Gmail'a IMAP desteği geliyor

speedfreak

Asistan
Birkaç hafta önce kapasitesini arttırma hızını yükselterek 2.6GB seviyesindeki kotasını 4.3GB'ın üzerine çıkartan popüler eposta servisi Gmail, şimdi de IMAP desteği vermeye hazırlanıyor. Bazı raporlara göre bir kısım kullanıcının bu özelliği şimdiden gördükleri belirtiliyor. Google da daha önceden "IMAP değil, sadece POP desteklediklerini" belirten destek sayfasını "desteklenen IMAP istemcileri" listesi ile değiştirmiş ve "Neler Yeni?" sayfasında IMAP desteğinin yavaş yavaş tüm kullanıcılara sunulduğu haberi ve iPhone için IMAP ayarlarının bulunduğu bir video yayınlanmış.POP desteği ile de Gmail'ın web arabirimine girmeden epostalarınızı kontrol edebiliyor olmanıza rağmen, bir e-posta sildiğinizde veya okuduğunuzda bu değişiklikler sunucuya yansımıyordu, yani gmail.com'dan kontrol ettiğinizde yüzlerce (hatta binlerce) okunmamış mesajla karşılaşabiliyordunuz. IMAP ile ise yaptığınız her değişiklik (mesaj silmeden klasörlere aktarmaya, okundu olarak işaretlemeden bir mesaj yazıp taslak olarak kaydetmeye) anında sunucuda da gözüküyor.

Hotmail sadece POP desteği sunuyor, ve bunu da ücretli yapıyor. Yahoo! ise bu desteği ücretsiz veriyor, fakat "reklam içerikli e-posta gönderebileceğine dair" bir onay istiyor. Gmail'ın da gelir kaynağı web arabirimindeki reklamlar olmasına rağmen, bu özellik -en azından şimdilik- tamamen ücretsiz görünüyor.

Dipnot:Yeni özellikler önce Amerikan İngilizcesi dilinde çıkıyor. Hesabınıza IMAP desteği gelse bile, Türkçe veya başka bir dil kullanıyorsanız, bunu göremeyebilirsiniz.

[size=6pt]Alıntı: pc labs[/size]
 

Son mesajlar

Üst