasız bir numara...(reklam yapmaya bayılıyorum)

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
chrome 2 acid3 testinde tüm browserları geride bıraktı. İnanmayan denesin görsün Java motorundaki gelişme kendimi gösteriyor. Yalnız chromun tek özelliğini sevmiyorum İnanılmaz sade. yani hiç bişi yok gibi ve araçlara erişirken zorluk çekiyorum. Sanırım biraz daha görsellik üzerinde çalışırsa gerçekten bir numarayı hakedecek

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Beklediğim 2 özellik vardı.
Biri RSS okuyucu, diğeri Autoscroll özelliği.
RSS hala eklenmemiş ancak Autoscroll'u da eklemeseler daha iyiymiş. Son derece berbat.
Firefoxdaki gibi autoscroll özelliği hiçbir browserda hala yoktur ...

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Sayfayı yaklaştırıp, uzaklaştırma seçeneği
Autoscroll özelliği
Bu iki özelliğin eksikliği hissediliyor gerçekten de..

Bir de forum'da cevap yazarken kodları tanısa daha da güzel olacak GOOGLE CHROME kullanmak...
Bu kodları tanıma olayı Javascript konsolundan halledilebilir gibi geliyor ama..uzmanlar işbaşına ;)

hurik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnanın ben avant,maxthon,opera,firefox hani en bilindik browserların hepsini kullandım. hepsinin kendine göre güzellikleri var fakat maxthon ve avant ile opera ve firefoxu ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.
Netice itibariyle yanlış anlamayın yani avant ve maxthon sadece ie nin sarıp sarmalanmış hali.
opera ve firefox kapışmasında ise firefox 2.olur diyorum üzülerek. Çünki operanın bütünleşik torrent, eposta istemcisi, irc sunucu hizmeti ve ayrıca kapatmadan skin değiştirme, sayfalarda not alma(yer imlerinden hariç bir eklenti), oturum kaydetme(genelde bahsedilmeyen bir özellik ama mükemmel bişe) açılır pencere engelleyici (denediğim bir site için firefox da açılan popuplar için elle mudahele gerekirken opera kendi halletti),tam güvenlik.......
yani firefox bu eklentilerin hepsini kurduğunuz da ne olur siz düşünün artık.Ram ve işlemci canavarı. Opera 1 numara.(bu aşk ne kadar sürer bilinmez= :happy:

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İnanın ben avant,maxthon,opera,firefox hani en bilindik browserların hepsini kullandım. hepsinin kendine göre güzellikleri var fakat maxthon ve avant ile opera ve firefoxu ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.
Netice itibariyle yanlış anlamayın yani avant ve maxthon sadece ie nin sarıp sarmalanmış hali.
opera ve firefox kapışmasında ise firefox 2.olur diyorum üzülerek. Çünki operanın bütünleşik torrent, eposta istemcisi, irc sunucu hizmeti ve ayrıca kapatmadan skin değiştirme, sayfalarda not alma(yer imlerinden hariç bir eklenti), oturum kaydetme(genelde bahsedilmeyen bir özellik ama mükemmel bişe) açılır pencere engelleyici (denediğim bir site için firefox da açılan popuplar için elle mudahele gerekirken opera kendi halletti),tam güvenlik.......
yani firefox bu eklentilerin hepsini kurduğunuz da ne olur siz düşünün artık.Ram ve işlemci canavarı. Opera 1 numara.(bu aşk ne kadar sürer bilinmez= :happy:

tamam da bu yorumun yeri burası değil ki !!! :pinch:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Opera kullananlara inanamıyorum. Eksiklerle dolu, bir çok eklentiyi gösteremiyor.
Bence sadece yedekte kalacak bir tarayıcı.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Biz de sana inanamıyoruz yusufsan21 dert etme :)

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
chrome 2 acid3 testinde tüm browserları geride bıraktı. İnanmayan denesin görsün Java motorundaki gelişme kendimi gösteriyor. Yalnız chromun tek özelliğini sevmiyorum İnanılmaz sade. yani hiç bişi yok gibi ve araçlara erişirken zorluk çekiyorum. Sanırım biraz daha görsellik üzerinde çalışırsa gerçekten bir numarayı hakedecek

Hangi tarayıcıları geride bırakmış acid3 testinde ? %110 mu yapmış geçmek için :D Kusura bakma chromesever, opera 10'da geçiyor o testi :)

@yusufsan21 operadan daha ne yapmasını bekliyorsunki anlamadım ? Arama çubuğuyla kuş mu tutsun ? Kapat işaretinin üstünde amuda mı kalksın ?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Hayırlı olsun diyelim bizde..:D

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Scroll'da sorun var biraz fazla yavaş hareket ediyor sanırım stable sürümü bekleyeceğim..

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Adam olsa bile kulanmam ben bunu

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
hata: sekmeleri farenin orta düğmesiyle kapatırken hata verip kapatıyor bazen...

unsalonarici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Her siteyi düzgün açmak istiyorsan hala Internet Explorer (malesef)!!!

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Ben vista ultimate'de Chrome2'yi yükleyemedim. Yuakrıdaki aracı kurdum. Sol attaki yazı hepten kayboldu. Ne güncel diyor ne de güncelle diyor.