Göçük ihbarı alan AFAD ekipleri yolda namaz molası verdi! 2 genç hayatını kaybetti

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Geçen yıl Samsun’un Vezirköprü ilçesinde su kanalı kazısında meydana gelen göçük sonrası iki kardeş toprak altında kaldı. İl merkezinden yola çıkan AFAD ekibinin olay yerine 3-5 kilometre kala namaz ve ihtiyaç molası verdiği ortaya çıktı.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde geçen ağustos ayında iki kardeşin göçük altında kalarak hayatını kaybettiği facianın ihbarını alan AFAD ekiplerinin yolda namaz molası verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre, Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 23 Ağustos 2020 günü meydana gelen olayda, bir eve içme suyu bağlantısı yapan Kenan Ak (20), çökme sonucu yaklaşık 5 metre derinlikte toprak altında kaldı. Olayı gören ağabey Hayati Ak (25), kardeşini kurtarmak için kanala atladı. Ancak bu sırada meydana gelen ikinci toprak kaymasında Hayati Ak da göçük altında kaldı. Olay yerine giden itfaiye ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar, göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmak için seferber oldu. Samsun’dan yola çıkan AFAD ekibi, olay yerine gelmeden Hayati Ak’ın cansız bedeni çıkarıldı.

Ekip, Kenan Ak’ı kurtarma çalışmaları sürerken olay yerine geldi ancak kısa bir süre sonra onun da cansız bedeni göçük altından çıkarıldı. AFAD ekibinin geç geldiğini ileri süren yurttaşların şikâyeti üzerine Samsun Valiliği’nin başlattığı soruşturma, AFAD ekibinin olay yerine 3-5 kilometre kala 5-7 dakika kadar namaz ve ihtiyaç molası verdiği ortaya çıktı. Tutanaklara göre altı kişiden oluşan AFAD ekibi il merkezinden saat 19.20’de hareket etti.

Ekibi taşıyan aracın şoförü E.K. yazılı savunmasında şunları söyledi: “Olay yerine 3-5 kilometre kala aracı durdurarak namaz kılma hususunda daha yüksek sesli konuşmalar gerçekleşti. Yapılan tartışmalara müdahil olamadım. Ancak araç içerisinde aracın durmasına yönelik yüksek sesli ve hararetli konuşmalar arttığından, aracın durmasına yönelik talepler olduğundan ve araç içerisinde oluşan ortam aracı sağlıklı bir şekilde kullanmama engel teşkil ettiğinden, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek adına, aracı durdurmak zorunda kaldım. Duraklama yaklaşık 5-7 dakika sürmüştür. Bu esnada araçtan inmedim. Personelin araca dönmesini bekleyerek herkes araca döndüğünde olay mahalline ulaşmak üzere tekrar harekete geçtim.”

“MOLA SON DERECE MAKUL”

Ekipte yer alan S.D. savunmasında “Acil durum ihbarı gelir gelmez ekiple beraber derhal olay yerine intikal ettik. 5-7 dakikalık mola ise, 2 saatlik yol düşünüldüğünde, hayatın olağan akışı içerisinde son derece makuldür. Takribi 130 km yolu ise 83 km hızla 1 saat 34 dakikada aldık ve olay yerine son derece seri bir şekilde intikal ettik. Dolayısıyla burada şahsımın ve AFAD ekibinin herhangi bir gecikmesi söz konusu değildir” dedi.

Kaynak.tele1.com.tr

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Namazın kazasını kılabilirler ama bunu yapmadıkları için o iki insanın ölmesinden onlar sorumlular ve o ibadetini yaptıkları dinin kutsal kitabında "Masum bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir."ye benzeyen bir cümle var acaba öldüklerinde inandıkları İlah'ın karşısına çıkarlarsa ne diyecekler? Neyse işin dini boyutunu bırakırsak bu olay insanlığın genel ahlakına göre çok kötü bir şey ve insanların bunu yaptıktan sonra kendilerini hala nasıl savunabildiklerini anlamıyorum.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392

Erci77

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
29
Gerçekten islam'a aykırı bir davranış. Ben buna cehalet olarak bakarım yazık.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Düşününce, 5 dakika da namaz kılamazlar. Tuvalet molası ise maalesef mecburidir. Yani o zaman mola vermeseler, olay yerinde tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri gerekir. Bu daha çok zaman kaybettirir.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Güzel hikaye ama tutmaz görkem az daha destekli şeylerle gel artık.3-5 kilometre kala hmm tabi zaten 1 saatlik yol...

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Abdest bozmayı namaz kılmak olarak haber yapan yerli ve milli(!) gazetelerimiz.. Ama ne bilsinler dinimizi??

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,386
Olay yerine giden itfaiye ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar, göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmak için seferber oluyor deniliyor senin gözüne takılan AFAD ekibinin molası. Tamam belki bu mola bir ölüme sebep oldu ama ya AFAD ekibi kaza yapsa ve sebebi vermedikleri mola olsa. Bu konuya tam objektif bir şekilde bakmak cidden zor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Haber doğru ise gerçekten üzücü :(
Ama Haberi paylaşan kanallara bakınca pek inandırıcı gelmiyor açıkçası. Her zaman ki gibi ALGI haber gibi geliyor. Bu haberin üstüne yarın Diyanet kapatılsına bile gelebilir muhabbet...

Haberin 1 yıl önceki Orjinal linkini buldum. Cesetlerini bile toprak altından çıkarmak 2 saat sürmüş. 5-10 dk ile kurtulacak bir şey değilmiş ne yazık ki benim anladığım :( Ama ne olursa olsun bu tarz görevlerde olanların daha dikkatli olması lazım ihmal varsa ceza almaları lazım...

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Olay yerine giden itfaiye ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar, göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmak için seferber oluyor deniliyor senin gözüne takılan AFAD ekibinin molası. Tamam belki bu mola bir ölüme sebep oldu ama ya AFAD ekibi kaza yapsa ve sebebi vermedikleri mola olsa. Bu konuya tam objektif bir şekilde bakmak cidden zor.
Hayır hadi oldu diyelim de zaten itfaiye vs varmış adamların daha öncesinde vefat edip etmediği bilinmiyor ki.Yani 1 sn önce vefat mı ettiler yoksa daha öncesinde mi...Onlar yüzünden öldüler demek sadece cahillik olur.2 saatlik yoldan geliyorlarmış onları bekleyene kadar bir sürü ekip zaten kurtarma çalışması başlatmıştır.Ölüm Allah 'ın emri ve sebeplere takılınacaksa namaza saldırmak için bahane aramaya gerek yok onlar gitse de ecel vakitleri değişmeyecekti.Allah rahmet eylesin...

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Bu doğru olamaz bence, eğer doğru ise o kıldığı namaz ile bile kendini kurtaramaz!
İnstagram da şöförün savunması paylaşılmış tekrar aradım ama bulamadım adam nöbetçi şöför olarak göreve çıkmış ezan okuduğunda araç içerisindekiler namaz molası istemiş, ancak durmamış devam etmiş ancak ısrarlı ve yüksek sesle talepler olunca sürüş güvenliğini düşünerek durdum demiş ben araçtan inmedim diye belirtmiş. Sonrasında tekrar bir duraklama olmadan olay yerine intikal ettiklerini yazmış

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,386
Ben bu haberde AFAD ekibinin namaz kılmak için mola vermelerine takıldıklarını görüyorum. Sanki dinle alakalı bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Hadi diyelim ki namaz kılmadılar ve sadece mola vermiş olsalardı bu kadar takılırlar mıydı konuya ? O zaman AFAD ekibi tuvalet ve dinlenme molası verdiği için iki kişinin ölümüne sebep oldu derler miydi ? Bu kadar konuyu büyütürler miydi ?

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Ben bu haberde AFAD ekibinin namaz kılmak için mola vermelerine takıldıklarını görüyorum. Sanki dinle alakalı bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Hadi diyelim ki namaz kılmadılar ve sadece mola vermiş olsalardı bu kadar takılırlar mıydı konuya ? O zaman AFAD ekibi tuvalet ve dinlenme molası verdiği için iki kişinin ölümüne sebep oldu derler miydi ? Bu kadar konuyu büyütürler miydi ?
Namaz konusu olsun olmasın aklı başında ve vicdan sahibi olan insanlar takılır tabi

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Az daha zorlansa madalya takılacak adamlara.

Asıl az zorlansa adamlar idamlık ilan edilecek. Atılan başlıklara baksana...

İki genç toprak altında can çekişirken namaz molası vermişler !!!​

AFAD ekibi, yolda namaz molası verdi. İki kardeş öldü !!!​

Reaksiyon puanı
10,324
Bu haberin üstüne yarın Diyanet kapatılsına bile gelebilir muhabbet...
Diyanetin kapatılması en büyük dilekleri zaten de...
Asıl önemlisi, bu tür algılar yaratarak namaz'ın yasaklanmasını istemelerinden kork.
Görkem'in verdiği kaynaklar zaten "Körler, sağırlar, birbirini ağırlar" türünden kankalar. Biri uydurur, biri onu yazıya döker, öbürü cilalar. Bunların genel profili bu... Yalnız, bunu gerçek kabul etseydim, böyle bir felaket durumunda, insanların ölümüne sebebiyet verenleri işinden atar, tutuklardım. Hiç kimse ihmalinin bedelini namazı bahane ederek mazur gösteremez.

The Medic

Profesör
Reaksiyon puanı
1,285
olay çok komik geliyor ama değil maalesef :(

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
1.30 saat süren yolda 5-7dk mola verilmiş. Bazıları burada namaza takmış. Namaz değil de tuvalet molası olsa "altına etseydi" mi diyeceksiniz?

İşte haberi çarpıtmak böyle bir şey.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
1.30 saat süren yolda 5-7dk mola verilmiş. Bazıları burada namaza takmış. Namaz değil de tuvalet molası olsa "altına etseydi" mi diyeceksiniz?

İşte haberi çarpıtmak böyle bir şey.
Sorun zaten zaruri ihtiyaç olmaması bu neden anlaşılmıyor? Sen olsan ben olsam 1, 5 saatte 10 kez mola veririm bu bizi bağlar. Ancak onların işi olduğundan çalışan olduğundan tek seferde 4.5saat araç kullanılırsa istirahat hakkı olur. 1.5 saatlik yolda değil

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Sorun zaten zaruri ihtiyaç olmaması bu neden anlaşılmıyor? Sen olsan ben olsam 1, 5 saatte 10 kez mola veririm bu bizi bağlar. Ancak onların işi olduğundan çalışan olduğundan tek seferde 4.5saat araç kullanılırsa istirahat hakkı olur. 1.5 saatlik yolda değil
Tamam da niye sadece namaz öne sürülüyor?
Namaz ve ihtiyaç molası (tuvalet vs.) verilmiş.
Ayrıca son göçüğün altında kalan kişinin öldüğü bilgisi daha AFAD ekipleri olay yerine ulaşmadan önce gelmiş. Öyle ki ilk göçüğün altında kalan kişiye 5dk önce ulaşınca canlı olarak kurtarılacağını ummak ne kadar mantıklı?
Burada sol medya güzel malzeme bulmuş kendine: Tamam, içinde namaz varya suç namaz kılanların diye.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Namaz kılıyorsa ceza yok!
Din herşeyden önemli tabii (!)

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Tamam da niye sadece namaz öne sürülüyor?
Namaz ve ihtiyaç molası (tuvalet vs.) verilmiş.
Ayrıca son göçüğün altında kalan kişinin öldüğü bilgisi daha AFAD ekipleri olay yerine ulaşmadan önce gelmiş. Öyle ki ilk göçüğün altında kalan kişiye 5dk önce ulaşınca canlı olarak kurtarılacağını ummak ne kadar mantıklı?
Burada sol medya güzel malzeme bulmuş kendine: Tamam, içinde namaz varya suç namaz kılanların diye.
Hocam benim görüşümü az çok biliyorsunuz. Objektif yaklaşırsak 5 dakika da namaz kılmak imkansız zaten. Ya sadece ihtiyaç molası verdiler ya da namaz için orada çok daha fazla durdular. Bunu açıklığa kavuşturmak lazım.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Namaz kılıyorsa ceza yok!
Din herşeyden önemli tabii (!)
Yahu dinde bu kadar zorlama yok Allah sana kaza namazı diye birşey bahşetmiş sen dakikaların önemli olduğu bir iş yapıyorsun ama mola veriyorsun bu savunalacak birşey değil bana göre

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Şöförün yazılı savunmasında araç içinde namaz ile alakalı yüksek sesli bir tartışma çıktığını söylemiş tuvalet ihtiyacı gibi bir konudan bahsedilmemiş yani araç namaz için durmuş. Her ne olursa olsun bu çok yanlıştır. Eğer mola vermeselerdide yine kardeşler ölebilirdi tabi mesele o değil. Mesele böyle mühim bir işte böyle aptal bir hata yapmak. Personellerin böyle profesyonellikten uzak davranışları yarın başkalarının ölümüne veya daha fazla zarar görmesinede sebep olabilir her durumda çok yanlış bir şey yapmışlar. Durmanın zorunlu hale geldiği aşırı tuvalet vb. durumlar dışında 1.30 saatlik yolda asla mola veremezler düğüne gitmiyorlar can kurtarmaya gidiyorlar.