Gölyazı’da 2500 yıllık mezarlar bulundu

Bu konuyu okuyanlar

Snickers

Profesör
Katılım
8 Tem 2017
Mesajlar
1,065
Reaksiyon puanı
272
Puanları
83
mezar.jpg

Bursa'nın Nilüfer İlçesi Gölyazı Mahallesi´nde, 2500 yıllık tarihi ortaya çıkarmak için sürdürülen Nekropol ve Kutsal Alan kazıları sona erdi. Ekipler, şimdi Kız Ada'daki tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışmaları bu bölgeye kaydırdı. Ekipler, Kız Ada'da Apollon Tapınağı'nın kalıntılarını ortaya çıkarmak için çalışma başlattı.

Nilüfer Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü arasında 2015 yılında imzalanan protokol çerçevesinde, geçen yıl Gölyazı’da başlayan arkeolojik kazılar devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in başkanlığını yürüttüğü kazılarda Nekropol ve Kutsal Alan’daki kazılar sona erdi. 30’a yakın mezarın bulunduğu kazılardan 2500 yıl öncesine ait eşyalar ve Roma dönemine ait seramik ve cam fırınlar çıkarıldı. Bu iki alanda kazı çalışmalarını tamamlayan ekipler, Kız Ada’da Apollon Tapınağı’nın kalıntılarını ortaya çıkarmak için çalışma başlattı. Karadan yaklaşık 800 metre uzaklıkta bulunan Kız Ada’da sürdürülen çalışmalarda öncelikle bölgenin bitki temizliği yapıldı. Temizlik çalışmasının ardından yüzey altındaki kalıntıların tespit edilebilmesi için adada sondaj işlemi uygulanıyor.

HEDEF ARKEOPARK OLUŞTURMAK

Gölyazı’da devam eden kazılarla ilgili bilgi veren Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç “Gölyazı´daki kazılar sonucunda, arkeolojik kazı alanlarında, Bursa Müze Müdürlüğü´nün izni ve onayı ile arkeopark düzenlemeleri yapmak istiyoruz. Bununla ilgili olarak kimi bölgelerin röleve çalışması belediyemiz tarafından gerçekleştirildi ve plan proje aşamasına gelindi” dedi.

mezar3.jpg

Kaynek: Gölyazı’da 2500 yıllık mezarlar bulundu

 
Üst