Yardım Gmail Hesabınızda şüpheli etkinlik uyarısı

Bu konuyu okuyanlar

nacho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şimdiye kadar hiç gmail hesabımla ilgili böyle birşey gelmemişti. Hiçbir linke tıklamam. E-postamı her siteye kullanmazdım. Her zamanki rutin günlerden biriydi. Bugünün tek farkı orjinal aldığım oyunu bilgisayarıma yüklemiştim. İnternette oyunun türkçe yaması da vardı. Türkçe yama işlemi de bayağa da zorluydu, farklı yapılıyordu. Türkçe yamayı kurarken virüs taraması yaptım. Virüse rastlanmadı. 3 saat kadar oyunu oynadım. 5-6 saat sonra ''Birisi, cihazlarınızdan birinde zararlı ve kötü amaçlı bir yazılım kullanarak Google Hesabınıza erişmiş olabilir. Güvenliğinizi sağlamak için bu cihazda oturumunuz kapatıldı'' uyarısı geldi. Şifremi değiştirmemi istedi. 2 aşamalı korumam olduğundan ben de söylenilen adımları uyguladım. Hesabınız kurtarılmıştır dedi. Cihazlar kısmında kullandığım bilgisayardan hariç başka bir cihaz da yoktu. Farklı bir konumdan giriş de yapılmamış. Yalnızca bir hesapta böyle bir uyarı geldi. Dikkatimi çeken bilgisayarda yüklü olan tüm emaillerin oturumları da kapatılmıştı. Google bir epostada şüpheli durum varsa bilgisayardaki tüm epostaların oturumlarınıda mı kapatıyor? Diğer epostalarda böyle bir uyarı yoktu. Onların şifrelerini tekrar girerek oturumlarını açtım.Kaspersky ve malwarebytes taraması yaptım. Virüs bulmadı. Oyunu da yamayı da bilgisayarımdan sildim. Bunun nedeni bu olabilir mi? Aklıma başka bi nedenden olabileceği de gelmiyor. Bilgisi olan kişilerin önerilerini ve görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleme:

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,879
''Birisi, cihazlarınızdan birinde zararlı ve kötü amaçlı bir yazılım kullanarak Google Hesabınıza erişmiş olabilir. Güvenliğinizi sağlamak için bu cihazda oturumunuz kapatıldı'' uyarısı geldi.
Bu tür mesajlar e-postanıza atılan sahte e-postalar da olabilir, gerçek de olabilir. Sahteyse zaten site uzantısından falan belli ediyorlar. Fakat gerçek olma ihtimali de yüksek. Ben de yaşadım çünkü bu durumu.
Ben yaşadığımda iki aşamalı doğrulama olmasına rağmen hesabımın şifresi benden habersiz değişmişti. Koskoca Google hesabımın şifresi, iki aşamalı doğrulama olmasına rağmen sessiz sedasız değiştirilmişti. Benim de oturumumu kapatmıştı ve yeniden giriş yapmam gerektiğini söylüyordu. Giriş yaparken şifreyi girdiğimde ''Yanlış'' deyince aklımın çıktığını hatırlıyorum.

Sonrasında telefon doğrulaması ve özel soru sayesinde hesabımı geri aldım ve giriş yapan hesaplara baktım, hiç kimse gözükmüyor. Nasıl oluyorsa e-postaya giriyorlar fakat hiçbir şekilde giriş yaptıkları cihaz ve yer gözükmüyor. Hemen bütün önemli hesaplarımı farklı bir e-postaya taşıdım ve şifrelerini değiştirdim. Sonrasında hiçbir şey olmadı. Şifrem değişmişti fakat ne yaptılar bilmiyorum. Belki de bütün hesapların e-posta ve şifrelerini aldılar ve kullanacaklardı fakat ne oldu bilmiyorum.

Artık Google hesabımda kayıtlı şifre bırakmıyorum. Geçmişi düzenli olarak temizliyorum ve giriş yaptığım sitelere özenle dikkat ediyorum. Bu arada, bu olayın olmasının sebebi girdiğim bir sitede herhangi bir yere tıklamamla birlikte sadece bir site açılması. Açılan sitede büyük ihtimalle yanlışlıkla bir kere daha tık attım ve enfekte oldu. Aklıma hiç böyle bir şey olacağı gelmemişti. Defalarca virüs taraması da yapmıştım, hiçbir şey çıkmamıştı.